Microsoft-topchef løfter (lidt af) sløret for Windows 7

Microsofts chefudvikler for Windows, Steven Sinofsky, bryder lidt af tavsheden omkring Windows 7. Vista-afløseren lander i 2010, og der bliver ikke udviklet en ny kerne, fortæller han.

Artikel top billede

Microsofts chefudvikler for styresystemet Windows, Steven Sinofsky, løfter i et interview med den amerikanske nyhedstjeneste Cnet lidt af sløret for, hvad kunderne kan forvente, når Windows 7 lander på butikshylderne.

Microsoft har hidtil været ret sparsomme med oplysninger om det næste skud på Windows-stammen, hvilket er lidt af et brud på kutymen.

Softwaregiganten er tidligere begyndt at tale om næste Windows-version, lige så snart den seneste udgave er nået ud på markedet.

Den praksis har Sinofsky gjort op med. Han mener, at Microsoft skal tage ved lære af erfaringerne fra al virakken op til lanceringen af eksempelvis Windows Vista, hvor nettet flød over med rygter om styresystemet.

Det er måske derfor, at han i interviewet kommer med et par enkelte nye oplysninger, men ellers ikke er meget for at gå i detaljer.

Windows 7 på markedet i 2010

I interviewet slår Sinofsky blandt andet fast, at Microsofts Vista-afløser, Windows 7, kommer på markedet i januar 2010.

Dermed har udviklingschefen umiddelbart et lidt andet syn på tidsplanen for Windows 7 end Microsoft-stifter og bestyrelsesformand Bill Gates, som i april indikerede, at den næste store Windows-satsning vil være på banen allerede til næste år.

“Timingen afhænger af, hvad vi ønsker at opnå. Du har helt sikkert hørt os. Vi har været meget klare, og vi vil fortsætte med at sige, at den næste udgave af Windows bliver lanceret omkring tre år efter, at Windows Vista blev tilgængelig for den brede offentlighed,” siger Sinofsky i interviewet med Cnet.

Sinofsky fortæller også, hvordan Windows 7 er designet til at bygge videre på arkitekturen fra Vista uden at tilføje ting som nye drivermodeller, der kan byde på kompatibilitetsproblemer.

Han slår fast, at der ikke bliver udviklet en ny kerne i Windows 7.

Der bliver derimod tale om en videreudvikling af kernen fra Windows Server 2008, der igen er en videreudvikling af Windows Vistas kerne.

Læs hele interviewet hos Cnet

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S