Det nordiske biometrifolk gør fælles sag

De biometriske foreninger i Norden slår sig sammen i organisationen Nordic Biometrics Forum, som skal styrke nordiske biometriske virksomheder i konkurrencen med resten af verden.

Artikel top billede

Scanning af fingeraftryk, håndflader og iris er ikke længere sci-fi, men hverdag i stadig flere lufthavne for eksempel.

De biometriske foreninger i Sverige, Norge og Danmark har dannet Nordic Biometrics Forum, og er klar til at tage kampen op med konkurrenterne i resten af verden.

”De nordiske biometriske virksomheder står bedre rustet i konkurrencen med udenlandske virksomheder med Nordic Biometrics Forum,” mener Frederik Kortbæk, som er bestyrelsesformand for Danish Biometrics.

Udover den danske forening består den nye nordiske enhed af Swedish National Biometric Association, ITS Norway og den europæiske organisation European Biometrics Forum.

Samarbejdet har allerede båret frugt, og det lykkedes den fællesnordiske forening at blive optaget i HIDE-netværket, der er et samarbejde mellem biometriorganisationer over hele verden, og tæller medlemmer som det tyske Fraunhofer Institut.

”Det er ret unikt for Norden at kunne repræsentere sig som flere lande. Det giver en langt større gennemslagskraft,” siger Frederik Kortbæk.

Finnerne er også velkomne

Nordic Biometrics Forum arbejder desuden for at skabe større opmærksomhed omkring mulighederne med biometri, for standardisering og for at øge forskningsressourcer og forbedre uddannelser inden for det biometriske område.

Det fælles sekretariat er placeret i Danmark hos den danske organisation.

Det er ikke muligt for enkeltstående virksomheder at blive optaget i foreningen, hverken offentlige eller private.

Den regel gælder dig indtil videre ikke for finske virksomheder, da der endnu ikke eksisterer en finsk fællesorganisation for biometriske interessehavere som i de øvrige nordiske lande.

”Markedet for biometri er inde i en rivende udvikling, og har fået sit gennembrud i Norden, hvor for eksempel flyselskaberne tager biometrien i brug. Et koordinerende samarbejde mellem de nordiske lande inden for forskning, innovation, vidensformidling, og standardisering, styrker udviklingen af markedet for biometri,” pointerer Frederik Kortbæk.

Biometrisk borgerservice

Videnskabsminister Helge Sanders (V) vision om at indføre det biometriske borgerservicekort, betegner den danske formand som den største biometriske landvinding i år.

”Finland, Norge og Sverige er i forhold til Danmark længere fremme i udviklingen af et borgerservicekort. Vi kan bedre implementere løsninger, når vi koordinerer de nordiske landes initiativer, og drager nytte af hinandens teknologiske erfaringer,” fastslår Frederik Kortbæk.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS