Direktørskifte koster Kerfi 20 procent af omsætningen

It-forhandleren Kerfi mister 50 millioner kroner på direktørskift sidste år. Samtidig er underskuddet fordoblet. Resultatet bliver også negativt i år, men det er meningen, fortæller Kerfis nye direktør.

Artikel top billede

Den islandsk-ejede it-forhandler Kerfi kommer ud af 2007 med et fald i omsætningen på godt 20 procent.

Omsætningen falder nemlig fra 248 millioner kroner i 2006 til 196 millioner sidste år.

"Det skyldes primært, at den tidligere direktør for selskabet tog et par sælgere og fire konsulenter med sig, da han skiftede til en af vores konkurrenter (Datacon, red.). Kunderne hænger gerne på konsulenter og sælgere, så det kostede os noget omsætning," siger Louis Reinholdt, som tiltrådte som administrerende direktør for Kerfi først på året.

Faktisk har Kerfi i løbet af 2007 mistet hele selskabets konsulentafdeling, hvilket også kan ses på udviklingen i fordelingen af omsætningen på produktgrupper.

Hele 88 procent af omsætningen i Kerfi sidste år kom fra salg af hardware mod 79 procent i 2006, mens serviceomsætningen faldt fra 19 til 12 procent.

Først stabilisering - så vækst

Den udvikling er Louis Reinholdt i fuld gang med at vende.

Som 2008 hidtil er forløbet, regner direktøren med at omsætningen igen nærmer sig 2006-tallene med en omsætning i nærheden af 230 millioner kroner.

"Vi skal først have stabiliseret forretningen. Når det er gjort, er vi klar til at ekspandere både på hardware- og konsulentsiden," siger Louis Reinholdt.

I første omgang er det meningen at vokse organisk, men hvis der dukker et interessant konsulentfirma op, udelukker Kerfi-direktøren ikke, at der allerede i år kan blive tale om opkøb for at udvide forretningen.

"Hvis vi ser et konsulentfirma, der passer ind, vil vi overveje det. Og så må se til næste år, om der skal ske noget større på opkøbssiden. Men det afhænger af, hvor langt vi er kommet med vores planer, og hvor mange penge vi har," siger Louis Reinholdt.

Sporene skræmmer ikke

Han er ikke bange for, at nye opkøb vil give samme problemer, som da selskabet i 2005 købte en række selskaber, herunder it-forhandleren Commitment.

"Nej, for det var et kæmpe fejlkøb og egentlig starten på den deroute, der har fulgt selskabet i to år," siger Louis Reinholdt.

Her henviser Louis Reinholdt blandt andet til opkøbet af it-forhandleren Commitment i 2005, hvor Kerfi sidste år måtte bruge godt seks millioner kroner på aftrædelsesudgifter til blandt andet tre direktører fra Commitment.

Det kunne mærkes direkte på bundlinjen i Kerfi, der sidste år indkasserede et underskud på 10,7 millioner kroner før skat mod et underskud på 4,2 millioner i 2006.

I år regner Louis Reinholdt heller ikke med positive tal på bundlinjen.

"Og det skal der faktisk heller ikke. Vi har fået afsat penge til ekspansion, så derfor er det vigtigere at vokse end at have sorte tal på bundlinjen i år," siger Louis Reinholdt.

Han regner dog med, at selskabet vil nærme sig nullet efter skat, mens EBITDA-resultatet (driftsresultat før afskrivninger og goodwill, red.) vil være positivt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune