DSB lancerer internet i togene

I et forsøg på at holde på kunder, der flygter fra de forsinkede tog, tilbyder DSB gratis internet til pendlerne i togene fra maj.

Artikel top billede

Foto: Henrik Frydkjær

Efter års forgæves forsøg kan DSB endelig tilbyde kunderne trådløst net i alle danske intercitytog.

Endelig kommer DSB på omgangshøjde med udlandet, hvor blandt andre de svenske statsbaner i årevis har tilbudt trådløst net mod betaling til passagerne.

Hermed følger DSB i sporet på den lokale Lollandsbane, der fra juni vil tilbyde gratis internet til de rejsende på strækningen mellem Nakskov og Nykøbing Falster.

Efter først at have annonceret internet i DSB-togene i 2010, er projektet nu fremskyndet til maj.

Led i en større plan

Ifølge Computerworlds kilder har DSB's direktion fremskyndet lanceringen som et led i en større plan for at holde på pendlere, der i stigende grad forlader DSB i utilfredshed med forsinkelser.

Computerworld erfarer, at planen er at tilbyde pendlere gratis logon, hvor adgangskoden bliver det sekscifrede stamkort-nummer på deres abonnementskort. Andre kunder kan mod et tillæg på tyve kroner få trådløst net under rejsen på intercity togforbindelser.

DSB's bestræbelser på at få gjort togene online, har direkte været årsag til mange af de massive forsinkelser, som statsbanerne har kæmpet med de senere år.

Ifølge Computerworlds oplysninger, er det flere gange gået galt med it-sikkerheden, når DSB's test-passagerer har afprøvet netforbindelsen.

It-kaos på skinner

Tre gange i løbet af marts måned stod adskillige togstammer stille, da de net-opkoblede passagerer ved et uheld kom til at omkonfigurere lokomotivets motorstyringssoftware.

Denne type it-fejl burde ikke kunne forekomme, og i et fortroligt notat, som Computerworld er kommet i besiddelse af, understreger DSB-ledelsen over for de ansatte, der betjener højttalerne på perronerne, at de ventende passagerer kun må høre de gængse undskyldninger om forsinkelser som frost, sne, varme skinner og mangel på lokoførere.

DSB's øverste ledelse har ikke ønsket at kommentere Computerworlds oplysninger, men har dog karakteriseret disse som beklagelige, fordi de kan skabe utryghed blandt DSB's kunder. I en mail skriver ledelsen:

"Jeg må på det skarpeste afvise enhver mulighed for fare for togsikkerheden. Den form for journalistik er uhørt sensationsagtig, og den eneste trøst er, at det er den første april i dag," raser Harry Bahnsen, senior koncern-kommunikationsmanager i DSB, i en mail til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect