Danske firmaer vil have net-annoncer som aldrig før

Omsætningen i annoncer på danske online-medier nåede i 2007 2,5 milliarder kroner - en vækst på 39 procent i forhold til året før.

Artikel top billede

Endnu en gang kan de danske internetmedier indkassere en voldsom vækst i omsætningen på online-annoncer.

Omsætningen rundede i 2007 nemlig de 2,5 milliarder kroner.

”En samlet omsætning på 2,5 milliarder kroner viser, at nettet nu er blevet fast inventar på alle virksomheders mediaplaner,” skriver Christian Peytz, formand for FDIM i pressemeddelelsen fra foreningen.

2008 var året, hvor online-medierne for alvor sneg sig ind på avisernes annonceomsætning, og i FDIM forventer man at komme op på siden af de trykte avisers omsætning i løbet af 2008.

”Det er svært at spå om fremtiden, men et bud fra FDIM's side er, at vi når 2008 gøres op, når en samlet vækst på omkring 20 procent i forhold til 2007,” lyder det fra Christian Peytz.

De optimistiske toner kommer op mod en økonomisk nedgangsperiode, hvor annoncørerne generelt skærer ned på budgetterne. Dog ikke på online-annonceringen, hvis den danske udvikling ellers følger tendensen i udlandet.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Geoinfo

Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks