Digitale skoletest dumper - igen

De digitale test i folkeskolen dumper til generalprøve med 6.000 elever. Måske skal alle elever op til papir-eksamen i år, oplyser Skolestyrelsen.

Artikel top billede

I dag skulle 6.000 elever sidde ved computerne og øve sig på at gå til folkeskolens afgangsprøve via internettet.

Men sådan skulle det ikke gå.

Generalprøven afslører alvorlige fejl, skriver Skolestyrelsen på sin hjemmeside.

Leverandøren Cowi har oplyst, at eleverne godt kunne logge sig ind. Men det var ikke muligt at komme i gang med selve prøven.

Cowi og Skolestyrelsen arbejder på højtryk for at finde ud af, hvor problemet er.

"Det er ærgerligt for de elever, som skulle hjælpe os, at de ikke kunne komme i gang med prøven. Det understreger, at det var en rigtig beslutning at afholde en generalprøve for at sikre os imod problemer senere," siger direktør i Skolestyrelsen Martin Isenbecker.

Måske gammeldags papirprøver

Han forklarer, at Skolestyrelsen sammen med Cowi er i fuld gang med at finde ud af, hvor problemet ligger - og om det kan rettes inden afgangsprøverne i næste måned.

"Ellers tager vi et år til med de gammeldags papirprøver", siger direktøren.

De digitale afgangsprøver i fagene biologi og geografi holdes den 19. og 20. maj.

Kostede millioner

De digitale afgangsprøver i biologi gik ned sidste år, da eleverne skulle logge sig på.

Derefter aflyste Skolestyrelsen prøven i geografi, som skulle være holdt dagen efter.

Det er baggrunden for, at der i år er afholdt en generalprøve, oplyser Skolestyrelsen.

Sidste år kostede nedsmeltningen ni millioner kroner og sendte undervisningsminister Bertel Haarder i samråd.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S