Rasende aktionærer vil vælte Yahoo-bestyrelsen

Flere rasende Yahoo-aktionærer pønser på at vælte Yahoos bestyrelse, når selskabet om et par uger skal holde generalforsamling.

Artikel top billede

Flere af Yahoos aktionærer er så rasende over, at Yahoo-ledelsen fik Microsofts overtagelsesforsøg af selskabet til at gå i vasken, at de lurer på et regulært kupforsøg af bestyrelsen, når Yahoo holder sin årlige generalforsamling for aktionærerne 3. juli.

I spidsen står Eric Jackson, formand for Ironfire Capital, der sidder på en mindre aktiepost.

Han fortæller, at flere aktionærer stadig er i chok over, at Yahoo vedholdende afviste Microsofts tilbud på til sidst 34 dollar per aktie. Aktiekursen er nu faldet med omkring 10 dollar per aktie.

Derfor taler aktionærerne nu om at mønstre et nyt hold kandidater til at afløse den nuværende bestyrelse.

”Det er noget, vi har drøftet med andre. Der er dog intet besluttet på nuværende tidspunkt,” siger han.

Eric Jackson fortæller, at han ikke er den eneste, der har drøftet tilsvarende planer blandt Yahoos aktionærer.

”Alle vurderer de positive og de negative sider ved at gøre noget i denne stil. Jeg tror, at folk begynder at blive klar over, at aktionærerne er meget vrede. Ingen er glade,” siger han.

Støtte fra andre aktionærer

Ifølge nyhedsbureauet Associated Press har Eric Jackson støtte fra aktionærer, der tilsammen sidder på omkring tre millioner af de i alt 1,4 milliarder Yahoo-aktier.

Bureauet melder, at Eric Jackson planlægger at opfordre aktionærerne til ikke at genvælge den nuværende bestyrelse – selv hvis det kikser for ham at få sat sine egne folk ind.

Han var desuden manden, der indledte en stor net-baseret protestkampagne med daværende Yahoo-direktør Terry Semel op til Yahoos generalforsamling sidste år.

På forsamlingen sidste år konfronterede Eric Jackson Terry Semel med spørgsmålet om, hvorvidt han stadig havde 'nok ild i maven' til at udføre sit job.

Terry Semel trak sig seks dage senere fra jobbet og overlod posten til Jerry Yang.

Eric Jackson har til 15. maj til at præsentere et alternativt bud på Yahoos bestyrelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics