Windows XP med SP3 klar til Microsoft-abonnenter

Microsoft Developer Network (MSDN) og Technet Plus abonnenter kan downloade images af Windows XP med SP3.

Artikel top billede

En komplet Windows XP med Service Pack 3 kan downloades af MSDN- og Technet Plus-abonnenter.

Derimod venter Microsoft stadig med at frigive Service Pack 3 til almindelige windows-brugere.

Det er en såkaldt slipstream build, som indeholder en komplet Windows XP med SP3 i et enkelt diskimage som en .iso-fil.

.iso-filen kan bruges til at installere det opgraderede operativsystem på flere maskiner. Da slipstream build'en indeholder SP3, skal maskinerne ikke kontakte Windows Update eller en WSUS (Windows Server Update Services) server.

"Microsoft er glade for at kunne stille retail og volume license installationer af Windows XP SP3 til rådighed for MSDN og TechNet Plus abonnenter," lyder det fra Chris Keroack, Microsofts XP SP3 release manager.

Slipstream builds fås for kinesisk, engelsk, fransk, tysk, italiensk, japansk, koreansk, portugisisk-brasiliansk og spansk.

I forrige uge udskød Microsoft Windows XP SP3 til de almindelige Windows-brugere, da Microsoft først skulle rette en fejl i forbindelse med Microsoft Dynamics Retail Management System.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen