Rasende aktionærer vil vælte Yahoo-bestyrelsen

Flere rasende Yahoo-aktionærer pønser på at vælte Yahoos bestyrelse, når selskabet om et par uger skal holde generalforsamling.

Artikel top billede

Flere af Yahoos aktionærer er så rasende over, at Yahoo-ledelsen fik Microsofts overtagelsesforsøg af selskabet til at gå i vasken, at de lurer på et regulært kupforsøg af bestyrelsen, når Yahoo holder sin årlige generalforsamling for aktionærerne 3. juli.

I spidsen står Eric Jackson, formand for Ironfire Capital, der sidder på en mindre aktiepost.

Han fortæller, at flere aktionærer stadig er i chok over, at Yahoo vedholdende afviste Microsofts tilbud på til sidst 34 dollar per aktie. Aktiekursen er nu faldet med omkring 10 dollar per aktie.

Derfor taler aktionærerne nu om at mønstre et nyt hold kandidater til at afløse den nuværende bestyrelse.

”Det er noget, vi har drøftet med andre. Der er dog intet besluttet på nuværende tidspunkt,” siger han.

Eric Jackson fortæller, at han ikke er den eneste, der har drøftet tilsvarende planer blandt Yahoos aktionærer.

”Alle vurderer de positive og de negative sider ved at gøre noget i denne stil. Jeg tror, at folk begynder at blive klar over, at aktionærerne er meget vrede. Ingen er glade,” siger han.

Støtte fra andre aktionærer

Ifølge nyhedsbureauet Associated Press har Eric Jackson støtte fra aktionærer, der tilsammen sidder på omkring tre millioner af de i alt 1,4 milliarder Yahoo-aktier.

Bureauet melder, at Eric Jackson planlægger at opfordre aktionærerne til ikke at genvælge den nuværende bestyrelse – selv hvis det kikser for ham at få sat sine egne folk ind.

Han var desuden manden, der indledte en stor net-baseret protestkampagne med daværende Yahoo-direktør Terry Semel op til Yahoos generalforsamling sidste år.

På forsamlingen sidste år konfronterede Eric Jackson Terry Semel med spørgsmålet om, hvorvidt han stadig havde 'nok ild i maven' til at udføre sit job.

Terry Semel trak sig seks dage senere fra jobbet og overlod posten til Jerry Yang.

Eric Jackson har til 15. maj til at præsentere et alternativt bud på Yahoos bestyrelse.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S