Yahoo-bestyrelse køber tid med desperat træk

Yahoo udskyder sin årlige generalforsamlingen til slutningen af juli. Omrokeringer i bestyrelsen på vej.

Artikel top billede

Computerworld News Service:Yahoo udskyder sin ellers længe ventede generalforsamling, der ellers efter planen skulle have fundet sted 3. juli.

Yahoo har endnu ikke fastsat en ny dato, men meddeler, at vil komme til at ligge i slutningen af juli.

10 nye bestyrelsesmedlemmer

Udskydelsen kommer efter, at milliard-investoren Carl Icahn har opkøbt store portioner Yahoo-aktier og dernæst har informeret virksomheden om, at han vil indstille 10 kandidater til at afløse den nuværende bestyrelse.

Icahn har udtalt, at han i forbindelse med generalforsamlingen og valget af nye bestyrelsesmedlemmer håber at genoplive forhandlingerne med Microsoft, der for nylig har trukket sit bud på Yahoo tilbage.

Microsoft lurer stadigvæk i kulissen

IDC analytiker Karsten Weide peger på, at udsættelsen af generalforsamlingen sandsynligvis betyder, at Yahoo har brug for mere tid til at lande en aftale med Microsoft.

Han mener, at Microsoft i sidste ende vil købe Yahoo, selvom software-giganten på nuværende tidspunkt har trukket sit tilbud tilbage.

Uenigheder i bestyrelsen

Udover ændringen i det årlige mødetidspunkt meddeler Yahoo også, at Edward Kozel fratræder sin post i bestyrelsen.

I en meddelelse til det amerikanske finanstilsyn meddeler virksomheden, at Kozel oprindeligt havde planlagt at forlade bestyrelsen i februar, men at han besluttede sig for at blive, efter at Microsoft offentliggjorde sit bud på virksomheden.

Som et resultat af Kozels tilbagetræden, har Yahoo reduceret bestyrelsen til ni medlemmer.

Kozel meddeler, at han træder tilbage for at tilbringe mere tid sammen med sin familie, men Weide antyder, at han formentlig har en anden årsag.

"Det er et tegn på, at bestyrelsen ikke er enig. Kozel har formodentlig ikke været enig i bestyrelsens beslutning om ikke at imødekomme Microsofts tilbud," siger Weide.

Oversat af Jimmie Gustafsson.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS