AMD kaster sig ind på business-markedet

AMD satser på erhvervs-segmentet og virksomheder med en ny produkt-vifte, der skal sikre hardwaren længere levetid.

Artikel top billede

Computerworld News Service: AMD er klar med selskabets Business Class-initiativ, som skal sikre markedsandele blandt små og mellemstore virksomheder. Ved hjælp af længere livstid for hardware vil initiativet nedsætte computeres total cost of ownership (TCO), bedyrer AMD.

Business Class-initiativet indebærer, at AMD giver support på og sender processorer og chipsæt på markedet, så snart et produkt er tilgængeligt og i op til 24 måneder.

Denne plan inkluderer til at begynde med Phenom X3 triple-core- og Phenom X4 quad-coreprocessorerne samt Athlon X2 dual-coreprocessorer.

Godkendte Business Class-motherboards baseret på 780V-chipsættet er tilgængelige fra MSI og ECS og snart fra Asus.

De første Business Class-produkter vil være at finde i de følgende computere: Nye HP dc5850 og dx2450 desktops, en opdateret Dell OptiPlex 740 samt i nye Esprimo E5625 og Esprimo P5625 computere fra Fujitsu Siemens.

"Vi mener, at det er fantastisk, at AMD har besluttet at understøtte længere liv til hardwaren. Vi ved, at det er noget, kunderne vil have, så de ikke behøver at købe nyt så tit," udtaler Fredrik Grahn, kategorileder for desktop ved HP i Sverige.

Men HP giver ikke alle fordelene ved Business Class videre til sine kunder: Virksomhedens dc5000-serie er stabil i 12 til 15 måneder - og ikke 24.

"Det er stadig et nyt program," udtaler Grahn.

Planen for Business Class er også at inkludere den kommende næste generation bærbarplatform med kodenavnet Puma.

"AMD prøver at skabe en platform. I stedet for bare at sælge processorer, prøver virksomheden at sælge løsninger, hvilket har været en stor succes for Intel. Så den vej ønsker AMD også at gå," udtaler Eszter Morvay, senioranalytiker ved IDC.

Morvay mener, at Business Class er en god idé. Men AMD må fokusere mere på mobilitet i stedet for desktopcomputere, hvis virksomheden skal have små og mellemstore virksomheder i tale.

"Små og mellemstore virksomheder køber ikke længere desktops. De køber bærbare," udtaler hun.

Business Class har en bedre chance for at blive en succes i den offentlige sektor, hvor omkostninger er altafgørende og stabilitet meget vigtigt, ifølge Morvay.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil