Her er hemmeligheden bag Omadas vækst

Danske Omada har fundet ud af, hvordan selskabet kan lande ordrer. Omada vinder i 95 procent af de tilfælde, hvor selskabet slipper gennem det første nåleøje.

Artikel top billede

"Vi har i det sidste års tid vundet i 95 procent af de sager, hvor vi har gennemført en workshop hos kunden," siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør, Omada.

Selv om man ikke kæmpestor, kan man godt være det rigtige valg, mener det danske softwarehus Omada.

"Vi har i det sidste års tid vundet i 95 procent af de sager, hvor vi har gennemført en workshop hos kunden. Der kan vi vise, hvordan vi adskiller os, og vi har talrige gange vundet over vores store internationale konkurrenter," siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør, Omada.

Blandt de internationale kunder Omada har vundet i 2007 er amerikanske Daymon, den schweiziske forsikringskoncern SUVA, energigiganten RWE, BMW Group og den farmaceutiske virksomhed Bayer.

Omada er repræsenteret i udlandet med eget datterselskab i USA samt salgskontor i Tyskland og i England.

Succes og ingen gæld

Omada kalder sig selv et software- og konsulenthus inden for områderne projektledelse, SAP, IT Management, Identity & Access Management og procesoptimering.

Lige siden Morten Boel Sigurdsson stiftede selskabet i 2000 på basis af et projektstyringsredskab til brug for virksomheder, der skal implementere SAP-systemer, er det gået frem med stor hast.

Selskabet er ikke belastet af fremmed kapital eller gæld og har stor succes i udlandet.

I år er omsætningen vokset med 68 procent og har efter Computerworlds beregninger rundet de 90 millioner kroner.

Når der skal gøres forretninger, sker det i udlandet altid gennem en partner, mens Omada herhjemme ind imellem selv gennemfører en handel uden at blande en partner ind.

Herhjemme er blandt andet NNIT, PricewaterhouseCoopers og 2ndC blandt de udvalgte partnere, mens listen i udlandet omfatter Logica, Avanade, Oxford Computer Group, Traxion og Inceptio.

FORTSÆTTES

Her er hovedkonkurrenterne

Omadas konkurrenter er ikke specielt talrige, men de er til gengæld store.

"Konkurrenterne på markedet for ID management-løsninger er primært Oracle og Sun. Det er dem, vi oftest slås med, og det gælder både internationalt og herhjemme," siger Morten Boel Sigurdsson.

Han er meget tilfreds med at have øget overskuddet sidste år, selv om selskabet havde store udgifter til blandt andet at stille op ved 19 internationale arrangementer som for eksempel Cebit (sammen med Microsoft), Microsofts TechReady og sikkerhedsmessen RSA.

Aldrig sige aldrig

Det Østerbro-baserede softwarehus har flere gange mærket interesse fra større virksomheder, der kunne tænke sig at købe selskabet.

"I modsætning til mange amerikanere, der drømmer om at blive købt, så er det ikke noget, vi tænker på, men selvfølgelig skal man aldrig sige aldrig. Hvis nu der kom et tilbud, hvor to plus to kunne blive mere end fire så måske. Men det er ikke noget, vi ligger og styrer efter," konstaterer Morten Boel Sigurdsson.

En af de ting, Sigurdsson er rigtig glad for, er, at Omada i 2007 blev udnævnt som en ’Vendor of Note’ af analyseinstituttet Gartner, der anbefaler Omada til sine kunder.

Herudover har Bayer, en af verdens største farmaceutiske virksomheder, indstillet sit Omada-projekt til prisen Best Project of The Year 2007.

Morten Boel Sigurdsson forventer at øge såvel omsætningen som overskuddet i indeværende år på trods af, hvad han betegner som "massive investeringer."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S