DSB lancerer internet i togene

I et forsøg på at holde på kunder, der flygter fra de forsinkede tog, tilbyder DSB gratis internet til pendlerne i togene fra maj.

Artikel top billede

Foto: Henrik Frydkjær

Efter års forgæves forsøg kan DSB endelig tilbyde kunderne trådløst net i alle danske intercitytog.

Endelig kommer DSB på omgangshøjde med udlandet, hvor blandt andre de svenske statsbaner i årevis har tilbudt trådløst net mod betaling til passagerne.

Hermed følger DSB i sporet på den lokale Lollandsbane, der fra juni vil tilbyde gratis internet til de rejsende på strækningen mellem Nakskov og Nykøbing Falster.

Efter først at have annonceret internet i DSB-togene i 2010, er projektet nu fremskyndet til maj.

Led i en større plan

Ifølge Computerworlds kilder har DSB's direktion fremskyndet lanceringen som et led i en større plan for at holde på pendlere, der i stigende grad forlader DSB i utilfredshed med forsinkelser.

Computerworld erfarer, at planen er at tilbyde pendlere gratis logon, hvor adgangskoden bliver det sekscifrede stamkort-nummer på deres abonnementskort. Andre kunder kan mod et tillæg på tyve kroner få trådløst net under rejsen på intercity togforbindelser.

DSB's bestræbelser på at få gjort togene online, har direkte været årsag til mange af de massive forsinkelser, som statsbanerne har kæmpet med de senere år.

Ifølge Computerworlds oplysninger, er det flere gange gået galt med it-sikkerheden, når DSB's test-passagerer har afprøvet netforbindelsen.

It-kaos på skinner

Tre gange i løbet af marts måned stod adskillige togstammer stille, da de net-opkoblede passagerer ved et uheld kom til at omkonfigurere lokomotivets motorstyringssoftware.

Denne type it-fejl burde ikke kunne forekomme, og i et fortroligt notat, som Computerworld er kommet i besiddelse af, understreger DSB-ledelsen over for de ansatte, der betjener højttalerne på perronerne, at de ventende passagerer kun må høre de gængse undskyldninger om forsinkelser som frost, sne, varme skinner og mangel på lokoførere.

DSB's øverste ledelse har ikke ønsket at kommentere Computerworlds oplysninger, men har dog karakteriseret disse som beklagelige, fordi de kan skabe utryghed blandt DSB's kunder. I en mail skriver ledelsen:

"Jeg må på det skarpeste afvise enhver mulighed for fare for togsikkerheden. Den form for journalistik er uhørt sensationsagtig, og den eneste trøst er, at det er den første april i dag," raser Harry Bahnsen, senior koncern-kommunikationsmanager i DSB, i en mail til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job