Internet-brugere svigter Google-reklamer

For tredje måned i træk har Google oplevet færre klik fra de amerikanske internetbrugere på på de betalte søgeresultater.

Antallet af klik på de betalte søgeresultater fra amerikanske internetbrugere hos Google faldt fra februar til januar, viser tal ComScore ifølge CNN.com.

Det er ikke første gang, at antallet af klik på den betalte del af Googles søgeresultater falder fra måned til måned, men det er efter alt at dømme første gang, at det er sket tre måneder i træk.

Ser man et år tilbage er der dog fortsat tale om en stigning i antallet af betalte klik hos Google, der henter en ikke uvæsentlig del af omsætningen den vej.

Aktiefald

De nye tal fik torsdag umiddelbart Googles aktier til at falde tre procent, efter i forvejen at være faldet 40 procent siden det seneste højdepunkt i november sidste år.

Flere analytikere tøver ifølge CNN imidlertid med at tillægge de nye tal fra ComScore for stor betydning, selv om de plejer at være meget præcise.

Ifølge David Garrity hos Dinosaur Securities omfatter de nye tal eksempelvis kun internetbrugere i USA, men han mener, at det kan se anderledes ud andre steder i verden, hvor der er mere fart på økonomien.

Statens IT

Teamleder til Tilsyn & Compliance

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland