Microsoft til Yahoo: Farvel og vi kommer ikke igen

Yahoo-eventyret er endegyldigt slut, og Microsoft kommer ikke tilbage med et nyt tilbud. Sådan lyder det i kontante vendinger fra verdens største softwareselskab.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selv om Yahoo-chef Jerry Yang stadig holder en dør på klem for at Microsoft kan vende tilbage med et lukrativt tilbud på selskabet, er det slut for altid.

Sådan lyder den kontante melding fra Microsoft, der i lørdags trak sit tilbud på Yahoo på godt 200 milliarder kroner tilbage efter tre måneders heftig polemik og modstand fra Yahoos ledelse.

Microsoft har lukket bogen og fokuserer nu på at komme videre, lyder meldingen fra Brian Hall, direktør i Windows Live Business Group.

”Vi har masser af muligheder for at vokse organisk. Det er klart, at Yahoo kunne have accellereret udviklingen, men nu har vi trukket tilbuddet tilbage og er kommet videre. Nu fokuserer vi på at vokse så hurtigt som muligt på en organisk måde,” siger han.

Han fastholder, at Microsoft har fremlagt et meget attraktivt tilbud til Yahoo.

”Vi mener, at det var den rigtige vurdering og meget rimelig vurdering. Men nu fokuserer på at drive forretning, opbygge vores globale ekspansion og søgeforretning og en række andre ting. Vi er helt på vej væk fra Yahoo-diskussionen, siger han.

Brian Hall er ikke i tvivl om, at søge-området fortsat er i sin vorden.

”Det er helt sikkert, at vi kan vinde markedsandele på søgområdet. Det er klart, at Google står i en stærk position, men vi tror, at der fortsat er mange muligheder,” siger han.

Han peger på, at mange søgninger efter Microsofts mening ikke får ordentlige resultater, og at søgemaskinerne generelt kan forbedres meget.

Oversat af Dan Jensen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S