Google taber Gmail-fejde til tysk forretningsmand

Google kan ikke få registeret Gmail som varemærke i Europa. En tysk forretningsmand var nemlig først til at bruge G-mail.

Selv om man er stor, stærk og hedder Google til fornavn, er det ikke ensbetydende med, at man altid får ret.

I hvert fald ikke overfor de europæiske varemærkemyndighed, der blankt har afvist den amerikanske gigants argumenter for at få lov til at registrere Gmail som varemærke i EU.

G-mail eller Gmail

Gmail er nemlig alt for tæt på den tyske forretningsmand Daniel Giersch, der har brugt ordet "G-mail" som varemærke siden 2000.

Google lancerede først sin Gmail-service i 2004.

De europæiske patentmyndigheder henviser i deres afgørelse til, at det for almindelige mennesker ikke har den store betydning, om der er en bindestreg eller ej mellem "G" og "mail", når de møder varemærket ude i virkeligheden.

Nyt varemærke på vej

Google har mulighed for at appellere afgørelsen til EU-domstolen, hvad analytikeren Greg Sterling fra Sterling Market Intelligence også regner med bliver Googles næste træk.

"Og hvis Google også taber her, vil selskabet ikke have anden udvej end at skabe et andet varemærke," udtaler han til avisen The International Herald Tribune.

Eller kan forestille sig, at en af Googles advokater besøger Herr Giersch sammen med en meget stor tegnedreng?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension