Forsvarskoks fører til fyringer hos Saab Danmark

Saab i Danmark fyrer et ukendt antal medarbejdere som en direkte konsekvens af, at forsvaret har opsagt kontrakten på det store Daccis-system.

Artikel top billede

Problemerne med forsvarets store DACCIS-system fører nu til fyringer ved leverandøren Saab.

Firmaets kontrakt med forsvaret blev opsagt i februar, og nu koster det et endnu ukendt antal medarbejdere jobbet.

Firmaet oplyser i en pressemeddelelse, at der forhandles i samarbejdsudvalget om afskedigelser.

”Vi har forud for dette forløb undersøgt alle muligheder, og indledningen af forhandlingen med medarbejderne er på nuværende tidspunkt et uundgåeligt og nødvendigt skridt," siger Troels Birkedal, administrerende direktør i Saab Danmark.

Han forklarer, at firmaet først vil undersøge mulighederne, før der finder afskedigelser sted.

"Formålet er at undersøge forskellige, alternative muligheder for de højt kvalificerede og dygtige medarbejdere, der bliver berørt af processen, og at planlægge et ordentligt forløb i så god tid som muligt,” siger Troels Birkedal.

Ingen enighed

Selv om Saab Danmark altså nu skrider til afskedigelser, har firmaet ikke strakt våben i forhold til uenigheden om DACCIS.

Mens forsvaret siden opsigelsen af kontrakten har fastholdt, at Saab skal tilbagebetale de 147 millioner, som den seneste del af Daccis har kostet, så er Saabs direktør uenig.

Saab understreger trods meddelelsen om afskedigelser i dag, at firmaet fortsat ikke mener, at opsigelsen af Daccis-kontrakten er berettiget.

Saab Danmark meddeler desuden, at årets vækstplaner og aktiviteter på andre forretningsområder bibeholdes.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job