3-ejer bremser tabet på 3G-forretningen

Hovedaktionæren i teleselskabet 3 har løftet indtjeningen med 50 procent i det seneste halvår. Men 3G-forretningen halter stadig.

3G-statsningerne koster fortsat på bundlinjen for det Hong Kong-baserede Hutchision Whampoa, der blandt andet ejer 60 procent af teleselskabet 3.

Tallene viser dog, at 3G-aktiviteterne har stabiliseret sig, mener analytiker Alexander Chia hos Standard and Poor's Equity Research in Kuala Lumpur.

”Spørgsmålet er, om forbedringerne kan fortsætte med den afmatning, der opleves i Europa," siger han til bloomberg.com.

Store forventninger

Hutchision Whampoa har positive forventninger til 3-gruppen i 2008.

I 2007 tabte 3-gruppen cirka 12 milliarder kroner før skat sammenlignet med et tab på 13 milliarder et år tidligere.

Hutchision Whampoa oplevede imidlertid fremgang på andre forretningsområder, som har gjort det muligt at løfte indtjeningen med 50 procent i det fjerde år med tab på 3G-forretningen, skriver Bloomberg.com.

Samlet øgede selskabet indtjeningen til 1,2 milliarder kroner fra 800 millioner kroner året før i anden halvdel af selskabets regnskabsår, viser beregninger foretaget på baggrund af selskabets årsregnskab og tidligere offentliggjorte halvårstal, skriver nyhedstjenesten.

3-gruppen har samlet set 15,8 million 3G-abonnenter i Danmark, Sverige, Italien, Storbritannien, Australien, Irland og Østrig. I august sidste år var tallet 14,5 millioner abonnenter, skriver Bloomberg.com.

Satsningen på 3G-tjenester, der blandt andet skal gøre det muligt at foretage trådløs transmission af data som musik og video ved høje hastigheder til telefoner og andre bærbare enheder, har kostet selskabet milliarder af kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job