Stem på Danmarks bedste digitale ideer

Edisonprisen: Hvem er Danmarks bedste digitale innovatør? Otte iværk-sættervirksomheder dyster om titlen, og vi bringer her en samlet oversigt, så du kan være med til at stemme.

Artikel top billede

For at finde årets it-iværksætter vurderers deltagernes ideer ud fra originalitet, kvalitet og betydning - herunder også vækstpotentialet. Illustration: Mark Stay/iStockphoto

Otte iværksættervirksomheder dyster om titlen som årets it-iværksætter - Edisonprisen 2008. En pris, Computerworld har stiftet sammen med væksthuset 5te og it-forum midtjylland, der går til den it-iværksætter-virksomhed, som har den bedste idé og det bredeste vækstpotentiale.

Gennem de seneste tre uger har vi bragt en række præsentationer af kandidat-erne, så du kan være med til at stemme, inden dommerpanelet kårer årets Edison 2008 fredag 16. maj.

Det bliver interessant at se, om læsere og dommere er enige om, hvem der har den bedste digitale idé. Dommerne har i den ind-ledende fase vurderet og voteret, og vi bringer her en samlet oversigt over de otte nominerede.


Nomineret: Zmags
Fede kataloger i Flash
Zmags eKataloget lader pc-brugeren bladre i kataloger, reklamer og aviser.


Nomineret: Trustpilot
E-handlende har ordet
På Trustpilots site kan for-brugerne bedømme netbu-tikker og deres sikkerhed.


Nomineret: eKvittering
Den elektroniske bon
eKvittering sørger for, at du altid kan skaffe beviset for dit indkøb.


Nomineret: timeXtender
Metalag erstatter håndkode
timeXtender ændrer måden at arbejde med SQL.


Nomineret: 3Djam
Bygger rede virtuelt
3Djam vil skabe verdens førende online community for boligindretning i 3D.


Nomineret: Wannakey
Fælles markedsplads
Wannakeys RedAntenna er en online markedsplads for digitalt indhold.


Nomineret: Postallo
Medieblender til samtalekøkkenet
Postallo betyder infocenter monteret ved siden af køleskabet og mikrobølgeovnen.


Nomineret: Engodsag.dk
Browser-plugin skal redde verden
Men Engodsag.dk’s browser-plugin giver online-handlende penge til hjælpeorganisationer.

Annonce

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S