Yahoo-bestyrelse køber tid med desperat træk

Yahoo udskyder sin årlige generalforsamlingen til slutningen af juli. Omrokeringer i bestyrelsen på vej.

Artikel top billede

Computerworld News Service:Yahoo udskyder sin ellers længe ventede generalforsamling, der ellers efter planen skulle have fundet sted 3. juli.

Yahoo har endnu ikke fastsat en ny dato, men meddeler, at vil komme til at ligge i slutningen af juli.

10 nye bestyrelsesmedlemmer

Udskydelsen kommer efter, at milliard-investoren Carl Icahn har opkøbt store portioner Yahoo-aktier og dernæst har informeret virksomheden om, at han vil indstille 10 kandidater til at afløse den nuværende bestyrelse.

Icahn har udtalt, at han i forbindelse med generalforsamlingen og valget af nye bestyrelsesmedlemmer håber at genoplive forhandlingerne med Microsoft, der for nylig har trukket sit bud på Yahoo tilbage.

Microsoft lurer stadigvæk i kulissen

IDC analytiker Karsten Weide peger på, at udsættelsen af generalforsamlingen sandsynligvis betyder, at Yahoo har brug for mere tid til at lande en aftale med Microsoft.

Han mener, at Microsoft i sidste ende vil købe Yahoo, selvom software-giganten på nuværende tidspunkt har trukket sit tilbud tilbage.

Uenigheder i bestyrelsen

Udover ændringen i det årlige mødetidspunkt meddeler Yahoo også, at Edward Kozel fratræder sin post i bestyrelsen.

I en meddelelse til det amerikanske finanstilsyn meddeler virksomheden, at Kozel oprindeligt havde planlagt at forlade bestyrelsen i februar, men at han besluttede sig for at blive, efter at Microsoft offentliggjorde sit bud på virksomheden.

Som et resultat af Kozels tilbagetræden, har Yahoo reduceret bestyrelsen til ni medlemmer.

Kozel meddeler, at han træder tilbage for at tilbringe mere tid sammen med sin familie, men Weide antyder, at han formentlig har en anden årsag.

"Det er et tegn på, at bestyrelsen ikke er enig. Kozel har formodentlig ikke været enig i bestyrelsens beslutning om ikke at imødekomme Microsofts tilbud," siger Weide.

Oversat af Jimmie Gustafsson.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S