Microsoft indlemmer ODF i Office-pakken

Microsoft vil understøtte ODF og PDF i sin Office Service Pack 2, der er klar i første halvår af 2009. IBM roser Microsoft for at række en hånd ud til konkurrerende formater.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På trods af at Microsoft selv har udviklet sit eget XML-baseret filformat Office Open XML (OOXML), har it-giganten besluttet at understøtte det konkurrende og åbne ODF-format (Open Document Format) i sin Office-pakke.

Understøttelsen af ODF vil blive inkluderet i softwaren ved hjælp af Microsoft Office Service Pack 2, der forventes at være ude i første halvår af 2009.

Det fremgår af en pressemeddelelse, som Computerworld News Service er kommet i besiddelse af og som udsendes i morgen tidlig dansk tid.

Mere konkret vil servicepakken tilføje fil-format understøttelse til ODF version 1.1 og PDF version 1.5 samt XPS (XML Paper Specification).

XPS er et lignende format til PDF udviklet af Microsoft for at konkurrere med Adobes populære dokument-udveksling filformat.

Microsoft har tidligere forsøgt at understøtte PDF i sin Office 2007-pakke, men det satte Adobe en stopper. PDF er dog siden blevet en åben ISO-standard.

Det har dog ikke været muligt at indhente bekræftende kommentarer fra Microsoft angående selskabets Office Service Pack 2.

Støtte fra IBM

Microsoft har i det seneste år mødt tordnende kritik af manglende interoperabilitet mellem selskabets egne og konkurrerende produkter. I nogle tilfælde har det resulteret i milliardbøder fra EU.

I ODF-øjemed har selskabet eksempelvis hellere ville arbejde intensivt med at udvikle convertere, der kunne oversætte Office-formater til ODF og omvendt snarere end se på mulighederne i en mere konkret understøttelse af ODF.

Men det forventes altså at være slut nu.

Konkurrenten og ODF-fortaleren IBM roser Microsoft for selskabets forventede ODF-understøttelse, fordi IBM anser, at der er store muligheder i ODF-formatet.

Et format som IBM selv understøtter i sin Office-konkurrent Symphony softwarepakke, som selskabet beta-tester.

Blogger håber

Pamela Jones, en glødende tilhænger af åbne standarder og en hård kritiker af Microsofts håndtering af OOXML som ISO-standard, håber inderligt på, at rygterne taler sandt.

"Jeg ville være glad, hvis det er rigtigt," skriver hun på sin Groklaw-blog, selvom hun ikke selv kan få oplysningerne bekræftet nogen steder.

Samtidig konstaterer hun, at der stadig er mange problemer omkring OOXML, og hun håber, at Microsoft også vil løse dem, når selskabet nu er i gang med at række hånden ud til konkurrerende produkter.

Oversat af Mads Elkær

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job