Microsoft til Yahoo: Farvel og vi kommer ikke igen

Yahoo-eventyret er endegyldigt slut, og Microsoft kommer ikke tilbage med et nyt tilbud. Sådan lyder det i kontante vendinger fra verdens største softwareselskab.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selv om Yahoo-chef Jerry Yang stadig holder en dør på klem for at Microsoft kan vende tilbage med et lukrativt tilbud på selskabet, er det slut for altid.

Sådan lyder den kontante melding fra Microsoft, der i lørdags trak sit tilbud på Yahoo på godt 200 milliarder kroner tilbage efter tre måneders heftig polemik og modstand fra Yahoos ledelse.

Microsoft har lukket bogen og fokuserer nu på at komme videre, lyder meldingen fra Brian Hall, direktør i Windows Live Business Group.

”Vi har masser af muligheder for at vokse organisk. Det er klart, at Yahoo kunne have accellereret udviklingen, men nu har vi trukket tilbuddet tilbage og er kommet videre. Nu fokuserer vi på at vokse så hurtigt som muligt på en organisk måde,” siger han.

Han fastholder, at Microsoft har fremlagt et meget attraktivt tilbud til Yahoo.

”Vi mener, at det var den rigtige vurdering og meget rimelig vurdering. Men nu fokuserer på at drive forretning, opbygge vores globale ekspansion og søgeforretning og en række andre ting. Vi er helt på vej væk fra Yahoo-diskussionen, siger han.

Brian Hall er ikke i tvivl om, at søge-området fortsat er i sin vorden.

”Det er helt sikkert, at vi kan vinde markedsandele på søgområdet. Det er klart, at Google står i en stærk position, men vi tror, at der fortsat er mange muligheder,” siger han.

Han peger på, at mange søgninger efter Microsofts mening ikke får ordentlige resultater, og at søgemaskinerne generelt kan forbedres meget.

Oversat af Dan Jensen

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S