Kunøes indtog i Mondo afværger salg eller fusion

Med Ib Kunøes indtog i Mondo har det kriseramte hostingselskab fået kapital nok til at sikre den fortsatte vækst, mener selskabet.

Artikel top billede

Hostingselskabet Mondo, der er noteret på Københavns Fondsbørs OMX, dropper nu planerne om at undersøge muligheden for selskabets overlevelse, som det gik i gang med efter offentliggørelsen af et elendigt regnskab for 2007.

Bestyrelsen skriver i en selskabsmeddelelse i dag, at de 25 millioner kroner, som Ib Kunøes selskab Consolidated Holdings har stillet til rådighed for Mondo som ansvarligt lån, senest 2. maj ændres til et konvertibelt lån.

Consolidated Holdings købte for godt en uge siden en pæn del af Mondo for en krone - kontant!

"Mondo har i den forbindelse fået tilført det fornødne kapitalgrundlag til at sikre virksomhedens fortsatte drift samt realisering af de nuværende forretningsplaner og strategi," skriver Mondo i selskabsmeddelelsen.

"Bestyrelsen har med den baggrund stoppet undersøgelserne af muligheder for strategisk samarbejde, frasalg af forretningsområder eller fusion."

Selskabet offentliggjorde for nylig et underskud på næsten 70 millioner kroner efter skat i 2007, primært forårsaget af nedskrivninger på en række opkøbte selskaber.

Det fik bestyrelsen til at skrive i en fondsbørsmeddelelse, at selskabet havde "indledt dialog med flere potentielle investorer og strategiske samarbejdspartnere om mulighederne for indskud af ny kapital, frasalg af dele af virksomheden eller fusion med en industriel partner".

Det er altså denne proces, som selskabet nu stopper.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S