OOXML-rivegilde i Folketinget netop nu

Implementering af de åbne standarder diskuteres af it-ordførerne på Christiansborg i dag. Følg debatten her.

Artikel top billede

Så tomt er der ikke i Folketingssalen idag. På www.direkte.ft.dk kan du netop nu og indtil cirka kl. 13 følge med i dedebatten om åbne standarder i det offentlige Danmark.

Videnskabsminister Helege Sander (V) kommer givetvis under pres fra it-ordførerne, når han i dag skal redegøre for implementeringen af åbne standarder i det offentlige Danmark i Folketingssalen på Christiansborg.

Især spørgsmålet om det omstridte OOXML-format vil blive diskuteret på Morten Messerschmidts opfordring, da han tidligere på måneden stod bag indkaldelsen til forespørgselsdebatten.

Indkaldelsen kommer, efter det tilsyneladende ikke har været muligt at nå til enighed om den evaluering af B103 om åbne standarder, som skal være afsluttet næste sommer, når prøveperioden udløber.

Til den tid skal it-ordførerne blandt andet have besluttet, om begge ISO-standarder, ODF og OOXML, skal gøres til obligatoriske i offentligt regi trods flere kompatibilitets-problemer – eller om kun det ene format løber af med sejren.

Konkurrence og interoperabilitet

Angående det kildne spørgsmål om indførelsen af de to dokument-standarder, vil it-ordførerne slå på, at interoperabiliteten og konkurrenceforholdene skal undersøges grundigt.

Morten Messerschmidt vil sammen med de andre it-ordførere have klart svar på, om Konkurrencestyrelsen kommer med i arbejdet med konsekvenserne af især OOXML i den offentlige sektor.

Tidligere har videnskabsminister Helge Sander pure afvist det med ordene "Jeg tror ikke engang, at Bendt Bendtsen kan bede styrelsen om det, fordi den er uafhængig. Det mener jeg, står klart."

Men måske kan piben få en anden lyd i dag, da Folketinget under forespørgselsdebatten kan pålægge ministeren at få fire specifikke spørgsmål til Konkurrencestyrelsen med i undersøgelsen af effekten ved OOXML i det offentlige.

Panel udpeges

Udover diskussionen den nuværende status for indførslen af de åbne standarder i det offentlige, vil it-ordførerne i fællesskab med Helge Sander formentligt udpege det uvildige ekspert-panel, der skal undersøge interoperabiliteten og konkurrenceforholdene omkring OOXML og ODF.

Blandt de navne der nævnes i rygtestrømmene er EF-dommer Bo Vesterdorf, der tidligere har haft afgørende fingre i domme mod Microsoft for misbrug af dominerende markedspositioner.

Også professor Mogens Kühn Pedersen fra Copenhagen Business School har været nævnt som et oplagt valg til panelet.

Selskabet bag OOXML, Microsoft, har inden forespørgselsdebatten pudset sit kommunikationsbureau på to af landets it-medier for at udtrykke bekymring omkring et eventuelt valg af en "politisk domstol."´

Debatten følger efter diskussion om forhøjelse af årspenge til Prins Joachim og kan følges her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job