Microsoft indlemmer ODF i Office-pakken

Microsoft vil understøtte ODF og PDF i sin Office Service Pack 2, der er klar i første halvår af 2009. IBM roser Microsoft for at række en hånd ud til konkurrerende formater.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På trods af at Microsoft selv har udviklet sit eget XML-baseret filformat Office Open XML (OOXML), har it-giganten besluttet at understøtte det konkurrende og åbne ODF-format (Open Document Format) i sin Office-pakke.

Understøttelsen af ODF vil blive inkluderet i softwaren ved hjælp af Microsoft Office Service Pack 2, der forventes at være ude i første halvår af 2009.

Det fremgår af en pressemeddelelse, som Computerworld News Service er kommet i besiddelse af og som udsendes i morgen tidlig dansk tid.

Mere konkret vil servicepakken tilføje fil-format understøttelse til ODF version 1.1 og PDF version 1.5 samt XPS (XML Paper Specification).

XPS er et lignende format til PDF udviklet af Microsoft for at konkurrere med Adobes populære dokument-udveksling filformat.

Microsoft har tidligere forsøgt at understøtte PDF i sin Office 2007-pakke, men det satte Adobe en stopper. PDF er dog siden blevet en åben ISO-standard.

Det har dog ikke været muligt at indhente bekræftende kommentarer fra Microsoft angående selskabets Office Service Pack 2.

Støtte fra IBM

Microsoft har i det seneste år mødt tordnende kritik af manglende interoperabilitet mellem selskabets egne og konkurrerende produkter. I nogle tilfælde har det resulteret i milliardbøder fra EU.

I ODF-øjemed har selskabet eksempelvis hellere ville arbejde intensivt med at udvikle convertere, der kunne oversætte Office-formater til ODF og omvendt snarere end se på mulighederne i en mere konkret understøttelse af ODF.

Men det forventes altså at være slut nu.

Konkurrenten og ODF-fortaleren IBM roser Microsoft for selskabets forventede ODF-understøttelse, fordi IBM anser, at der er store muligheder i ODF-formatet.

Et format som IBM selv understøtter i sin Office-konkurrent Symphony softwarepakke, som selskabet beta-tester.

Blogger håber

Pamela Jones, en glødende tilhænger af åbne standarder og en hård kritiker af Microsofts håndtering af OOXML som ISO-standard, håber inderligt på, at rygterne taler sandt.

"Jeg ville være glad, hvis det er rigtigt," skriver hun på sin Groklaw-blog, selvom hun ikke selv kan få oplysningerne bekræftet nogen steder.

Samtidig konstaterer hun, at der stadig er mange problemer omkring OOXML, og hun håber, at Microsoft også vil løse dem, når selskabet nu er i gang med at række hånden ud til konkurrerende produkter.

Oversat af Mads Elkær

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network