Digitale skoletest dumper - igen

De digitale test i folkeskolen dumper til generalprøve med 6.000 elever. Måske skal alle elever op til papir-eksamen i år, oplyser Skolestyrelsen.

Artikel top billede

I dag skulle 6.000 elever sidde ved computerne og øve sig på at gå til folkeskolens afgangsprøve via internettet.

Men sådan skulle det ikke gå.

Generalprøven afslører alvorlige fejl, skriver Skolestyrelsen på sin hjemmeside.

Leverandøren Cowi har oplyst, at eleverne godt kunne logge sig ind. Men det var ikke muligt at komme i gang med selve prøven.

Cowi og Skolestyrelsen arbejder på højtryk for at finde ud af, hvor problemet er.

"Det er ærgerligt for de elever, som skulle hjælpe os, at de ikke kunne komme i gang med prøven. Det understreger, at det var en rigtig beslutning at afholde en generalprøve for at sikre os imod problemer senere," siger direktør i Skolestyrelsen Martin Isenbecker.

Måske gammeldags papirprøver

Han forklarer, at Skolestyrelsen sammen med Cowi er i fuld gang med at finde ud af, hvor problemet ligger - og om det kan rettes inden afgangsprøverne i næste måned.

"Ellers tager vi et år til med de gammeldags papirprøver", siger direktøren.

De digitale afgangsprøver i fagene biologi og geografi holdes den 19. og 20. maj.

Kostede millioner

De digitale afgangsprøver i biologi gik ned sidste år, da eleverne skulle logge sig på.

Derefter aflyste Skolestyrelsen prøven i geografi, som skulle være holdt dagen efter.

Det er baggrunden for, at der i år er afholdt en generalprøve, oplyser Skolestyrelsen.

Sidste år kostede nedsmeltningen ni millioner kroner og sendte undervisningsminister Bertel Haarder i samråd.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos