Microsoft på vej med Google Apps-udfordrer

Der har længe floreret rygter om, at en lavprisversion af Office skulle være under udvikling. Nu bekræfter Microsoft, at den er lige rundt om hjørnet og, at der er tale om langt mere end bare Office.

Artikel top billede

Der har været mange spekulationer om, at Microsoft er i fuld gang med en konkurrent til gratis kontorpakker som OpenOffice og Google Apps.

Efter alt at dømme bliver det Albany-pakken, som skal tage konkurrencen op med disse produkter.

Microsoft har nemlig bekræftet, at projektet, som går under kodenavnet Albany, er i den afsluttende betatest-fase og at lanceringen vil ske inden udgangen af dette år.

Vifte af programmer

Der er dog tale om langt mere end Office. Pakken kommer nemlig til at rumme en hel samling af firmaets programmer.

Formålet er at gøre det nemmere for brugerne at få en komplet software-samling til pc’ern ved blot at installere en dvd-skive. Der skal dog være installeret et styresystem på computeren, før Albany kan installeres.

"Software-pakker er henvendt til hr. og fru Danmark, der vil installere alle de nødvendige programmer på en gang. De avancerede prc-brugere er ikke målgruppen for Albany-pakken," siger Thomas Schnegelsberg, der er divisionsscef for Office i Danmark.

"Denne gruppe vil sikkert hellere selv bestemme, hvilke programmer deres maskine skal indeholde."

Mere end en kontorpakke

Albany vil blandt andet indeholde software fra Microsoft Office Home og Student 2007-pakken samt elementer fra Office Live, Live Mail, Messenger og Photos.

Desuden er sikkerheds- og antiviruspakken Windows Live OneCare inkluderet.

Nogle af programmerne kan afvikles på den lokale maskine, mens andre fungerer som lejet software.

Albany-pakken bliver således en kombination af lokal og online-baseret-software, hvor grundpakken bliver solgt på en dvd-skive.

"Man køber installations-dvd’en og tegner i samme ombæring et abonnement på tjenesten. Det giver ret til eksempelvis opdateringer til antivirusprogrammet," fortæller Thomas Schnegelsberg.

"Ved at samle tingene og gøre tjenesten løbende vil Albany-pakken give adgang til alle de nødvendige programmer og opdateringer til computeren på en hurtig og enkelt måde," lyder det fra Office-chefen.

Programpakken vil være klar til salg inden 2008 slutter.

Prisen er endnu ikke fastlagt, men Microsofts divisionschef kan fortælle, at én pakke kommer til at indeholde licenser til tre maskiner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job