Microsoft-topchef løfter (lidt af) sløret for Windows 7

Microsofts chefudvikler for Windows, Steven Sinofsky, bryder lidt af tavsheden omkring Windows 7. Vista-afløseren lander i 2010, og der bliver ikke udviklet en ny kerne, fortæller han.

Artikel top billede

Microsofts chefudvikler for styresystemet Windows, Steven Sinofsky, løfter i et interview med den amerikanske nyhedstjeneste Cnet lidt af sløret for, hvad kunderne kan forvente, når Windows 7 lander på butikshylderne.

Microsoft har hidtil været ret sparsomme med oplysninger om det næste skud på Windows-stammen, hvilket er lidt af et brud på kutymen.

Softwaregiganten er tidligere begyndt at tale om næste Windows-version, lige så snart den seneste udgave er nået ud på markedet.

Den praksis har Sinofsky gjort op med. Han mener, at Microsoft skal tage ved lære af erfaringerne fra al virakken op til lanceringen af eksempelvis Windows Vista, hvor nettet flød over med rygter om styresystemet.

Det er måske derfor, at han i interviewet kommer med et par enkelte nye oplysninger, men ellers ikke er meget for at gå i detaljer.

Windows 7 på markedet i 2010

I interviewet slår Sinofsky blandt andet fast, at Microsofts Vista-afløser, Windows 7, kommer på markedet i januar 2010.

Dermed har udviklingschefen umiddelbart et lidt andet syn på tidsplanen for Windows 7 end Microsoft-stifter og bestyrelsesformand Bill Gates, som i april indikerede, at den næste store Windows-satsning vil være på banen allerede til næste år.

“Timingen afhænger af, hvad vi ønsker at opnå. Du har helt sikkert hørt os. Vi har været meget klare, og vi vil fortsætte med at sige, at den næste udgave af Windows bliver lanceret omkring tre år efter, at Windows Vista blev tilgængelig for den brede offentlighed,” siger Sinofsky i interviewet med Cnet.

Sinofsky fortæller også, hvordan Windows 7 er designet til at bygge videre på arkitekturen fra Vista uden at tilføje ting som nye drivermodeller, der kan byde på kompatibilitetsproblemer.

Han slår fast, at der ikke bliver udviklet en ny kerne i Windows 7.

Der bliver derimod tale om en videreudvikling af kernen fra Windows Server 2008, der igen er en videreudvikling af Windows Vistas kerne.

Læs hele interviewet hos Cnet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College