En vinder med volumen

Aktiehandel er blevet en folkesport. Saxo Bank vinder innovationsprisen for sit bidrag - en online trading-platform, der løfter private op i de professionelles boldgade.

Artikel top billede

Kim Fournais, administrerende direktør for Saxo Bank, som han stiftede sammen med Lars Seier Christensen i 1992. Foto: Jeanne Kornum/Scanpix

Tilbage til artiklen Her er Danmarks bedste netbutikker

Det er de færreste, der får Saxo Bank op som første navn på nethinden, når der tales e-handel i Danmark. Men målt på volumen er banken en af de danske giganter på nettet.

Hver dag bliver der handlet mellem 250.000 og 300.000 gange på bankens trading-platform, og mellem 50 og 100 milliarder kroner flytter plads – og disse tal fortsætter opefter, år for år.

"Vi har haft vækst på toplinjen med over 50 procent om året, og lige nu er vi 1.300 ansatte og har 100.000 kunder i 180 lande, når kunderne, vi har fået gennem partnerskaber, tælles med. Så vi er faktisk den største internetbaserede forretning i Danmark," siger Kim Fournais, administrerende direktør i og stifter af Saxo Bank.

Sammen med sin direktørkollega Lars Seier Christensen grundlagde han banken under navnet Midas i 1992. Da brugen af internettet begyndte at spire frem, så de hurtigt mulighederne i teknologien og gjorde det efterhånden muligt for alle og enhver at kaste sig over handel med aktier, valuta og meget andet. Det var helt nyt på det tidspunkt.

Pionerer

"Før vi begyndte med vores internetbaserede trading-platform, var det ikke muligt for private at være med. Vi gav dem mulighed for at sidde hjemme i deres stuer med værktøjer, der er fuldt på højde med det, de bruger i de største banker. Der var vi pionerer," siger Kim Fournais.

Gennem bankens trading-platform kan alle, der har lidt på kistebunden til at starte med, sidde og handle i realtid på verdens børser. Alt fra guld og olie og store armbevægelser til lidt hygge-aktier.

Tiger Woods på en tennisbane

Hemmeligheden bag Saxo Banks succes har været at skille ét led i værdikæden ud og koncentrere sig om det, forklarer direktøren. Han inddeler kæden i tre led:

Likviditet – at råde over det, der kan handles, som valuta eller aktier. Facilitering – at gøre det nemt at jonglere rundt med pengeprodukterne. Og distribution – at have kontakten til kunderne. Her er Saxo Bank gået helt rent efter trin to, faciliteringen.

"Hvorfor spiller Tiger Woods ikke også tennis? Fordi det ikke er det, han er god til. Traditionelle banker som for eksempel vores partner Citibank har prøvet at gøre det hele selv. De er gode til det første og det sidste led, mens det måske halter lidt med faciliteringen. Vi har til gengæld hele vejen igennem satset på at være de bedste til det mellemste led," siger Kim Fournais.

Det mål er blevet nået i en grad, så Saxo Bank i dag har et stort marked for at levere underliggende it-systemer til onlinehandel til andre banker over hele verden. Saxo Bank står for al teknikken og tager kun betaling i form af en andel af indtjeningen. En 'no cure, no pay'-aftale.

"Vi sørger for infrastrukturen, hosting, hele møllen. De får ingen faste udgifter og skal bare koncentrere sig om at servicere deres kunder og sælge til dem," siger Kim Fournais.

Med 350 it-folk ansat, heraf en del i Skt. Petersburg, er Saxo Bank da også et teknologitungt firma. Halvt it-selskab, halvt bank, karakteriserer banken sig selv.

Meget mere e-learning

I juryens begrundelse for 1. pladsen til Saxo Bank er der lagt vægt på bankens pædagogiske evner og brug af e-learning. Det har gjort det muligt for private at gå i krig med aktiehandel på professionelt niveau, lyder det. Men Kim Fournais er endnu ikke selv så imponeret over den del af forretningen.

"Vi har gjort det lidt og har meget fokus på at gøre det endnu mere. Vi er slet ikke der, hvor vi gerne vil være, men der er en masse i pipelinen," lover han.

I pipelinen er andre services end handel på bankens platform. Blandt andet er et system til internationale betalinger på trapperne. Og med styr på kundernes penge, er der et godt grundlag for at ekspandere og gå efter nye markeder.

"I og med vi har betalingsdelen og kapitalmarkedsdelen, kan det kobles til mange andre muligheder. Det kunne være global fragt, hvor vi kan være clearingcenter og ordne alt omkring betalingerne. Så forretningsmodellen kan sagtens skaleres op. Det er ikke noget, vi fokuserer på lige nu, men vi går da rundt og leger med tanken," siger Kim Fournais.

Uanset hvad Kim Fournais og resten af Saxo Bank satser på, er fundamentet i hvert fald solidt. 2007 gav et overskud på 365 millioner kr. før skat. Og transport er der også styr på: I starten af februar købte de to direktører nemlig et privat jetfly til 42 millioner kroner, så de kan komme hurtigere rundt i verden.

Tilbage til artiklen Her er Danmarks bedste netbutikker

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Aarhus C

Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Everllence

Senior Cloud Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Koordinator til drift og vedligeholdelse, Netværkssektionen i Hvidovre – er det dig?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Iver har pr. 1. september 2025 ansat Marie Windekilde som Head of Cybersecurity Advisory. Hun skal især beskæftige sig med ledelse af konsulenter inden for cybersikkerhed. Hun kommer fra en stilling som Chief of Branch hos Forsvarets Efterretningstjeneste. Hun har tidligere beskæftiget sig med sikkerhed i forsvaret i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Nicolai Rask Moesgaard som Datateknikerelev ved afd. i Herning og Holstebro. Han har tidligere beskæftiget sig med social- og sundhedsområdet, da han har en lang karriere som SoSu hjælper. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job