Kunøes indtog i Mondo afværger salg eller fusion

Med Ib Kunøes indtog i Mondo har det kriseramte hostingselskab fået kapital nok til at sikre den fortsatte vækst, mener selskabet.

Artikel top billede

Hostingselskabet Mondo, der er noteret på Københavns Fondsbørs OMX, dropper nu planerne om at undersøge muligheden for selskabets overlevelse, som det gik i gang med efter offentliggørelsen af et elendigt regnskab for 2007.

Bestyrelsen skriver i en selskabsmeddelelse i dag, at de 25 millioner kroner, som Ib Kunøes selskab Consolidated Holdings har stillet til rådighed for Mondo som ansvarligt lån, senest 2. maj ændres til et konvertibelt lån.

Consolidated Holdings købte for godt en uge siden en pæn del af Mondo for en krone - kontant!

"Mondo har i den forbindelse fået tilført det fornødne kapitalgrundlag til at sikre virksomhedens fortsatte drift samt realisering af de nuværende forretningsplaner og strategi," skriver Mondo i selskabsmeddelelsen.

"Bestyrelsen har med den baggrund stoppet undersøgelserne af muligheder for strategisk samarbejde, frasalg af forretningsområder eller fusion."

Selskabet offentliggjorde for nylig et underskud på næsten 70 millioner kroner efter skat i 2007, primært forårsaget af nedskrivninger på en række opkøbte selskaber.

Det fik bestyrelsen til at skrive i en fondsbørsmeddelelse, at selskabet havde "indledt dialog med flere potentielle investorer og strategiske samarbejdspartnere om mulighederne for indskud af ny kapital, frasalg af dele af virksomheden eller fusion med en industriel partner".

Det er altså denne proces, som selskabet nu stopper.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet