Vista SP 1 kan dræbe mange Intel-maskiner

Den netop lancerede service-pakke til Vista viser sig at være umulig at installere på en række Intel-baserede computere. Problemet med inkompatible drivere har plaget Vista siden lanceringen.

Artikel top billede

Microsoft har advaret om, at der for et fåtal af Vista-brugerne kan være driver-problemer forbundet med en SP 1-opdatering.

Men ved en nærmere granskning viser det sig nu, at listen over inkompatible drivere også indeholder et af Intels chip-set, der anvendes i tusindvis af maskiner. Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Det er nærmere bestemt Intels 945G Express chipset, der anvendes i computere fra stort set alle større producenter.

Driver-problemer har hidtil afholdt mange fra at opgradere til Vista, og SP 1 var af flere eksperter forudset som den opdatering, der skulle lukke dette problem for Microsoft.

Også problemer med lyd og sikkerhed

Det er driver-rutiner for Intels 945G Express med versionsnummer 7.14.10.1322 og 7.14.10.1403, som ikke fungerer sammen med Vista SP 1.

Microsoft opfordrer nu alle Vista-brugere til at opgradere driverne til alt hardware i computeren til de nyeste versioner, inden man installerer SP 1.

Det er dog ikke alle de inkompatible drivere, som findes i nye versioner, så det er ingen garanti for succes med en opgradering til SP 1.

Det er dog ikke kun Intels drivere, der dræbes af Vista SP 1, også andre almindelige drivere til eksempelvis Realteks lydmoduler eller Symantecs sikkerhedsprodukter er med på listen over inkompatible drivere, skriver nyhedstjenesten.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job