Microsoft udskyder døds-datoen for XP

Efter massivt pres udskyder Microsoft udfasnings-datoen for XP til 2010 - i hvert fald når det gælder en bestemt type pc'er.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft forlænger yderligere levetiden for styresystemet XP, så computer-producenterne kan lægge systemet ind på de lavpris-computere, som de bygger.

Microsoft har været under pres fra computer-producenterne i længere tid. Det er sket, fordi producenterne ønsker, at Microsoft leverer et anvendlige styresystem til de prisbillige computere.

Selskabets seneste skud på stammen, Vista, bliver generelt regnet for at være alt for ressource-krævende og tungt til de små maskiner.

Microsoft forlængede i april den periode, hvori selskabet ville sælge Windows XP-licenser til de prisbillige computere som for eksempel Asus EEE. Oprindeligt var planen ellers at stoppe salget af de fleste XP-licenser med udgangen af juni i år.

Kun til nettops

Den dato er nu rykket til 2010. Det betyder, at XP-licenserne til de prisbillige computere udløber samtidig med en række øvrige licenser til discount-computerne.

I en pressemeddelelse lyder det fra Microsoft, at forlængelsen gælder de såkaldte nettops – en term, der er lanceret af Intel og som henviser til de små prisbillige computere med begrænset plads til konfigurationer, men med vægten lagt på internettet og email.

Det er endnu uklart, hvilke midler Microsoft vil anvende for at forhindre pc-producenterne i at installere XP på større maskiner.

Ifølge Microsoft er der dog en gensidig forståelse af, hvad der er en nettop og hvad der er en desktop.

Ifølge Intel sigter nettop-computere og netbook-computere mod at blive familiens anden pc samt mod befolkningerne i fattige lande, der ikke har råd til at købe en fuldskala-computer.

Ingen ved dog endnu, om apparaterne overhovedet vil slå igennem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS