Community-feber puster nyt liv i danske Groupcare

Dotcom-overleveren Groupcare nyder godt af erhvervslivets lyst til at gå populære og personlige webtjenester som Facebook og MySpace i bedene og satse på community-løsninger.

Artikel top billede

Danske Groupcare, der skabte sociale fællesskaber på nettet for medlemmer af eksempelvis fodboldklubber, ejerforeninger og familier længe før ”communities” og ”Web 2.0” blev buzz-words, har igen fået gang i butikken.

Groupcare øgede i 2007 omsætningen med 46 procent og udskiftede røde tal på bundlinjen i 2006 med et overskud på 2,2 millioner kroner.

Groupcare har siden etableringen i 1999 udviklet sig fra at være en underskudsgivende portalvirksomhed.

Dengang var selskabets eneste indtægtskilde annoncer

I dag er selskabet en en softwarevirksomhed, der tjener penge på at sælge software til virksomheder og organisationer, som ønsker at kommunikere og samarbejde over nettet.

Community-feber bag storvækst

”Vi er meget tilfredse. Vi har finpudset strategien og høster i dag frugterne af at satse på at sælge kommunikationsløsninger til det danske forenings- og organisationsmarked,” siger Steen Alexander, administrerende direktør for Groupcare.

Ifølge Groupcare kan en stor del af fremgangen i 2007 tilskrives den store interesse for personlige og sociale fællesskaber på nettet, som blandt andre de populære webtjenester Facebook og MySpace er udtryk for.

”Den udvikling har sammen med lanceringer af Educare og Membercare generet en ny, stor efterspørgsel for vores erhvervsrettede community- og medlemsadministrations løsninger,” siger Steen Alexander.

Groupcares fremgang i 2007 skyldes også, at selskabet kom på gaden med en ny udgave af dets oprindelige produkt, GC Community, mener Steen Alexander.

Softwaren er blevet skrevet om fra ASP til .Net, så organisationer i bedste Web 2.0-ånd kan implementere Groupcare i deres egne systemer.

Udviklingen kostede i 2006 på bundlinjen hos Groupcare, men Steen Alexander er overbevist om, at udviklingsarbejdet har været alle pengene værd.

”Vi har allerede fået 25 kunder til version 2.0 af vores software, og samtidig har satsningen på udvikling betydet, at vi i dag har en stor og voksende forretning på it-udviklingsopgaver,” siger han.

Groupcare har i dag 30 ansatte i København samt 50 ansatte i udviklingscentret i Bangladesh, og flere end 600.000 personer og 180 organisationer kommunikerer og samarbejder via løsninger fra Groupcare.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job