Nordmænd i gade-demonstration mod OOXML

150 personer var i dag mødt frem til en demonstration i Oslo for at vise deres utilfredshed med, at OOXML er på vej til at blive en international standard.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Regn og gråvejr forhindrede ikke tilhængerne af fri software i at gå på gaderne i Oslo med paroler mod Microsofts dokumentstandard.

Med slagord som "Open XML go to hell" var tonen ikke til at tage fejl af.

Demonstrationen var dog ikke rettet mod Microsoft eller ISO, men mod den måde, som Standard Norge har håndteret standardarbejdet på.

"De seneste to dage har vi brugt til at oplyse om demonstrationen via eksempelvis blogs og websider. Derfor er vi ganske godt tilfredse med deltagerantallet," fortæller Opera Softwares chef Håkon Wium Lie, til Computerworld.

"I nogles ører lyder 150 personer måske ikke af meget, men it-folk er meget svære at rive væk fra skærmen," griner han i telefonen.

Skandaløs beslutning

Håkon Wium Lie gik selv i spidsen for demonstrationsoptoget, og han var en af talerne ved demonstrationen.

Hans holdning til standard-krigen i Norge er, at Standard Norges arbejde er skandaløst og langt fra repræsentativt for hvad flertallet i it-branchen mener.

Under en anden af slagtalerne blev en hårtørrer hevet frem som et eksempel på vigtigheden en standard

"Denne kan bruges i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland. Det er let at se fordelen ved, at man er enig om en standard for stik. Rejser jeg til USA, Storbritannien eller Japan får jeg imidlertid problemer med hårtørreren," lød det fra talerstolen, til stor jubel fra forsamlingen.

For mange af demonstranterne blev seancen afsluttet med et optog til det Norske Teater, hvor open source-konferencen GoOpen har været i gang siden i tirsdags.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S