Internet-brugere svigter Google-reklamer

For tredje måned i træk har Google oplevet færre klik fra de amerikanske internetbrugere på på de betalte søgeresultater.

Antallet af klik på de betalte søgeresultater fra amerikanske internetbrugere hos Google faldt fra februar til januar, viser tal ComScore ifølge CNN.com.

Det er ikke første gang, at antallet af klik på den betalte del af Googles søgeresultater falder fra måned til måned, men det er efter alt at dømme første gang, at det er sket tre måneder i træk.

Ser man et år tilbage er der dog fortsat tale om en stigning i antallet af betalte klik hos Google, der henter en ikke uvæsentlig del af omsætningen den vej.

Aktiefald

De nye tal fik torsdag umiddelbart Googles aktier til at falde tre procent, efter i forvejen at være faldet 40 procent siden det seneste højdepunkt i november sidste år.

Flere analytikere tøver ifølge CNN imidlertid med at tillægge de nye tal fra ComScore for stor betydning, selv om de plejer at være meget præcise.

Ifølge David Garrity hos Dinosaur Securities omfatter de nye tal eksempelvis kun internetbrugere i USA, men han mener, at det kan se anderledes ud andre steder i verden, hvor der er mere fart på økonomien.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S