Digitale skoletest dumper - igen

De digitale test i folkeskolen dumper til generalprøve med 6.000 elever. Måske skal alle elever op til papir-eksamen i år, oplyser Skolestyrelsen.

Artikel top billede

I dag skulle 6.000 elever sidde ved computerne og øve sig på at gå til folkeskolens afgangsprøve via internettet.

Men sådan skulle det ikke gå.

Generalprøven afslører alvorlige fejl, skriver Skolestyrelsen på sin hjemmeside.

Leverandøren Cowi har oplyst, at eleverne godt kunne logge sig ind. Men det var ikke muligt at komme i gang med selve prøven.

Cowi og Skolestyrelsen arbejder på højtryk for at finde ud af, hvor problemet er.

"Det er ærgerligt for de elever, som skulle hjælpe os, at de ikke kunne komme i gang med prøven. Det understreger, at det var en rigtig beslutning at afholde en generalprøve for at sikre os imod problemer senere," siger direktør i Skolestyrelsen Martin Isenbecker.

Måske gammeldags papirprøver

Han forklarer, at Skolestyrelsen sammen med Cowi er i fuld gang med at finde ud af, hvor problemet ligger - og om det kan rettes inden afgangsprøverne i næste måned.

"Ellers tager vi et år til med de gammeldags papirprøver", siger direktøren.

De digitale afgangsprøver i fagene biologi og geografi holdes den 19. og 20. maj.

Kostede millioner

De digitale afgangsprøver i biologi gik ned sidste år, da eleverne skulle logge sig på.

Derefter aflyste Skolestyrelsen prøven i geografi, som skulle være holdt dagen efter.

Det er baggrunden for, at der i år er afholdt en generalprøve, oplyser Skolestyrelsen.

Sidste år kostede nedsmeltningen ni millioner kroner og sendte undervisningsminister Bertel Haarder i samråd.

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS