Dansk Standard siger ja til OOXML

Dansk Standard siger ja til at gøre Microsoft-formatet Open XML til en ISO-standard. Dermed ændrer Dansk Standard holdning fra et 'Nej med kommentarer' til et 'Ja'.

Artikel top billede

Dansk Standard vil på vegne af Danmark stemme ja til at gøre dokumentformatet OOXML til en ISO-standard, oplyser organisationen i en pressemeddelelse.

Hvorvidt OOXML bliver en ISO-standard afgøres i de internationale standardiserings-organisationer ISO i løbet af kort tid.

Dansk Standard indstilling til det oprindelse forslag blev i første omgang et ”Nej med kommentarer”, hvor Dansk Standard på vegne af Danmark tilkendegav at ville arbejde for at få OOXML godkendt som en ISO-standard under forudsætning af 168 kommentarer blev taget med i det videre arbejde.

Dansk Standard konstaterer fredag i en pressemeddelelse, at de danske kommentarer til det oprindelige forslag er imødekommet, og at man på den baggrund har valgt at ændre Danmarks stemme til den internationale ISO-organisation til et ’Ja’.

Ifølge Dansk Standard har den danske strategi under hele processen været at arbejde for at øge OOXML’s åbenhed og interoperabilitet som forudsætning for stemme for at gøre dokumentformatet fra Microsoft til en ISO -standard.

Hos Microsoft Danmark hilser administrerende direktør Jørgen Bardenfleth med tilfredshed, at den danske stemme er ændret fra et ’Nej med kommentarer ’til et ’Ja’.

Han håber, at det også bliver et til et samlet ja til OOXML som en ISO-standard, når de enkelte landes tilkendegivelser til den internationale standardiseringsorganisation bliver gjort op.

”Vi tror, at det bliver til glæde for både vores kunder for andres kunder,” siger Jørgen Bardenfleth, der mener, at ISO vil kunne bidrage positivt til den videre udvikling af OOXML.

De nationale standardiseringsorganisationer skal senest den 29. marts have afgivet deres stemme til ISO-organisationen. Herefter vil ISO komme med en endelig udmelding om, hvorvidt OOXML bliver en ISO-standard.

Læses lige nu

    Annonce

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,