Internet-brugere svigter Google-reklamer

For tredje måned i træk har Google oplevet færre klik fra de amerikanske internetbrugere på på de betalte søgeresultater.

Antallet af klik på de betalte søgeresultater fra amerikanske internetbrugere hos Google faldt fra februar til januar, viser tal ComScore ifølge CNN.com.

Det er ikke første gang, at antallet af klik på den betalte del af Googles søgeresultater falder fra måned til måned, men det er efter alt at dømme første gang, at det er sket tre måneder i træk.

Ser man et år tilbage er der dog fortsat tale om en stigning i antallet af betalte klik hos Google, der henter en ikke uvæsentlig del af omsætningen den vej.

Aktiefald

De nye tal fik torsdag umiddelbart Googles aktier til at falde tre procent, efter i forvejen at være faldet 40 procent siden det seneste højdepunkt i november sidste år.

Flere analytikere tøver ifølge CNN imidlertid med at tillægge de nye tal fra ComScore for stor betydning, selv om de plejer at være meget præcise.

Ifølge David Garrity hos Dinosaur Securities omfatter de nye tal eksempelvis kun internetbrugere i USA, men han mener, at det kan se anderledes ud andre steder i verden, hvor der er mere fart på økonomien.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S