Microsoft på vej med Google Apps-udfordrer

Der har længe floreret rygter om, at en lavprisversion af Office skulle være under udvikling. Nu bekræfter Microsoft, at den er lige rundt om hjørnet og, at der er tale om langt mere end bare Office.

Artikel top billede

Der har været mange spekulationer om, at Microsoft er i fuld gang med en konkurrent til gratis kontorpakker som OpenOffice og Google Apps.

Efter alt at dømme bliver det Albany-pakken, som skal tage konkurrencen op med disse produkter.

Microsoft har nemlig bekræftet, at projektet, som går under kodenavnet Albany, er i den afsluttende betatest-fase og at lanceringen vil ske inden udgangen af dette år.

Vifte af programmer

Der er dog tale om langt mere end Office. Pakken kommer nemlig til at rumme en hel samling af firmaets programmer.

Formålet er at gøre det nemmere for brugerne at få en komplet software-samling til pc’ern ved blot at installere en dvd-skive. Der skal dog være installeret et styresystem på computeren, før Albany kan installeres.

"Software-pakker er henvendt til hr. og fru Danmark, der vil installere alle de nødvendige programmer på en gang. De avancerede prc-brugere er ikke målgruppen for Albany-pakken," siger Thomas Schnegelsberg, der er divisionsscef for Office i Danmark.

"Denne gruppe vil sikkert hellere selv bestemme, hvilke programmer deres maskine skal indeholde."

Mere end en kontorpakke

Albany vil blandt andet indeholde software fra Microsoft Office Home og Student 2007-pakken samt elementer fra Office Live, Live Mail, Messenger og Photos.

Desuden er sikkerheds- og antiviruspakken Windows Live OneCare inkluderet.

Nogle af programmerne kan afvikles på den lokale maskine, mens andre fungerer som lejet software.

Albany-pakken bliver således en kombination af lokal og online-baseret-software, hvor grundpakken bliver solgt på en dvd-skive.

"Man køber installations-dvd’en og tegner i samme ombæring et abonnement på tjenesten. Det giver ret til eksempelvis opdateringer til antivirusprogrammet," fortæller Thomas Schnegelsberg.

"Ved at samle tingene og gøre tjenesten løbende vil Albany-pakken give adgang til alle de nødvendige programmer og opdateringer til computeren på en hurtig og enkelt måde," lyder det fra Office-chefen.

Programpakken vil være klar til salg inden 2008 slutter.

Prisen er endnu ikke fastlagt, men Microsofts divisionschef kan fortælle, at én pakke kommer til at indeholde licenser til tre maskiner.

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS