Han giver Danisco en ensartet it-understøttelse

CIO 2008 kandidat: Niels Molzen har været stædig, for it skulle sælges benhårdt til ledelsen. Kunderne og de ansatte er altafgørende for it-lederen, der forsætter med optimering af driftsformerne.

Artikel top billede

"Det er vigtigt, at en kunde på den anden side af Jorden får den samme oplevelse af Danisco som i Danmark," siger Niels Molzen. Foto: Mikael Rieck

Siden Danisco’s it-direktør trådte til, har han stædigt stået i spidsen for en global ensartet it-understøttelse, hvor kunden og de ansatte kommer først.

Nu gælder det optimering af systemerne.

For 10 år siden klarede de ansatte alt på papir.

Arbejdsprocessen var langsom og mindre gennemsigtig.

Nu 10 år efter og med en it-strategi, der skulle sælges benhårdt til direktionen, fungerer den globale virksomhed som én virksomhed, der bl.a. sælger ingredienser til fødevarer.

Behovet for en global koncern opstod, da Danisco skiftede strategisk fokusområde fra mange forskelligartede selskaber til at være én virksomhed.

Med det inspirerende slogan ’Hvis kunderne og medarbejderne er tilfredse, kommer det hele af sig selv’, fortsætter Niels Molzen sin videre færd mod Danisco’s globale it-strategi. Nu står den på optimering af drift-formerne, for it-lederen er ikke helt der, hvor han gerne vil være.

Billigere og nemmere

”Med en vidtgående it-understøttelse er det billigere og nemmere at servicere kunder verden over. Samtidig giver optimeringsinitiativer øjeblikkelig effekt for alle enheder,” siger han.

Og for at levere de ydelser, er virksomheden nødt til at have velsmurte ansatte. Derfor er der en åben dialog på it-afdelingen hos Danisco.

”Det er ikke uset, at der er 40-års jubilæer her i it-afdelingen,” fortæller Niels Molzen.

I alt er der 160 ansatte i Danisco’s it-afdelinger globalt, hvor 90 af dem sidder i Danmark.

For at kunderne skal have følelsen af en ensartet behandling, kræver det ifølge it-direktøren optimerede globale forretningsprocesser. Desuden kræver en global virksomhed af sådan en grad en utrolig veldokumenteret form for vidensdeling i udviklingsafdelingerne.

”Det er vigtigt, at en kunde på den anden side af verden får den samme oplevelse af Danisco som i Danmark," understreger it-direktøren.

Før Niels Molzen kom til Danisco for fem år siden, har han som administrerende direktør været med til at opbygge først SAP og dernæst Siebel og Peoplesoft i Norden.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S