Helge Sander sylter sag om elektroniske valg

Videnskabsministeriet har brugt mere end et år på en redegørelse om erfaringer med e-valg. Manglende afklaring kan nu bremse forsøg i otte kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Helge Sanders ministerium har endnu ikke leveret en redegørelse om elektronisk stemmeafgivning, som blev sat i gang sidste år i marts.

Ministeren lovede ellers en redegørelse for mere end et år siden.

Den manglende redegørelse er pludselig blevet aktuel, da Helge Sanders kollega i Velfærdsministeriet for tiden netop ser på muligheden for elektroniske valg.

I forgårs trykkede velfærdsminister Karen Jespersen (V) nemlig på pauseknappen i forhold til e-valg i Danmark.

Det skete, da hun i et svar til Enhedslistens Per Clausen ikke ville tage direkte stilling til om der skal bruges open source software i valgmaskinerne.

Hun har behov for at gøre sig "principielle overvejelser", inden en række kommuner kan få lov til at forsøge sig med elektronisk stemmeafgivning.

Overvejelser, som formentlig ville være lettere at gøre sig, hvis Videnskabsministeriet havde leveret den redegørelse, som Helge Sander bebudede for mere end 14 måneder siden.

"På baggrund af status-redegørelsen vil jeg tage en drøftelse med Folketingets it-ordførere og min kollega, indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, om hvordan vi i Danmark kan komme videre med at overvinde de barrierer, af både praktisk og juridisk karakter, der hidtil har været for e-valg i Danmark," sagde Helge Sander dengang.

Kritisk opposition

Socialdemokraternes it-ordfører Ole Hækkerup forstår ikke, at ministeren har syltet sagen.

"Det er åbenlyst for lang tid at bruge mere end et år på det her," siger Ole Hækkerup, der vil se nærmere på sagen.

"Det er en lille teknologisk udvikling, der er tale om, og jeg kan ikke forstå at man ikke vil bruge de nye muligheder," siger Ole Hækkerup.

Kommuner i klemme

En beslutning som sætter otte kommuner, der var godt undervejs med et forsøg, der skulle ende med en digitalisering af valget til EU-parlamentet næste år.

Det arbejde er nu udskudt på grund af meldingen fra Karen Jespersen, hvis ministerium ellers har deltaget i forberedelserne af forsøget.

Initiativet til de elektroniske valg kommer fra Frederiksberg og de enkelte kommuner, men der er også blevet dannet en arbejdsgruppe, hvor Videnskabsministeriet, Velfærdsministeriet og KL sidder med ved bordet.

Det har endnu ikke været muligt at få videnskabsminister Helge Sanders forklaring på den manglende redegørelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S