Asus vil indbygge Linux i alle firmaets bundkort

Alle Asus-bundkort kommer i fremtiden til at være udrustet med en integreret Linux-distribution. Produktionen starter med en million bundkort om måneden.

Artikel top billede

Hardware-producenten Asus vil forsyne alle deres fremtidige bundkort med en indbygget Linux-distribution.

Det er firmaet DeviceVM, der skal forsyne Asus med software til bundkortene.

Teknologien kaldes for SplashTop, og den har været at finde på Asus bundkort i nogen tid, men kun på de dyre modeller. Der har været tale om en prøveperiode, der nu udvides til i alt 12 forskellige bundkort fra Asus.

Asus kommer til at markedsføre SplashTop under betegnelsen Express Gate og planen er, at alle fabrikkens bundkort skal forsynes med den indbyggede software.

"Det har været et stort ønske fra vores kunder, og vi vil implementere Express Gate i alle vores bundkort. I første omgang starter vi med en million enheder om måneden," fortæller Joe Hsieh, der er chef for bundkort i Asus i en pressemeddelelse.

Computeren starter som et fjernsyn

SplashTop er et komplet Linux-operativsystem, der integreres i bundkortets BIOS, og som gør, at computeren er klar til brug ganske få sekunder efter, man har trykket på start-knappen.

SplashTop er et light-operativsystem, der blandt andet giver brugeren mulighed for at læse e-mails, chatte eller gå på nettet.

Ved at indbygge Express Gate kan man starte sin computer på den samme tid, som det tager at tænde for fjernsynet, fortæller Joe Hsieh.

Mark Lee, der i 2006 var med til at grundlægge DeviceVM, fortæller, at Asus blot er en i rækken af bundkortfabrikanter, der vil indbygge det hurtige operativsystem.

Han siger, at DeviceVM arbejder sammen med en række fabrikanter om at integrere SplashTop i maskinerne, og at der kommer flere bundkort, almindelige pc’er samt bærbare på markedet i 2008.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S