Microsoft-topchef løfter (lidt af) sløret for Windows 7

Microsofts chefudvikler for Windows, Steven Sinofsky, bryder lidt af tavsheden omkring Windows 7. Vista-afløseren lander i 2010, og der bliver ikke udviklet en ny kerne, fortæller han.

Artikel top billede

Microsofts chefudvikler for styresystemet Windows, Steven Sinofsky, løfter i et interview med den amerikanske nyhedstjeneste Cnet lidt af sløret for, hvad kunderne kan forvente, når Windows 7 lander på butikshylderne.

Microsoft har hidtil været ret sparsomme med oplysninger om det næste skud på Windows-stammen, hvilket er lidt af et brud på kutymen.

Softwaregiganten er tidligere begyndt at tale om næste Windows-version, lige så snart den seneste udgave er nået ud på markedet.

Den praksis har Sinofsky gjort op med. Han mener, at Microsoft skal tage ved lære af erfaringerne fra al virakken op til lanceringen af eksempelvis Windows Vista, hvor nettet flød over med rygter om styresystemet.

Det er måske derfor, at han i interviewet kommer med et par enkelte nye oplysninger, men ellers ikke er meget for at gå i detaljer.

Windows 7 på markedet i 2010

I interviewet slår Sinofsky blandt andet fast, at Microsofts Vista-afløser, Windows 7, kommer på markedet i januar 2010.

Dermed har udviklingschefen umiddelbart et lidt andet syn på tidsplanen for Windows 7 end Microsoft-stifter og bestyrelsesformand Bill Gates, som i april indikerede, at den næste store Windows-satsning vil være på banen allerede til næste år.

“Timingen afhænger af, hvad vi ønsker at opnå. Du har helt sikkert hørt os. Vi har været meget klare, og vi vil fortsætte med at sige, at den næste udgave af Windows bliver lanceret omkring tre år efter, at Windows Vista blev tilgængelig for den brede offentlighed,” siger Sinofsky i interviewet med Cnet.

Sinofsky fortæller også, hvordan Windows 7 er designet til at bygge videre på arkitekturen fra Vista uden at tilføje ting som nye drivermodeller, der kan byde på kompatibilitetsproblemer.

Han slår fast, at der ikke bliver udviklet en ny kerne i Windows 7.

Der bliver derimod tale om en videreudvikling af kernen fra Windows Server 2008, der igen er en videreudvikling af Windows Vistas kerne.

Læs hele interviewet hos Cnet

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S