Her er hemmeligheden bag Omadas vækst

Danske Omada har fundet ud af, hvordan selskabet kan lande ordrer. Omada vinder i 95 procent af de tilfælde, hvor selskabet slipper gennem det første nåleøje.

Artikel top billede

"Vi har i det sidste års tid vundet i 95 procent af de sager, hvor vi har gennemført en workshop hos kunden," siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør, Omada.

Selv om man ikke kæmpestor, kan man godt være det rigtige valg, mener det danske softwarehus Omada.

"Vi har i det sidste års tid vundet i 95 procent af de sager, hvor vi har gennemført en workshop hos kunden. Der kan vi vise, hvordan vi adskiller os, og vi har talrige gange vundet over vores store internationale konkurrenter," siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør, Omada.

Blandt de internationale kunder Omada har vundet i 2007 er amerikanske Daymon, den schweiziske forsikringskoncern SUVA, energigiganten RWE, BMW Group og den farmaceutiske virksomhed Bayer.

Omada er repræsenteret i udlandet med eget datterselskab i USA samt salgskontor i Tyskland og i England.

Succes og ingen gæld

Omada kalder sig selv et software- og konsulenthus inden for områderne projektledelse, SAP, IT Management, Identity & Access Management og procesoptimering.

Lige siden Morten Boel Sigurdsson stiftede selskabet i 2000 på basis af et projektstyringsredskab til brug for virksomheder, der skal implementere SAP-systemer, er det gået frem med stor hast.

Selskabet er ikke belastet af fremmed kapital eller gæld og har stor succes i udlandet.

I år er omsætningen vokset med 68 procent og har efter Computerworlds beregninger rundet de 90 millioner kroner.

Når der skal gøres forretninger, sker det i udlandet altid gennem en partner, mens Omada herhjemme ind imellem selv gennemfører en handel uden at blande en partner ind.

Herhjemme er blandt andet NNIT, PricewaterhouseCoopers og 2ndC blandt de udvalgte partnere, mens listen i udlandet omfatter Logica, Avanade, Oxford Computer Group, Traxion og Inceptio.

FORTSÆTTES

Her er hovedkonkurrenterne

Omadas konkurrenter er ikke specielt talrige, men de er til gengæld store.

"Konkurrenterne på markedet for ID management-løsninger er primært Oracle og Sun. Det er dem, vi oftest slås med, og det gælder både internationalt og herhjemme," siger Morten Boel Sigurdsson.

Han er meget tilfreds med at have øget overskuddet sidste år, selv om selskabet havde store udgifter til blandt andet at stille op ved 19 internationale arrangementer som for eksempel Cebit (sammen med Microsoft), Microsofts TechReady og sikkerhedsmessen RSA.

Aldrig sige aldrig

Det Østerbro-baserede softwarehus har flere gange mærket interesse fra større virksomheder, der kunne tænke sig at købe selskabet.

"I modsætning til mange amerikanere, der drømmer om at blive købt, så er det ikke noget, vi tænker på, men selvfølgelig skal man aldrig sige aldrig. Hvis nu der kom et tilbud, hvor to plus to kunne blive mere end fire så måske. Men det er ikke noget, vi ligger og styrer efter," konstaterer Morten Boel Sigurdsson.

En af de ting, Sigurdsson er rigtig glad for, er, at Omada i 2007 blev udnævnt som en ’Vendor of Note’ af analyseinstituttet Gartner, der anbefaler Omada til sine kunder.

Herudover har Bayer, en af verdens største farmaceutiske virksomheder, indstillet sit Omada-projekt til prisen Best Project of The Year 2007.

Morten Boel Sigurdsson forventer at øge såvel omsætningen som overskuddet i indeværende år på trods af, hvad han betegner som "massive investeringer."

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S