Internet-brugere svigter Google-reklamer

For tredje måned i træk har Google oplevet færre klik fra de amerikanske internetbrugere på på de betalte søgeresultater.

Antallet af klik på de betalte søgeresultater fra amerikanske internetbrugere hos Google faldt fra februar til januar, viser tal ComScore ifølge CNN.com.

Det er ikke første gang, at antallet af klik på den betalte del af Googles søgeresultater falder fra måned til måned, men det er efter alt at dømme første gang, at det er sket tre måneder i træk.

Ser man et år tilbage er der dog fortsat tale om en stigning i antallet af betalte klik hos Google, der henter en ikke uvæsentlig del af omsætningen den vej.

Aktiefald

De nye tal fik torsdag umiddelbart Googles aktier til at falde tre procent, efter i forvejen at være faldet 40 procent siden det seneste højdepunkt i november sidste år.

Flere analytikere tøver ifølge CNN imidlertid med at tillægge de nye tal fra ComScore for stor betydning, selv om de plejer at være meget præcise.

Ifølge David Garrity hos Dinosaur Securities omfatter de nye tal eksempelvis kun internetbrugere i USA, men han mener, at det kan se anderledes ud andre steder i verden, hvor der er mere fart på økonomien.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S