Nordmænd i gade-demonstration mod OOXML

150 personer var i dag mødt frem til en demonstration i Oslo for at vise deres utilfredshed med, at OOXML er på vej til at blive en international standard.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Regn og gråvejr forhindrede ikke tilhængerne af fri software i at gå på gaderne i Oslo med paroler mod Microsofts dokumentstandard.

Med slagord som "Open XML go to hell" var tonen ikke til at tage fejl af.

Demonstrationen var dog ikke rettet mod Microsoft eller ISO, men mod den måde, som Standard Norge har håndteret standardarbejdet på.

"De seneste to dage har vi brugt til at oplyse om demonstrationen via eksempelvis blogs og websider. Derfor er vi ganske godt tilfredse med deltagerantallet," fortæller Opera Softwares chef Håkon Wium Lie, til Computerworld.

"I nogles ører lyder 150 personer måske ikke af meget, men it-folk er meget svære at rive væk fra skærmen," griner han i telefonen.

Skandaløs beslutning

Håkon Wium Lie gik selv i spidsen for demonstrationsoptoget, og han var en af talerne ved demonstrationen.

Hans holdning til standard-krigen i Norge er, at Standard Norges arbejde er skandaløst og langt fra repræsentativt for hvad flertallet i it-branchen mener.

Under en anden af slagtalerne blev en hårtørrer hevet frem som et eksempel på vigtigheden en standard

"Denne kan bruges i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland. Det er let at se fordelen ved, at man er enig om en standard for stik. Rejser jeg til USA, Storbritannien eller Japan får jeg imidlertid problemer med hårtørreren," lød det fra talerstolen, til stor jubel fra forsamlingen.

For mange af demonstranterne blev seancen afsluttet med et optog til det Norske Teater, hvor open source-konferencen GoOpen har været i gang siden i tirsdags.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S