Microsoft på vej med Google Apps-udfordrer

Der har længe floreret rygter om, at en lavprisversion af Office skulle være under udvikling. Nu bekræfter Microsoft, at den er lige rundt om hjørnet og, at der er tale om langt mere end bare Office.

Artikel top billede

Der har været mange spekulationer om, at Microsoft er i fuld gang med en konkurrent til gratis kontorpakker som OpenOffice og Google Apps.

Efter alt at dømme bliver det Albany-pakken, som skal tage konkurrencen op med disse produkter.

Microsoft har nemlig bekræftet, at projektet, som går under kodenavnet Albany, er i den afsluttende betatest-fase og at lanceringen vil ske inden udgangen af dette år.

Vifte af programmer

Der er dog tale om langt mere end Office. Pakken kommer nemlig til at rumme en hel samling af firmaets programmer.

Formålet er at gøre det nemmere for brugerne at få en komplet software-samling til pc’ern ved blot at installere en dvd-skive. Der skal dog være installeret et styresystem på computeren, før Albany kan installeres.

"Software-pakker er henvendt til hr. og fru Danmark, der vil installere alle de nødvendige programmer på en gang. De avancerede prc-brugere er ikke målgruppen for Albany-pakken," siger Thomas Schnegelsberg, der er divisionsscef for Office i Danmark.

"Denne gruppe vil sikkert hellere selv bestemme, hvilke programmer deres maskine skal indeholde."

Mere end en kontorpakke

Albany vil blandt andet indeholde software fra Microsoft Office Home og Student 2007-pakken samt elementer fra Office Live, Live Mail, Messenger og Photos.

Desuden er sikkerheds- og antiviruspakken Windows Live OneCare inkluderet.

Nogle af programmerne kan afvikles på den lokale maskine, mens andre fungerer som lejet software.

Albany-pakken bliver således en kombination af lokal og online-baseret-software, hvor grundpakken bliver solgt på en dvd-skive.

"Man køber installations-dvd’en og tegner i samme ombæring et abonnement på tjenesten. Det giver ret til eksempelvis opdateringer til antivirusprogrammet," fortæller Thomas Schnegelsberg.

"Ved at samle tingene og gøre tjenesten løbende vil Albany-pakken give adgang til alle de nødvendige programmer og opdateringer til computeren på en hurtig og enkelt måde," lyder det fra Office-chefen.

Programpakken vil være klar til salg inden 2008 slutter.

Prisen er endnu ikke fastlagt, men Microsofts divisionschef kan fortælle, at én pakke kommer til at indeholde licenser til tre maskiner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job