Bullguard-direktør stopper trods voldsom vækst

Direktør for den danske sikkerhedsproducent Bullguard stopper efter fem år i spidsen for selskabet. Det sker, selv om selskabet nu endelig er begyndt at tjene penge.

Artikel top billede

Sikkerhedsproducenten Bullguards administrerende direktør gennem de sidste fem år, Heini Zachariassen, forlader virksomheden.

I denne periode har BullGuard udvidet medarbejderstaben fra tre til 100 medarbejdere med en indtægt, der er mere end fordoblet hvert år, skriver selskabet i en meddelelse.

"Vi har brugt utroligt meget energi her på det sidste for at nå vores mål om produktivitet her i første kvartal. Noget som jeg har set som et personligt mål. Da jeg kunne se, at vi nåede det, følte jeg, at tiden var kommet til, at en anden tager over," siger Heini Zachariassen selv til Computerworld.

På vej ind i ny fase

Heini Zachariassen mener, at hans styrke ligger i at tage en virksomhed fra grundlæggende koncept til etableret, branded og profitabel enhed, og samtidig er det det, han nyder mest.

"Der er ingen tvivl om, at virksomheden går ind i en ny fase nu, og der synes jeg, det er et fint tidspunkt at en anden tager over," siger Heini Zachariassen.

Han vil ikke præcisere, om den "nye fase" er ensbetydende med salg af virksomheden eller børsnotering.

Entrepreneur

Heini Zachariassen afviser samtidig, at han stopper på grund af uoverensstemmelser.

"Nej, det har der ikke været. Men jeg har efter fem år lyst til at prøve noget andet. Jeg er lidt en entrepreneur-type og har lyst til at gå tilbage til det i en periode i hvert fald."

Heini Zachariassen ønsker dog ikke på nuværende tidspunkt at komme nærmere ind på, hvilke konkrete ideer han har.

Han fortæller dog, at han de næste seks måneder vil bruge tid på et online-projekt, som ligger meget udenfor, hvad han tidligere har lavet.

Voldsom vækst

Heini Zachariassen fortæller, at Bullguard de seneste tre kvartaler har arbejdet meget hårdt på...fortsættes

.... at nå de mål, virksomheden har sat sig.

"Vi har haft nogle voldsomme væksttal her på det sidste," siger Heini Zachariassen.

I første kvartal har selskabet således mere end fordoblet omsætningen i forhold til samme kvartal sidste år til fem millioner dollars samtidig med en øget profitmargen, fortæller Heini Zachariassen.

Det er blandt andet nye partnere og optimering af eksisterende partnere, herunder tyske Medion, der har drevet væksten.

Samtidig med en kraftig vækst i omsætningen har selskabet også skåret i omkostningerne for at nå målet om at blive profitabelt, hvilket blandt andet har ført til en fem til syv afskedigelser i selskabets udenlandske aktiviteter.

Bullguard har allerede fundet ny direktør, som snarest vil blive annonceret.

Heini Zachariassen stopper endeligt som administrerende direktør i Bullguard om en måneds tid. Han beholder dog sine aktier i virksomheden.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura