Fujitsu sat på porten i EPJ-projekt - taber milliarder

Fujitsu er blevet fyret fra det engelske sundhedsvæsens stort anlagte EPJ-projekt. Tabet af kontrakten anslås at koste Fujitsu næsten tre milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

Fujitsu, som i øjeblikket kæmper for at vippe KMD af pinden som it-serviceleverandør til det offentlige marked i Danmark, har næppe lyst til at læse den historie, som den engelske avis, The Guardian, bringer i dag.

Avisen beretter, at Fujitsu er blevet fyret fra det engelske sundhedsvæsens kæmpestore EPJ-projekt, der skal forsyne de engelske borgere med en elektronisk patientjournal.

Den 10-årige kontrakt er blevet opsagt efter næsten et års forhandlinger mellem Fujitsu og NHS, National Health Service.

Kontrakten har en værdi af 896 millioner pund, cirka 8,5 milliarder kroner, og det afbrudte samarbejde vurderes at koste den japansk-ejede virksomhed op mod 300 millioner pund, cirka 2,8 milliarder kroner.

Sundhedsvæsnets samlede budget for indførelse af EPJ i England er på næsten 13 milliarder pund, cirka 124 milliarder kroner

Spændinger førte til brud

Fujitsu har indtil nu været en af nøglespillerne i det engelske EPJ-projekt, der er fire år forsinket i forhold til den oprindelige plan.

I følge The Guardian er der er indgået meget stramme kontrakter mellem NHS og alle it-leverandørerne. Det har betydet at omkostingerne, trods de store forsinkelser, ikke er kommet helt ud af kontrol.

Til gengæld har det ført til spændinger mellem it-leverandører og opdragsgiver.

En repræsentant fra Fujitsu har således udtalt til Financial Times, at samarbejdet er blevet afbrudt, fordi NHS forlangte stadig større fleksibilitet i leveringerne, som samtidig blev dyrere.

Til sidst ville Fujitsu hverken have flere penge eller vende tilbage til den oprindelige kontrakt: Selskabet ville bare væk.

Kritik af EPJ-projektet

Fujitsu er ikke den første it-leverandør, der forlader englændernes prestigeprojekt. I 2006 opgav Accenture dele af sit engagement i projektet.

Programmet indeholder fire hovedprojekter: et centralt medicinregister for 50 millioner patienter, en patientportal, hvor man kan booke lægebesøg, elektroniske recepter og et hurtigt netværk mellem NHS’ afdelinger.

National Audit Office, som holder øje med hvad de engelske skatteyderes penge bliver brugt til, har tidligere i år udtalt, at regeringen har undervurderet udfordringerne i at skabe et EPJ-system ganske alvorligt.

Den engelske regering forsvarer projektet med, at det vil spare skatteyderne over en milliard pund i 2014.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S