Digitale skoletest dumper - igen

De digitale test i folkeskolen dumper til generalprøve med 6.000 elever. Måske skal alle elever op til papir-eksamen i år, oplyser Skolestyrelsen.

Artikel top billede

I dag skulle 6.000 elever sidde ved computerne og øve sig på at gå til folkeskolens afgangsprøve via internettet.

Men sådan skulle det ikke gå.

Generalprøven afslører alvorlige fejl, skriver Skolestyrelsen på sin hjemmeside.

Leverandøren Cowi har oplyst, at eleverne godt kunne logge sig ind. Men det var ikke muligt at komme i gang med selve prøven.

Cowi og Skolestyrelsen arbejder på højtryk for at finde ud af, hvor problemet er.

"Det er ærgerligt for de elever, som skulle hjælpe os, at de ikke kunne komme i gang med prøven. Det understreger, at det var en rigtig beslutning at afholde en generalprøve for at sikre os imod problemer senere," siger direktør i Skolestyrelsen Martin Isenbecker.

Måske gammeldags papirprøver

Han forklarer, at Skolestyrelsen sammen med Cowi er i fuld gang med at finde ud af, hvor problemet ligger - og om det kan rettes inden afgangsprøverne i næste måned.

"Ellers tager vi et år til med de gammeldags papirprøver", siger direktøren.

De digitale afgangsprøver i fagene biologi og geografi holdes den 19. og 20. maj.

Kostede millioner

De digitale afgangsprøver i biologi gik ned sidste år, da eleverne skulle logge sig på.

Derefter aflyste Skolestyrelsen prøven i geografi, som skulle være holdt dagen efter.

Det er baggrunden for, at der i år er afholdt en generalprøve, oplyser Skolestyrelsen.

Sidste år kostede nedsmeltningen ni millioner kroner og sendte undervisningsminister Bertel Haarder i samråd.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S