Stem på Danmarks bedste digitale ideer

Edisonprisen: Hvem er Danmarks bedste digitale innovatør? Otte iværk-sættervirksomheder dyster om titlen, og vi bringer her en samlet oversigt, så du kan være med til at stemme.

Artikel top billede

For at finde årets it-iværksætter vurderers deltagernes ideer ud fra originalitet, kvalitet og betydning - herunder også vækstpotentialet. Illustration: Mark Stay/iStockphoto

Otte iværksættervirksomheder dyster om titlen som årets it-iværksætter - Edisonprisen 2008. En pris, Computerworld har stiftet sammen med væksthuset 5te og it-forum midtjylland, der går til den it-iværksætter-virksomhed, som har den bedste idé og det bredeste vækstpotentiale.

Gennem de seneste tre uger har vi bragt en række præsentationer af kandidat-erne, så du kan være med til at stemme, inden dommerpanelet kårer årets Edison 2008 fredag 16. maj.

Det bliver interessant at se, om læsere og dommere er enige om, hvem der har den bedste digitale idé. Dommerne har i den ind-ledende fase vurderet og voteret, og vi bringer her en samlet oversigt over de otte nominerede.


Nomineret: Zmags
Fede kataloger i Flash
Zmags eKataloget lader pc-brugeren bladre i kataloger, reklamer og aviser.


Nomineret: Trustpilot
E-handlende har ordet
På Trustpilots site kan for-brugerne bedømme netbu-tikker og deres sikkerhed.


Nomineret: eKvittering
Den elektroniske bon
eKvittering sørger for, at du altid kan skaffe beviset for dit indkøb.


Nomineret: timeXtender
Metalag erstatter håndkode
timeXtender ændrer måden at arbejde med SQL.


Nomineret: 3Djam
Bygger rede virtuelt
3Djam vil skabe verdens førende online community for boligindretning i 3D.


Nomineret: Wannakey
Fælles markedsplads
Wannakeys RedAntenna er en online markedsplads for digitalt indhold.


Nomineret: Postallo
Medieblender til samtalekøkkenet
Postallo betyder infocenter monteret ved siden af køleskabet og mikrobølgeovnen.


Nomineret: Engodsag.dk
Browser-plugin skal redde verden
Men Engodsag.dk’s browser-plugin giver online-handlende penge til hjælpeorganisationer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job