Yahoo-bestyrelse køber tid med desperat træk

Yahoo udskyder sin årlige generalforsamlingen til slutningen af juli. Omrokeringer i bestyrelsen på vej.

Artikel top billede

Computerworld News Service:Yahoo udskyder sin ellers længe ventede generalforsamling, der ellers efter planen skulle have fundet sted 3. juli.

Yahoo har endnu ikke fastsat en ny dato, men meddeler, at vil komme til at ligge i slutningen af juli.

10 nye bestyrelsesmedlemmer

Udskydelsen kommer efter, at milliard-investoren Carl Icahn har opkøbt store portioner Yahoo-aktier og dernæst har informeret virksomheden om, at han vil indstille 10 kandidater til at afløse den nuværende bestyrelse.

Icahn har udtalt, at han i forbindelse med generalforsamlingen og valget af nye bestyrelsesmedlemmer håber at genoplive forhandlingerne med Microsoft, der for nylig har trukket sit bud på Yahoo tilbage.

Microsoft lurer stadigvæk i kulissen

IDC analytiker Karsten Weide peger på, at udsættelsen af generalforsamlingen sandsynligvis betyder, at Yahoo har brug for mere tid til at lande en aftale med Microsoft.

Han mener, at Microsoft i sidste ende vil købe Yahoo, selvom software-giganten på nuværende tidspunkt har trukket sit tilbud tilbage.

Uenigheder i bestyrelsen

Udover ændringen i det årlige mødetidspunkt meddeler Yahoo også, at Edward Kozel fratræder sin post i bestyrelsen.

I en meddelelse til det amerikanske finanstilsyn meddeler virksomheden, at Kozel oprindeligt havde planlagt at forlade bestyrelsen i februar, men at han besluttede sig for at blive, efter at Microsoft offentliggjorde sit bud på virksomheden.

Som et resultat af Kozels tilbagetræden, har Yahoo reduceret bestyrelsen til ni medlemmer.

Kozel meddeler, at han træder tilbage for at tilbringe mere tid sammen med sin familie, men Weide antyder, at han formentlig har en anden årsag.

"Det er et tegn på, at bestyrelsen ikke er enig. Kozel har formodentlig ikke været enig i bestyrelsens beslutning om ikke at imødekomme Microsofts tilbud," siger Weide.

Oversat af Jimmie Gustafsson.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S