Nordmænd i gade-demonstration mod OOXML

150 personer var i dag mødt frem til en demonstration i Oslo for at vise deres utilfredshed med, at OOXML er på vej til at blive en international standard.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Regn og gråvejr forhindrede ikke tilhængerne af fri software i at gå på gaderne i Oslo med paroler mod Microsofts dokumentstandard.

Med slagord som "Open XML go to hell" var tonen ikke til at tage fejl af.

Demonstrationen var dog ikke rettet mod Microsoft eller ISO, men mod den måde, som Standard Norge har håndteret standardarbejdet på.

"De seneste to dage har vi brugt til at oplyse om demonstrationen via eksempelvis blogs og websider. Derfor er vi ganske godt tilfredse med deltagerantallet," fortæller Opera Softwares chef Håkon Wium Lie, til Computerworld.

"I nogles ører lyder 150 personer måske ikke af meget, men it-folk er meget svære at rive væk fra skærmen," griner han i telefonen.

Skandaløs beslutning

Håkon Wium Lie gik selv i spidsen for demonstrationsoptoget, og han var en af talerne ved demonstrationen.

Hans holdning til standard-krigen i Norge er, at Standard Norges arbejde er skandaløst og langt fra repræsentativt for hvad flertallet i it-branchen mener.

Under en anden af slagtalerne blev en hårtørrer hevet frem som et eksempel på vigtigheden en standard

"Denne kan bruges i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland. Det er let at se fordelen ved, at man er enig om en standard for stik. Rejser jeg til USA, Storbritannien eller Japan får jeg imidlertid problemer med hårtørreren," lød det fra talerstolen, til stor jubel fra forsamlingen.

For mange af demonstranterne blev seancen afsluttet med et optog til det Norske Teater, hvor open source-konferencen GoOpen har været i gang siden i tirsdags.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job