Priserne på bærbare stiger - Zepto følger udviklingen

Stigende løn i Kina og højere priser på råstoffer rammer producenterne af bærbare computere. Danske Zepto flytter blandt andet produktion fra Kina til Europa.

Artikel top billede

Stigende lønninger i Kina og højere priser på råstoffer til brug i batterier rammer nu producenterne af bærbare computere.

Blandt andet stigende priser på kobalt og nikkel, der bruges i batterier, rammer de fabrikker, som producerer komponenterne til nogle af verdens største computerfabrikanter.

Den danske laptop-producent Zepto melder dog, at firmaet er forberedt.

"Man kan jo købe ind i god tid. Det er lidt som kurssikring, og det gør vi på en lang række komponenter," siger underdirektør Morten Kjærsgård.

Han fortæller, at firmaet blandt andet tæt følger priserne på kadmium, der bruges i batterier.

Nye arbejdsmarkedsregler og pres på lønningerne i Kina har fået omkostningerne i den mest centrale produktionsområde til at skyde i vejret.

Et af Zeptos træk for at foregribe de stigende omkostninger i Kina er at flytte produktion til europæiske lande.

"Det er billigere at få fragtet varerne fra et billigt land i Europa i stedet for fra at sejle det fra Kina. Den forskel kan hente lønforskellen," siger Morten Kjærsgård.

Kamp om regningen

Flere af de store pc-producenter forhandler ifølge Financial Times med deres underleverandører om hvem, der skal bære de øgede udgifter.

Og mens producenter i Taiwan tidligere forgæves forsøgte at sende regningen videre til deres kunder, så skriver Financial Times, at de store firmaer denne gang har accepteret at betale en del af regningen.

Morten Kjærsgaard fra Zepto mener, at der er tale om en udvikling, som er set tidligere. Omkring årtusindskiftet flyttede en stor del af produktionen fra Taiwan til Kina på grund af stigende omkostninger.

"Det er en cyklus på omkring fire år. Der er allerede påbegyndt videreflytning, hvor der flyttes produktion til Filipinerne. Dem, der bare fokuserer på pris, flytter sig hele tiden," siger Morten Kjærsgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet