Yahoo-bestyrelse køber tid med desperat træk

Yahoo udskyder sin årlige generalforsamlingen til slutningen af juli. Omrokeringer i bestyrelsen på vej.

Artikel top billede

Computerworld News Service:Yahoo udskyder sin ellers længe ventede generalforsamling, der ellers efter planen skulle have fundet sted 3. juli.

Yahoo har endnu ikke fastsat en ny dato, men meddeler, at vil komme til at ligge i slutningen af juli.

10 nye bestyrelsesmedlemmer

Udskydelsen kommer efter, at milliard-investoren Carl Icahn har opkøbt store portioner Yahoo-aktier og dernæst har informeret virksomheden om, at han vil indstille 10 kandidater til at afløse den nuværende bestyrelse.

Icahn har udtalt, at han i forbindelse med generalforsamlingen og valget af nye bestyrelsesmedlemmer håber at genoplive forhandlingerne med Microsoft, der for nylig har trukket sit bud på Yahoo tilbage.

Microsoft lurer stadigvæk i kulissen

IDC analytiker Karsten Weide peger på, at udsættelsen af generalforsamlingen sandsynligvis betyder, at Yahoo har brug for mere tid til at lande en aftale med Microsoft.

Han mener, at Microsoft i sidste ende vil købe Yahoo, selvom software-giganten på nuværende tidspunkt har trukket sit tilbud tilbage.

Uenigheder i bestyrelsen

Udover ændringen i det årlige mødetidspunkt meddeler Yahoo også, at Edward Kozel fratræder sin post i bestyrelsen.

I en meddelelse til det amerikanske finanstilsyn meddeler virksomheden, at Kozel oprindeligt havde planlagt at forlade bestyrelsen i februar, men at han besluttede sig for at blive, efter at Microsoft offentliggjorde sit bud på virksomheden.

Som et resultat af Kozels tilbagetræden, har Yahoo reduceret bestyrelsen til ni medlemmer.

Kozel meddeler, at han træder tilbage for at tilbringe mere tid sammen med sin familie, men Weide antyder, at han formentlig har en anden årsag.

"Det er et tegn på, at bestyrelsen ikke er enig. Kozel har formodentlig ikke været enig i bestyrelsens beslutning om ikke at imødekomme Microsofts tilbud," siger Weide.

Oversat af Jimmie Gustafsson.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S