Store muligheder på integrations-service markedet

Enterprise Application Integration (EAI) tjenester forventes at stige kraftigt op til år 2011, i takt med at markedet modnes i det østlige Asien.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Springboard Research, som for nylig har frigivet ny information, anslår, at EAI markedet vil vokse fra cirka 24 milliarder kroner i 2007 til cirka 37 milliarder kroner i 2011. Det giver en sammensat årlig vækstrate (CAGR) på 11,5 procent mellem 2007 og 2011.

It-outsourcing står i øjeblikket for den største vækstmulighed på marked, men Springboard forudser, at dette marked vil indtage en andenplads i 2011 med en størrelse på 34 milliarder kroner samt en CAGR på sølle syv procent, den lavest årlig vækstrate set i forhold til alle andre markeder.

For yderligere perspektivering, anslås det at de hurtigst voksende markedssegmenter i regionen bliver 'application-hosting services' og infrastruktur-hosting, der ventes at opnå en sammensat årlig vækstrate på henholdsvis 19 procent, og 16,3 procent.

[b]Mere attraktivt end outsourcing[/i]
"Erhvervs- og infrastruktur-integrationsapplikationer og tilhørende tjenester, er de to mest attraktive markeder i den østasiatiske region. Begge markeder har høj vækst og et støt voksende kundegrundlag, og er uden tvivl mere attraktivt end it-outsourcing, der er ved at blive overhalet i vækst vilkår set i forhold til andre markeder," siger Phil Hassey, fra Springboard Research.

Springboard tilføjer, at en bredere gruppe indenfor infrastruktur-services fortsat vil repræsentere størstedelen af IT-markedet med 57 procent af den samlede markedsværdi i 2011. Den hurtigst voksende gruppe er dog applikationstjenesterne, der i 2007 sad på 35 procent af markedet, og forventes at nå op på 38 procent, med en sammensat årlig vækstrate på 12,2 procent.

Overordnet set forudser Springboards prognose at it-service-markedet vil nå 280 milliarder i 2011.

"Målet for Hewlett-Packard efter overtagelsen af EDS, er at dominere infrastruktur-service markedet. Virksomheden vil være meget konkurrencedygtig på dette marked, og har skabt et meget fordelagtigt 'competitive advantage' for sig selv," bemærker Hassey.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S