Nordmænd i gade-demonstration mod OOXML

150 personer var i dag mødt frem til en demonstration i Oslo for at vise deres utilfredshed med, at OOXML er på vej til at blive en international standard.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Regn og gråvejr forhindrede ikke tilhængerne af fri software i at gå på gaderne i Oslo med paroler mod Microsofts dokumentstandard.

Med slagord som "Open XML go to hell" var tonen ikke til at tage fejl af.

Demonstrationen var dog ikke rettet mod Microsoft eller ISO, men mod den måde, som Standard Norge har håndteret standardarbejdet på.

"De seneste to dage har vi brugt til at oplyse om demonstrationen via eksempelvis blogs og websider. Derfor er vi ganske godt tilfredse med deltagerantallet," fortæller Opera Softwares chef Håkon Wium Lie, til Computerworld.

"I nogles ører lyder 150 personer måske ikke af meget, men it-folk er meget svære at rive væk fra skærmen," griner han i telefonen.

Skandaløs beslutning

Håkon Wium Lie gik selv i spidsen for demonstrationsoptoget, og han var en af talerne ved demonstrationen.

Hans holdning til standard-krigen i Norge er, at Standard Norges arbejde er skandaløst og langt fra repræsentativt for hvad flertallet i it-branchen mener.

Under en anden af slagtalerne blev en hårtørrer hevet frem som et eksempel på vigtigheden en standard

"Denne kan bruges i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland. Det er let at se fordelen ved, at man er enig om en standard for stik. Rejser jeg til USA, Storbritannien eller Japan får jeg imidlertid problemer med hårtørreren," lød det fra talerstolen, til stor jubel fra forsamlingen.

For mange af demonstranterne blev seancen afsluttet med et optog til det Norske Teater, hvor open source-konferencen GoOpen har været i gang siden i tirsdags.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS