IFPI anklager: Teleselskaber lukker øjnene for pirater

Piraternes fildeling har drevet teleselskabernes lukrative bredbånd frem, mener musikbranchen. Nonsens, svarer teleindustrien: Pladeindustrien er døende, og vi skal ikke redde stumperne.

Artikel top billede

Teleselskaberne har tjent store penge på ulovlig fildeling, og må nu tage et ansvar for at stoppe piraterne, mener Jesper Bay, IFPI.

I dag starter en dialogrække i Kulturministeriet, der skal bringe teleindustrien og musikindustrien tættere på hinanden i kampen mod piratkopiering og fildeling.

Men dialogen kan hurtigt blive til skarp menings-udveksling, for de to parter er rygende uenige om især et hovedpunkt: Hvem har ansvaret for at stoppe de ulovlige fildelere?

Musikbranchen er ikke i tvivl om, at udbyderne af teleinfrastrukturen har et stort ansvar for at stoppe piraterne.

Spinder guld på ulovligheder

Teleselskaberne spinder nemlig guld på bredbånds-brugerne, der ulovligt deler musik og film med hinanden, er holdningen.

Folk efterspørger jo ikke bredbånd for at kunne sende hurtige e-mails eller for at browse på nettet, men for at kunne dele film og musik ulovligt, lyder argumentet fra Jesper Bay, talsmand for musikorganisationen IFPI.

”Teleselskaberne har de seneste 10 år brugt den ulovlige trafik som omdrejningspunkt for deres salg af bredbånd. Det har man ikke sagt officielt, men det er reelt det, der er foregået. Og man har tjent rigtig mange penge på det, omend indirekte,” siger han.

Er telebranchen ligeglad?

Han langer kraftigt ud mod teleselskaberne, som han opfordrer til at tage ansvar for ulovlighederne på deres infrastruktur.

”Det er lysende klart, at den væsentlige del af bredbåndstrafikken er til udveksling af film og musik. Teleselskaberne kender udmærket brugernes motivation for at erhverve de meget hurtige bredbåndsforbindelser,” siger Jesper Bay.

Han mener, at telebranchen bør overveje, om det er holdbart argument i 2008, at være ligeglad med, hvad ens produkter bliver brugt til.

”Jeg siger ikke, at telebranchen baserer sin forretning på ulovligheder, men en del af brugerne bruger deres bredbånd til det. Det er relativt veldokumenteret. Skal det have konsekvenser for teleselskaberne, at de ved, at deres produkter blev misbrugt? Det ville det muligvis have i mange andre brancher,” siger Jesper Bay.

"Fuldstændig nonsens"

Musikbranchens argumenter vinder ikke det ringeste gehør hos formanden for Telekommunikationsindustrien, Jens Ottosen-Støtt.

Han kan ikke se, at hans branche har større ansvar end DSB og Vejvæsenet for, at infrastrukturen bruges til noget ulovligt.

Og det er bestemt ikke ulovlig fildeling, der har drevet udbygningen af bredbåndsnettet frem. Den udlægning kalder han en total forvanskning.

Jesper Bay har Ortofon-problemet

”Det er fuldstændig nonsens. Udviklingen af bredbåndet og de høje hastigheder på nettet, er et produkt af pres fra myndigheder og politikere for at få skabt et informationssamfund. Alle er enige om, at vi skal op på større båndbredder for at kunne udveksle den nødvendige information. Ikke mindst erhvervslivet stiller krav om at kunne sende stadig større datamængder,” siger Jens Ottosen-Støtt.

Ifølge teleformanden udgør andelen af ulovlige fildelere en mindre procentdel af bredbåndskunderne.

Sagens virkelige kerne er ifølge Jens Ottosen-Støtt snarere den, at pladeindustrien er døende og kæmper for sit liv.

”Jesper Bay har det, jeg vil kalde Ortofon-problemet. Han sidder med en teknologi, som er ved at blive kørt agterud, og et forretningsgrundlag, som er ved at forsvinde. Han skal redde stumperne, men det er ikke telebranchen, der skal sikre ham,” siger Jens Ottosen-Støtt.

Ortofon producerede grammofon-pick-up’er, hvis nogen husker det medie.

”De lavede verdens bedste pick-up’er, men det hjalp dem ikke i længden. Vi oplever det samme med pladeindustrien, som er ved at forsvinde til fordel for mp3-afspillere,” siger Jens Ottosen-Støtt.

Hårdknudeagtig situation

Selvom fronterne således er trukket tydeligt op, ser IFPI’s Jesper Bay frem til, at dialogmøderne i Kulturministeriets regi kan få løst op for den hårdknudeagtige situation, han føler, at parterne sidder i lige nu.

”Det er ulogisk, hvis vi står langt fra hinanden. Udbyderne forsøger også at lave forretning ud af musikken. Her har vi fuldstændig de samme interesser. Det langsigtede mål må være, at begge parter har brug for et velorganiseret, lovligt marked i stedet for et små-anarkistisk, ulovligt marked,” siger Jesper Bay.

Transportør, intet andet

Telebranchen er ikke tilhænger af ulovligheder, understreger Jens Ottosen-Støtt.

Men han vil ikke være med til at overvåge brugerne. Det er ikke hans medlemmers opgave, siger han.

”Telebranchen er transportører, ikke andet. Hvis vi huser nogen, der begår ulovligheder, skal vi gribe ind. Den diskussion havde vi også i forbindelse med terrorloven. Det er ikke vores opgave, at overvåge kunderne, men bliver vi gjort opmærksom på ulovligheder, kan vi stoppe det. Vi kræver bare, at der ligger en valid retsafgørelse til grund for det,” siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect