ICANN ser frem til udløb af aftale med USA

I 10 år har non-profit organisationen, der driver internettets domænenavnsystem været underlagt USA's handelsministerium.

Artikel top billede

Computerworld News Service: The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) er ved at kigge på, hvordan organisationen skal tage sig ud, efter den nuværende aftale (memorandum of understanding) med det amerikanske handelsministerium udløber i september 2009.

ICANN, non-profit organisationen der driver internettets domænenavnesystem, har foreslået, at den skal blive uafhængig af handelsministeriets opsyn, når den nuværende fælles projektaftale (Joint Project Agreement) med ministeriet udløber.

Global ledelselsform

Ministeriets aftale med ICANN har været på plads siden 1998, men i de senere år har repræsentanter for andre lande sat spørgsmålstegn ved, hvorfor den amerikanske regering skal have det primære opsyn med organisationen.

ICANN har lavet betydelige forbedringer inden for tilskrivelse af ansvar, gennemsigtighed og andre områder, siden handelsministeriet fornyede aftalen i september 2006, udtaler Paul Levins, ICANN's administrerende direktør og vicedirektør for erhvervsanliggender.

ICANN's mål, efter aftalen med handelsministeriet udløber, er at udvide til en global ledelsesform, der tillader input fra en bred vifte af internetorganisationer, udtaler han.

"Det, vi forsøger at gøre, er at sikre, at det ansvar, som organisationen nu har, ansvaret over for alle interessenter, er låst på plads for altid. Vi vil forsøge at fastholde den eksisterende model i det lange løb," udtaler Paul Levins fredag.

Offentlig høring

Nogle har foreslået, at aftalen med det amerikanske ministerium burde bestå for at sikre ansvarlighed.

"Det faktum, at ICANN gør fremskridt i retning af at leve op til sit ansvar, betyder ikke, at aftalen ikke længere er nødvendig," kommenterer Thomas Lenard, direktør og seniormedlem i den konservative tænketank iGrowthGlobal.
Fortsættes...

Folkets mening

"Rent faktisk vil det måske endda demonstrere værdien af aftalen. Aftalen og det fortsatte samarbejde med handelsministeriet kan vise sig at være årsagen til ICANN's gode resultater."

Spørgsmål om ICANN's fremtid er blevet rejst under en midtvejsevaluering af aftalen med handelsministeriet. Offentligheden var inviteret til at kommentere på aftalen og handelsministeriets nationale tele- og informationsstyrelse (National Telecommunications and Information Administration) var vært ved en offentlig høring af aftalen sidst i februar.

Næsten ingen opsyn

Som en non-profit organisation fungerer ICANN med "næsten intet opsyn," tilføjer Lenard i sine kommentarer. "ICANN er en unik organisation," skriver han. "Det er en non-profit virksomhed under californisk lov, men i modsætning til bogstaveligt talt alle andre non-profit virksomheder, tager ICANN beslutninger, der har betydelige økonomiske og sociale konsekvenser i hele verden."

Centret for Demokrati og Teknologi og TechNet, en brancheforening der repræsenterer it-topchefer, støtter begge en fortsat aftale med handelsministeriet.

Men udløbet af den amerikanske aftale vil stadig efterlade ICANN med ansvarlighed, ifølge Levins. ICANN har stadig en kontrakt med USA om drift af Internet Assigned Numbers Authority (IANA), og dets bestyrelsesmedlemmer vælges af adskillige grupper.

Organisationen er nødt til at følge californisk lovgivning for non-profit selskaber, udtaler han, og i et "next steps"-dokument, har ICANN foreslået en fremgangsmetode til at fjerne bestyrelsen, hvis nok af de nominerede grupper skulle nå til enighed om det.

Arabisk kritik

Andre, der kommenterer på ICANN's resultater, har antydet, at organisationen ikke har gjort store nok fremskridt imod dens mål under aftalen med handelsministeriet.
Fortsættes...

Større uafhængighed

Organisationen har ikke foretaget nok arbejde for internationaliserede domænenavne "for at styrke lokale ikke-engelsktalende samfund," skriver Khaled Fattal, formand og CEO af Live Multilingual Translator, en virksomhed der tilbyder online engelsk-til-arabisk oversættelse.

ICANN's mangel på aktivitet med at internationalisere domænenavne har "alvorligt skadet potentiel god vilje, tillid og tiltro til ICANN's kompetence i præcis de folks øjne, som organisationen i dag forsøger at appellere til," skriver Fattal.

Men mange af kommentarerne om ICANN under midtvejsevalueringen var positive.

"Det er vores mening, at ICANN lever op til dets mandat, og at ICANN's overgang til den private sektor er ved at tage form," skriver Anthony Mugambi, formand for Kenya Network Information Centre.

"Afslutning af aftalen med handelsministeriet vil dog være det næste logiske skridt imod en komplet overgang engang i fremtiden."

Grundlæggende system

Ifølge ICANN's Levins er organisationen opmærksom på kritikken. ICANN "kan og bør altid gøre mere," udtaler han.

"Er der nogensinde et tidspunkt, hvor man kan sige … at sikkerhed og stabilitet er komplet?"

Men organisationen ønsker også at bevæge sig mod større uafhængighed, hvilket har været det officielle mål med aftalen med handelsministeriet, udtaler han. ICANN vil begynde at inddrage interessenter i, hvordan overgangen skal forløbe i de kommende måneder.

"Internetadresseringssystemet er så grundlæggende," udtaler han.

"Vi er nødt til at sikre, at det ikke kan ændre sig, og at der ikke kommer et tidspunkt, hvor en enkelt aktør har mulighed for at ændre det eller kan omforme det på et tidspunkt ude i fremtiden."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S