Klager kan bremse OOXML-formatet i ISO-regi

To måneder skal Microsoft minimum vente, før OOXML bliver en publiceret ISO-standard. I mellemtiden kan blandt andre Norge sætte en kæp i hjulet på it-giganten fra Redmond.

Artikel top billede

Djævlen ligger som bekendt begravet i detaljen.

Den ofte gentagede morale kan blive til en irriterende sandhed for Microsoft, der i aftes ikke kunne få armene ned, efter at have fået sit OOXML-format godkendt som ISO/IEC 29500-standard.

Detaljen i dette tilfælde er ISO's appel-regler, der giver de såkaldte 41 P-medlemslande – heriblandt Danmark – to måneder til at klage over OOXML-afgørelsen.

Såfremt der ikke er nogen formelle klager fra ISO/IEC-medlemmerne i de næste to måneder, vil 29500-standarden blive publiceret i ISO-regi.

Det betyder derfor, at Microsoft må vente til juni måned før selskabet kan lægge hånden på en trykt udgave af ISO-standarden.

Hvis der er derimod kommer klager fra et nationalt standardiseringsorgan, kan der gå endnu et par måneder før standarden bliver godkendt - ifølge ISO's egne direktiver.

Raseri i Norge

For at klage over afgørelsen kan de 41 P-lande enten fremhæve, at standarden ikke er i tråd med, hvad der er bedst for international handel eller pege på uregelmæssigheder i ISO's direktiver.

På den baggrund kan der derfor forventes en klage fra Norge, der trods et flertal for et nej til OOXML i det norske standardiseringsorgan stemte ja i ISO-regi.

Nu er den norske erhvervsminister blevet hevet ind i sagen for at opklare, hvordan det kunne lade sig gøre, at Norge officielt stemte ja, mens flertallet af de norske medlemmer var imod optagelsen af OOXML som en ISO-standard.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S