Artikel top billede

Konsulenthus fylder rundt med 350 procents vækst

It-konsulentvirksomheden ProActive fejrer sit 10 års jubilæum med en markant vækst i såvel omsætning som overskud

Med udgangspunkt i Microsofts platform har konsulenthuset ProActive gennem de sidste 10 år leveret ydelser med fokus på procesoptimering og videndeling.

"I 2007 fejrede vi selskabets 10-års jubilæum, og samtidig kunne vi for alvor se resultaterne af vores investeringer i kompetenceudvikling indenfor Microsofts produkter. Vores eksisterende kunder udvider løbende engagementet, og samtidig kommer der nye til," siger Max Sejbæk, administrerende direktør, ProActive.

Op med 350 procent

Regnskabsåret 2007 blev afsluttet med en vækst i omsætningen på 57 procent, mens resultatet før skat steg med 350 procent.

I reelle tal øgede ProActive omsætningen fra 42,5 millioner kroner i 2006 til 66,7 millioner i 2007.

Resultatet før afskrivninger steg til 13,5 millioner kroner fra 4,6 millioner kroner i 2007.

EBITDA (resultat før renter, skat, af- og nedskrivninger) endte på godt 20 procent, hvilket også er en forbedring i forhold til 2006.

Fortsat fremgang

De gode takter fastholdes i 2008, hvor første kvartal netop er afsluttet og her fastholdes den positive udvikling med flere nye kunder, vækst i omsætningen og fastholdelse af overskudsgraden.

"Vi investerer løbende i nye kompetence- og forretningsområder og har i 2007 blandt andet styrket vores kompetencer indenfor strategisk og kommunikationsmæssig rådgivning, CRM og procesoptimering," siger Max Sejbæk.

I selskabets bestyrelse sidder Navision-stifter Preben Damgaard som formand, tidligere administrerende direktør for KelsenBisca, Orla Topholt, og direktør i Microsoft Business Solutions Mogens Elsberg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere