Microsoft udskyder døds-datoen for XP

Efter massivt pres udskyder Microsoft udfasnings-datoen for XP til 2010 - i hvert fald når det gælder en bestemt type pc'er.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft forlænger yderligere levetiden for styresystemet XP, så computer-producenterne kan lægge systemet ind på de lavpris-computere, som de bygger.

Microsoft har været under pres fra computer-producenterne i længere tid. Det er sket, fordi producenterne ønsker, at Microsoft leverer et anvendlige styresystem til de prisbillige computere.

Selskabets seneste skud på stammen, Vista, bliver generelt regnet for at være alt for ressource-krævende og tungt til de små maskiner.

Microsoft forlængede i april den periode, hvori selskabet ville sælge Windows XP-licenser til de prisbillige computere som for eksempel Asus EEE. Oprindeligt var planen ellers at stoppe salget af de fleste XP-licenser med udgangen af juni i år.

Kun til nettops

Den dato er nu rykket til 2010. Det betyder, at XP-licenserne til de prisbillige computere udløber samtidig med en række øvrige licenser til discount-computerne.

I en pressemeddelelse lyder det fra Microsoft, at forlængelsen gælder de såkaldte nettops – en term, der er lanceret af Intel og som henviser til de små prisbillige computere med begrænset plads til konfigurationer, men med vægten lagt på internettet og email.

Det er endnu uklart, hvilke midler Microsoft vil anvende for at forhindre pc-producenterne i at installere XP på større maskiner.

Ifølge Microsoft er der dog en gensidig forståelse af, hvad der er en nettop og hvad der er en desktop.

Ifølge Intel sigter nettop-computere og netbook-computere mod at blive familiens anden pc samt mod befolkningerne i fattige lande, der ikke har råd til at købe en fuldskala-computer.

Ingen ved dog endnu, om apparaterne overhovedet vil slå igennem.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S