Internet-brugere svigter Google-reklamer

For tredje måned i træk har Google oplevet færre klik fra de amerikanske internetbrugere på på de betalte søgeresultater.

Antallet af klik på de betalte søgeresultater fra amerikanske internetbrugere hos Google faldt fra februar til januar, viser tal ComScore ifølge CNN.com.

Det er ikke første gang, at antallet af klik på den betalte del af Googles søgeresultater falder fra måned til måned, men det er efter alt at dømme første gang, at det er sket tre måneder i træk.

Ser man et år tilbage er der dog fortsat tale om en stigning i antallet af betalte klik hos Google, der henter en ikke uvæsentlig del af omsætningen den vej.

Aktiefald

De nye tal fik torsdag umiddelbart Googles aktier til at falde tre procent, efter i forvejen at være faldet 40 procent siden det seneste højdepunkt i november sidste år.

Flere analytikere tøver ifølge CNN imidlertid med at tillægge de nye tal fra ComScore for stor betydning, selv om de plejer at være meget præcise.

Ifølge David Garrity hos Dinosaur Securities omfatter de nye tal eksempelvis kun internetbrugere i USA, men han mener, at det kan se anderledes ud andre steder i verden, hvor der er mere fart på økonomien.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job