Han giver Post Danmark større it-nytteværdi

CIO 2008 kandidat: Jens Risgaard er autodidakt, mener at it-afdelingen - som den eneste - kan tænke på tværs af koncernen, og så har han gjort hverdagen nemmere for 14.000 postbude i Danmark.

Artikel top billede

Fra at have 28 postområder med hver deres drift, er driften nu gennem 10 år samlet til to centrale driftscentre.

Tilsvarende har it-afdelingen fået opbygget en applikationsstrategi i it-strategien om at implementere et ERP-system i 2003.

Til forskel fra mange CIO'er, er det begrænset, hvor meget Jens Risgaard beskæftiger sig med teknologisiden.

"Jeg beskæftiger mig med ledelse og i meget stort omfang med kommunikation med Post Danmarks forretningsenheder," siger han.

Den overordnede styring af 400 medarbejdere har han også ansvaret for.

14.000 smart phones

Den autodidakte it-leder har netop afsluttet et projekt, hvor alle 14.000 postbude er blevet udstyret med en smart phone som et nyt arbejdsredskab. Tidligere blev der brugt scannere.

”Det var et projekt, som vi fra it-siden foreslog forretningsenhederne. De kunne se de økonomiske og forretningsmæssige fordele i projektet,” siger Jens Risgaard.

Hvis Post Danmark havde fortsat med den gamle teknologi, skulle virksomheden udskifte de gamle scannere hvert femte år.

”Det ville have været en investering på små 50 millioner kroner hver femte år,” fortæller han.

Med den nye teknologi er postbudene blevet online, og samtidig kan de kommunikere mere effektivt med hinanden.

Jens Risgaard mener, at der i større koncerner som Post Danmark meget nemt kan opstå en risiko for silo-tænkning.

"Hver forretningsenhed har fokus sit eget område. Jeg har konstateret, at it-afdelingen er den eneste part, som kan tænke på tværs af hele koncernen, så der kommer det bedste ud af midlerne," forklarer it-lederen hos Post Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS