Asus vil indbygge Linux i alle firmaets bundkort

Alle Asus-bundkort kommer i fremtiden til at være udrustet med en integreret Linux-distribution. Produktionen starter med en million bundkort om måneden.

Artikel top billede

Hardware-producenten Asus vil forsyne alle deres fremtidige bundkort med en indbygget Linux-distribution.

Det er firmaet DeviceVM, der skal forsyne Asus med software til bundkortene.

Teknologien kaldes for SplashTop, og den har været at finde på Asus bundkort i nogen tid, men kun på de dyre modeller. Der har været tale om en prøveperiode, der nu udvides til i alt 12 forskellige bundkort fra Asus.

Asus kommer til at markedsføre SplashTop under betegnelsen Express Gate og planen er, at alle fabrikkens bundkort skal forsynes med den indbyggede software.

"Det har været et stort ønske fra vores kunder, og vi vil implementere Express Gate i alle vores bundkort. I første omgang starter vi med en million enheder om måneden," fortæller Joe Hsieh, der er chef for bundkort i Asus i en pressemeddelelse.

Computeren starter som et fjernsyn

SplashTop er et komplet Linux-operativsystem, der integreres i bundkortets BIOS, og som gør, at computeren er klar til brug ganske få sekunder efter, man har trykket på start-knappen.

SplashTop er et light-operativsystem, der blandt andet giver brugeren mulighed for at læse e-mails, chatte eller gå på nettet.

Ved at indbygge Express Gate kan man starte sin computer på den samme tid, som det tager at tænde for fjernsynet, fortæller Joe Hsieh.

Mark Lee, der i 2006 var med til at grundlægge DeviceVM, fortæller, at Asus blot er en i rækken af bundkortfabrikanter, der vil indbygge det hurtige operativsystem.

Han siger, at DeviceVM arbejder sammen med en række fabrikanter om at integrere SplashTop i maskinerne, og at der kommer flere bundkort, almindelige pc’er samt bærbare på markedet i 2008.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS