Fremtidens banner-auktionarius

Addealing vil være fremtidens handelsplads for banner-annoncer. Udbydere og indkøbere af reklameplads har lige vilkår for at starte en auktion.

Artikel top billede

Addealing har skabt alle de nødvendige muligheder for at kunne blive fremtidens handelsplads for banner-annoncering mener selskabets direktør Denis Lewinsky. Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck)

Tilbage til artiklen Her er Danmarks bedste netbutikker

Juryen kunne ikke komme uden om Addealing, da prisen for den mest lovende nye virksomhed, hvor nettet spiller en afgørende rolle, skulle uddeles. Auktionshuset for banner-reklamer løb med årets nystarterpris foran Byggecity og Bloggerwave.

Bag Addealing står Denis Lewinsky. Han var i 1998 også manden bag Danmarks første online aktiehandelsplads dbs-online, der siden udviklede sig til E-trade Bank, hvor han var direktør frem til 2004.

"Siden har jeg haft forskellige projekter og konsulentjob. På et tidspunkt, hvor jeg havde lavet et projekt færdigt og begyndte at se på markedsføringen, slog det mig, at den måde, man handler banner-annoncer på, reelt foregår lige som i internettets spæde start i 96-98," siger Denis Lewinsky.

Han så et hul i markedet, og Addealing blev således født i august 2007.

Øget indtægt per sidevisning

"Hvis du skal købe en kampagne til 10.000, 20.000 eller måske 30.000 kroner, så nytter det ikke noget, at der sidder en mand i den anden ende og bruger en masse tid på det. Det bliver hurtigt for dyrt," siger Denis Lewinsky.

Addealing forsøger at gøre handlen med banner-annoncer mindre omstændig og dermed billigere og hurtigere.

Fortsættes...

To-vejs auktion

"Dem, der har noget plads, kan måske ramme nogle segmenter i markedet, som de ikke understøtter i dag, hvis de er lidt mere proaktive. Det er jo dyrt at sidde og ringe rundt for at sælge en kampagne til 10.000 kroner her og 2.000 kroner der," siger han.

"I bund og grund handler en annoncebaseret webforretning om at øge sin gennemsnitlige indtægt per sidevisning, så hvis man kan afsætte nogle af de kampagner, man ellers ikke havde ressourcer til at sælge, er det en fordel. 2.000 kroner gange 52 uger er lige pludselig 104.000 kroner," siger Denis Lewinsky.

Lige vilkår

Gennem Addealing kan en virksomhed med en webside oprette en auktion, hvor man for eksempel sælger et topbanner med 1.000 eksponeringer, en topplacering i en uge eller måske et klikafregnet mellembanner. Derefter kan virksomheden invitere de annoncører, den ønsker til at byde på pladsen.

Addealing er dog ikke kun for websider, der vil sælge plads. Et identisk auktionssystem virker den anden vej.
Her byder websideejere på annoncørernes kampagner ved for eksempel at tilbyde gode placeringer.

Købere og sælgere har samme mulighed for at starte en auktion, og på den måde håber Denis Lewinsky at skabe fremtidens markedsplads for banner-annoncer.

"Om fire-fem år tror jeg, man handler det her på en helt anden måde, end man gør i dag. Min drøm er, at Addealing bliver det centrale sted at handle den her type kampagner," siger Denis Lewinsky.

Han understreger, at Addealing endnu ikke er velegnet til meget specielle kampagner, der er svære at beskrive.

Fortsættes...

Konkurrent til mediebureauerne

Det kan dog være en barriere for handelen, at den, der opretter auktionen, selv skal invitere dem, der skal byde på den. I fremtidsplanerne ligger derfor en mere åben handelsplads, hvor hvem som helst kan byde på en auktion også uden at være inviteret.

"Jeg tror, den måde er lettere for folk at komme i gang med. Når folk skal gøre noget aktivt, er det altid en udfordring," siger Denis Lewinsky.

For yderligere at lette adgangen til servicen tilbydes white label-løsninger, så mediehuse og lignende kan tilbyde Addealings service under egne faner.

Forretningsmodellen

Det er gratis at registrere sig som kunde på Addealing. Pengene tjenes ved kommission af den omsætning, der genereres. Køberen betaler 2,5 procent, og sælgeren betaler det samme.

"Jeg har ikke lavet det her for at prøve at skubbe mediebureauerne af banen. Jeg ved godt, deres verden er meget mere kompleks med rådgivning og så videre. Men jeg tror ikke på, det er holdbart i længden at tage syv procent for at eksekvere en handel. Jeg tager fem procent, men det vil typisk være meget lavere, hvis det drejer sig om større kunder, der handler løbende," siger Denis Lewinsky.

Han er så sikker på sit koncept, at den lave aktivitet her få måneder efter begyndelsen, ikke bekymrer ham synderligt.

"Folk skal jo lige prøve det af. Når jeg tænker tilbage på starten med dbs-online, tog det jo også tid. Der var måneder, hvor der kun var en eller to handler om dagen. Men lige pludselig fik folk øje på, at de kunne spare nogle penge, og i dag er der jo ikke en bank med respekt for sig selv, der ikke har online-aktiehandel," siger Denis Lewinsky.

Direktøren har været ude hos flere af markedets store aktører for at sælge sin idé, og den er generelt blevet godt modtaget, forsikrer han.

"Jeg prøver at kile mig ind som en central markedsplads på brugernes præmisser. Den rolle vil jeg gerne have. Jeg vil være infrastrukturen i det marked," siger Denis Lewinsky.

Tilbage til artiklen Her er Danmarks bedste netbutikker

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S