Staten klar til at sende gigantisk tele-netværk i udbud

Op til 100.000 statsansatte skal fremover bruge én central kommunikations-platform, der er på vej i 'danmarkshistoriens største udbud', som en kontorchef kalder det.

Artikel top billede

Den danske stat gør klar til et kæmpeudbud, der skal give mellem 50.000 og 100.000 statsansatte en ny fælles kommunikationsplatform.

Den nye platform er kendt under navnet Statens Kommunikationsplatform (SKP).

”Vi forventer, at hovedparten af staten skal gå over til den fælles telefoniløsning inden for en årrække,” siger kontorchef Martin Præstegaard for Statens Indkøbssekretariat i Økonomistyrelsen.

Styrelsen arbejder sammen med Statens Telecenter om udbudsmaterialet på det, som kontorchefen kalder 'danmarkshistoriens største udbud på området'.

”SKP bliver forpligtende for alle statsinstitutioner. Det kan vi naturligvis ikke gennemføre fra den ene dag til den anden, da nogle institutioner for nylig har investeret i nye løsninger, så det kommer til at foregå over en årrække,” siger Martin Præstegaard.

Kan bane vej for gratis stats-telefoni

Formålet med SKP er at skabe en fælles, fremtidssikret telefoniløsning, der også kan tale sammen med statens it-systemer.

Det giver, ifølge Økonomistyrelsens egen beskrivelse af projektet på styrelsens hjemmeside, mulighed for "i højere grad at lade arbejdsprocessor understøtte af telekommunikation. Der vil være et bredt udvalg af teknologier og stordriftsfordele, når nye funktioner skal tilføjes, og det vil være nemmere og mere fleksibelt at flytte medarbejdere imellem ministerier og styrelser", lyder det.

Det handler i praksis om at indføre eksempelvis IP-telefoni – der kan gøre det gratis at ringe mellem de statslige institutioner - og skabe bedre samspil med andre statslige løsninger som eksempelvis Borger.dk og fælles kalender.

Computerworld ville gerne have haft flere detaljer om projektet – eksempelvis om beløbsrammen -, men Økonomistyrelsens ansvarlige på området ønsker ikke at udtale sig, før udbudsmaterialet ligger klar. Det arbejde forventes at være afsluttet i slutningen af juni.

Led i statens it-centralisering

SKP-projektet hænger tæt sammen med det omfattende tværgående statsprojekt, Statens it-net

Projektet skal planlægge, designe og etablere det net (linier og udstyr) og tilhørende driftsorganisation (personale og processer), som gør det muligt at samle alle statens it-servere i et dataservicecenter.

”SKP er en naturlig forlængelse af den centralisering, der finder sted, når al statens administrative it samles i en ny enhed. Det er naturligt, at når selve it-administrationen bliver samlet centralt, så skal telefonien også være det,” siger Martin Præstegaard.

Han mener, at det giver rigtig god mening at centralisere håndteringen af telefoni, da det i statens institutioner typisk vil være de samme mennesker, der håndterer it og telefoni.

”Det er den organisatoriske begrundelse. Derudover har vi så helt klart en forventning om at kunne høste væsentlige stordriftsfordele på indkøbssiden,” siger han.

Han ønsker ikke at sætte beløb på de forventede besparelser.

Kun få får lov at byde på SKP

SKP-rammeaftalen, der vil bestå af telefonanlæg, applikationer, telefonapparater og tilknyttede tjenesteydelser, udbydes som begrænset udbud. Det betyder, at der vil blive gennemført en prækvalifikation, hvor staten inviterer en række leverandører til at byde på opgaven.

”Vi følger EU-reglerne. Det vil sige, at vi ser på, hvad de eventuelle leverandører har af økonomisk og teknisk kapacitet samt hvilke referencer, de har fra lignende opgaver,” siger Martin Præstegaard.

Man anvender typisk begrænset udbud, hvis det er et stort eller omfattende projekt, som det tager lang tid at skrive tilbud på.

Den nye rammeaftale om telefoniudstyr træder i kraft 1. januar 2009.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S