Helge Sander sylter sag om elektroniske valg

Videnskabsministeriet har brugt mere end et år på en redegørelse om erfaringer med e-valg. Manglende afklaring kan nu bremse forsøg i otte kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Helge Sanders ministerium har endnu ikke leveret en redegørelse om elektronisk stemmeafgivning, som blev sat i gang sidste år i marts.

Ministeren lovede ellers en redegørelse for mere end et år siden.

Den manglende redegørelse er pludselig blevet aktuel, da Helge Sanders kollega i Velfærdsministeriet for tiden netop ser på muligheden for elektroniske valg.

I forgårs trykkede velfærdsminister Karen Jespersen (V) nemlig på pauseknappen i forhold til e-valg i Danmark.

Det skete, da hun i et svar til Enhedslistens Per Clausen ikke ville tage direkte stilling til om der skal bruges open source software i valgmaskinerne.

Hun har behov for at gøre sig "principielle overvejelser", inden en række kommuner kan få lov til at forsøge sig med elektronisk stemmeafgivning.

Overvejelser, som formentlig ville være lettere at gøre sig, hvis Videnskabsministeriet havde leveret den redegørelse, som Helge Sander bebudede for mere end 14 måneder siden.

"På baggrund af status-redegørelsen vil jeg tage en drøftelse med Folketingets it-ordførere og min kollega, indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, om hvordan vi i Danmark kan komme videre med at overvinde de barrierer, af både praktisk og juridisk karakter, der hidtil har været for e-valg i Danmark," sagde Helge Sander dengang.

Kritisk opposition

Socialdemokraternes it-ordfører Ole Hækkerup forstår ikke, at ministeren har syltet sagen.

"Det er åbenlyst for lang tid at bruge mere end et år på det her," siger Ole Hækkerup, der vil se nærmere på sagen.

"Det er en lille teknologisk udvikling, der er tale om, og jeg kan ikke forstå at man ikke vil bruge de nye muligheder," siger Ole Hækkerup.

Kommuner i klemme

En beslutning som sætter otte kommuner, der var godt undervejs med et forsøg, der skulle ende med en digitalisering af valget til EU-parlamentet næste år.

Det arbejde er nu udskudt på grund af meldingen fra Karen Jespersen, hvis ministerium ellers har deltaget i forberedelserne af forsøget.

Initiativet til de elektroniske valg kommer fra Frederiksberg og de enkelte kommuner, men der er også blevet dannet en arbejdsgruppe, hvor Videnskabsministeriet, Velfærdsministeriet og KL sidder med ved bordet.

Det har endnu ikke været muligt at få videnskabsminister Helge Sanders forklaring på den manglende redegørelse.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg