Forsvarskoks fører til fyringer hos Saab Danmark

Saab i Danmark fyrer et ukendt antal medarbejdere som en direkte konsekvens af, at forsvaret har opsagt kontrakten på det store Daccis-system.

Artikel top billede

Problemerne med forsvarets store DACCIS-system fører nu til fyringer ved leverandøren Saab.

Firmaets kontrakt med forsvaret blev opsagt i februar, og nu koster det et endnu ukendt antal medarbejdere jobbet.

Firmaet oplyser i en pressemeddelelse, at der forhandles i samarbejdsudvalget om afskedigelser.

”Vi har forud for dette forløb undersøgt alle muligheder, og indledningen af forhandlingen med medarbejderne er på nuværende tidspunkt et uundgåeligt og nødvendigt skridt," siger Troels Birkedal, administrerende direktør i Saab Danmark.

Han forklarer, at firmaet først vil undersøge mulighederne, før der finder afskedigelser sted.

"Formålet er at undersøge forskellige, alternative muligheder for de højt kvalificerede og dygtige medarbejdere, der bliver berørt af processen, og at planlægge et ordentligt forløb i så god tid som muligt,” siger Troels Birkedal.

Ingen enighed

Selv om Saab Danmark altså nu skrider til afskedigelser, har firmaet ikke strakt våben i forhold til uenigheden om DACCIS.

Mens forsvaret siden opsigelsen af kontrakten har fastholdt, at Saab skal tilbagebetale de 147 millioner, som den seneste del af Daccis har kostet, så er Saabs direktør uenig.

Saab understreger trods meddelelsen om afskedigelser i dag, at firmaet fortsat ikke mener, at opsigelsen af Daccis-kontrakten er berettiget.

Saab Danmark meddeler desuden, at årets vækstplaner og aktiviteter på andre forretningsområder bibeholdes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S