Nordmænd i gade-demonstration mod OOXML

150 personer var i dag mødt frem til en demonstration i Oslo for at vise deres utilfredshed med, at OOXML er på vej til at blive en international standard.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Regn og gråvejr forhindrede ikke tilhængerne af fri software i at gå på gaderne i Oslo med paroler mod Microsofts dokumentstandard.

Med slagord som "Open XML go to hell" var tonen ikke til at tage fejl af.

Demonstrationen var dog ikke rettet mod Microsoft eller ISO, men mod den måde, som Standard Norge har håndteret standardarbejdet på.

"De seneste to dage har vi brugt til at oplyse om demonstrationen via eksempelvis blogs og websider. Derfor er vi ganske godt tilfredse med deltagerantallet," fortæller Opera Softwares chef Håkon Wium Lie, til Computerworld.

"I nogles ører lyder 150 personer måske ikke af meget, men it-folk er meget svære at rive væk fra skærmen," griner han i telefonen.

Skandaløs beslutning

Håkon Wium Lie gik selv i spidsen for demonstrationsoptoget, og han var en af talerne ved demonstrationen.

Hans holdning til standard-krigen i Norge er, at Standard Norges arbejde er skandaløst og langt fra repræsentativt for hvad flertallet i it-branchen mener.

Under en anden af slagtalerne blev en hårtørrer hevet frem som et eksempel på vigtigheden en standard

"Denne kan bruges i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland. Det er let at se fordelen ved, at man er enig om en standard for stik. Rejser jeg til USA, Storbritannien eller Japan får jeg imidlertid problemer med hårtørreren," lød det fra talerstolen, til stor jubel fra forsamlingen.

For mange af demonstranterne blev seancen afsluttet med et optog til det Norske Teater, hvor open source-konferencen GoOpen har været i gang siden i tirsdags.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics