Han giver Post Danmark større it-nytteværdi

CIO 2008 kandidat: Jens Risgaard er autodidakt, mener at it-afdelingen - som den eneste - kan tænke på tværs af koncernen, og så har han gjort hverdagen nemmere for 14.000 postbude i Danmark.

Artikel top billede

Fra at have 28 postområder med hver deres drift, er driften nu gennem 10 år samlet til to centrale driftscentre.

Tilsvarende har it-afdelingen fået opbygget en applikationsstrategi i it-strategien om at implementere et ERP-system i 2003.

Til forskel fra mange CIO'er, er det begrænset, hvor meget Jens Risgaard beskæftiger sig med teknologisiden.

"Jeg beskæftiger mig med ledelse og i meget stort omfang med kommunikation med Post Danmarks forretningsenheder," siger han.

Den overordnede styring af 400 medarbejdere har han også ansvaret for.

14.000 smart phones

Den autodidakte it-leder har netop afsluttet et projekt, hvor alle 14.000 postbude er blevet udstyret med en smart phone som et nyt arbejdsredskab. Tidligere blev der brugt scannere.

”Det var et projekt, som vi fra it-siden foreslog forretningsenhederne. De kunne se de økonomiske og forretningsmæssige fordele i projektet,” siger Jens Risgaard.

Hvis Post Danmark havde fortsat med den gamle teknologi, skulle virksomheden udskifte de gamle scannere hvert femte år.

”Det ville have været en investering på små 50 millioner kroner hver femte år,” fortæller han.

Med den nye teknologi er postbudene blevet online, og samtidig kan de kommunikere mere effektivt med hinanden.

Jens Risgaard mener, at der i større koncerner som Post Danmark meget nemt kan opstå en risiko for silo-tænkning.

"Hver forretningsenhed har fokus sit eget område. Jeg har konstateret, at it-afdelingen er den eneste part, som kan tænke på tværs af hele koncernen, så der kommer det bedste ud af midlerne," forklarer it-lederen hos Post Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job