Digitale skoletest dumper - igen

De digitale test i folkeskolen dumper til generalprøve med 6.000 elever. Måske skal alle elever op til papir-eksamen i år, oplyser Skolestyrelsen.

Artikel top billede

I dag skulle 6.000 elever sidde ved computerne og øve sig på at gå til folkeskolens afgangsprøve via internettet.

Men sådan skulle det ikke gå.

Generalprøven afslører alvorlige fejl, skriver Skolestyrelsen på sin hjemmeside.

Leverandøren Cowi har oplyst, at eleverne godt kunne logge sig ind. Men det var ikke muligt at komme i gang med selve prøven.

Cowi og Skolestyrelsen arbejder på højtryk for at finde ud af, hvor problemet er.

"Det er ærgerligt for de elever, som skulle hjælpe os, at de ikke kunne komme i gang med prøven. Det understreger, at det var en rigtig beslutning at afholde en generalprøve for at sikre os imod problemer senere," siger direktør i Skolestyrelsen Martin Isenbecker.

Måske gammeldags papirprøver

Han forklarer, at Skolestyrelsen sammen med Cowi er i fuld gang med at finde ud af, hvor problemet ligger - og om det kan rettes inden afgangsprøverne i næste måned.

"Ellers tager vi et år til med de gammeldags papirprøver", siger direktøren.

De digitale afgangsprøver i fagene biologi og geografi holdes den 19. og 20. maj.

Kostede millioner

De digitale afgangsprøver i biologi gik ned sidste år, da eleverne skulle logge sig på.

Derefter aflyste Skolestyrelsen prøven i geografi, som skulle være holdt dagen efter.

Det er baggrunden for, at der i år er afholdt en generalprøve, oplyser Skolestyrelsen.

Sidste år kostede nedsmeltningen ni millioner kroner og sendte undervisningsminister Bertel Haarder i samråd.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect