Forsvarskoks fører til fyringer hos Saab Danmark

Saab i Danmark fyrer et ukendt antal medarbejdere som en direkte konsekvens af, at forsvaret har opsagt kontrakten på det store Daccis-system.

Artikel top billede

Problemerne med forsvarets store DACCIS-system fører nu til fyringer ved leverandøren Saab.

Firmaets kontrakt med forsvaret blev opsagt i februar, og nu koster det et endnu ukendt antal medarbejdere jobbet.

Firmaet oplyser i en pressemeddelelse, at der forhandles i samarbejdsudvalget om afskedigelser.

”Vi har forud for dette forløb undersøgt alle muligheder, og indledningen af forhandlingen med medarbejderne er på nuværende tidspunkt et uundgåeligt og nødvendigt skridt," siger Troels Birkedal, administrerende direktør i Saab Danmark.

Han forklarer, at firmaet først vil undersøge mulighederne, før der finder afskedigelser sted.

"Formålet er at undersøge forskellige, alternative muligheder for de højt kvalificerede og dygtige medarbejdere, der bliver berørt af processen, og at planlægge et ordentligt forløb i så god tid som muligt,” siger Troels Birkedal.

Ingen enighed

Selv om Saab Danmark altså nu skrider til afskedigelser, har firmaet ikke strakt våben i forhold til uenigheden om DACCIS.

Mens forsvaret siden opsigelsen af kontrakten har fastholdt, at Saab skal tilbagebetale de 147 millioner, som den seneste del af Daccis har kostet, så er Saabs direktør uenig.

Saab understreger trods meddelelsen om afskedigelser i dag, at firmaet fortsat ikke mener, at opsigelsen af Daccis-kontrakten er berettiget.

Saab Danmark meddeler desuden, at årets vækstplaner og aktiviteter på andre forretningsområder bibeholdes.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec