Microsoft-topchef løfter (lidt af) sløret for Windows 7

Microsofts chefudvikler for Windows, Steven Sinofsky, bryder lidt af tavsheden omkring Windows 7. Vista-afløseren lander i 2010, og der bliver ikke udviklet en ny kerne, fortæller han.

Artikel top billede

Microsofts chefudvikler for styresystemet Windows, Steven Sinofsky, løfter i et interview med den amerikanske nyhedstjeneste Cnet lidt af sløret for, hvad kunderne kan forvente, når Windows 7 lander på butikshylderne.

Microsoft har hidtil været ret sparsomme med oplysninger om det næste skud på Windows-stammen, hvilket er lidt af et brud på kutymen.

Softwaregiganten er tidligere begyndt at tale om næste Windows-version, lige så snart den seneste udgave er nået ud på markedet.

Den praksis har Sinofsky gjort op med. Han mener, at Microsoft skal tage ved lære af erfaringerne fra al virakken op til lanceringen af eksempelvis Windows Vista, hvor nettet flød over med rygter om styresystemet.

Det er måske derfor, at han i interviewet kommer med et par enkelte nye oplysninger, men ellers ikke er meget for at gå i detaljer.

Windows 7 på markedet i 2010

I interviewet slår Sinofsky blandt andet fast, at Microsofts Vista-afløser, Windows 7, kommer på markedet i januar 2010.

Dermed har udviklingschefen umiddelbart et lidt andet syn på tidsplanen for Windows 7 end Microsoft-stifter og bestyrelsesformand Bill Gates, som i april indikerede, at den næste store Windows-satsning vil være på banen allerede til næste år.

“Timingen afhænger af, hvad vi ønsker at opnå. Du har helt sikkert hørt os. Vi har været meget klare, og vi vil fortsætte med at sige, at den næste udgave af Windows bliver lanceret omkring tre år efter, at Windows Vista blev tilgængelig for den brede offentlighed,” siger Sinofsky i interviewet med Cnet.

Sinofsky fortæller også, hvordan Windows 7 er designet til at bygge videre på arkitekturen fra Vista uden at tilføje ting som nye drivermodeller, der kan byde på kompatibilitetsproblemer.

Han slår fast, at der ikke bliver udviklet en ny kerne i Windows 7.

Der bliver derimod tale om en videreudvikling af kernen fra Windows Server 2008, der igen er en videreudvikling af Windows Vistas kerne.

Læs hele interviewet hos Cnet

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS