Børs-koks koster kassen på imagekontoen

Nasdaq OMX åbnede onsdag uden it-problemer, efter at firmaet fandt en stabil løsning. Københavns Fondsbørs nåede 70 procent af normal omsætning trods fem en halv times nedetid.

Artikel top billede

Onsdag morgen kunne de danske aktiehandlere ånde lettet op, da de nordiske børser åbnede uden it-problemer.

Tirsdag eftermiddag fik Nasdaq OMX nemlig løst de problemer, som mandag og tirsdag betød, at nogle kunder ikke kunne logge på det fælles handelssystem, mens andre oplevede en meget langsom forbindelse.

Problemerne begyndte mandag efter en systemopdatering i weekenden, men kulminerede med fem en halv times udsættelse af handelsstarten tirsdag.

Det lykkedes tirsdag eftermiddag Nasdaq OMX at finde den rigtige løsning på problemerne, som i løbet af tirsdages tre udsættelser af handelsstarten gjorde brugene af handelssystemerne mere og mere frustrerede.

Kritikken gik især på firmaets orientering til især mindre handlende om udviklingen i driftsstoppet.

Reagerede som normalt

Hos Nasdaq OMX, Københavns Fondsbørs fortæller administrerende direktør Bjørn Siebbern, at alt var oppe at køre igen tirsdag klokken 14.30. Og her til morgen fungerede systemet igen.

"Her til morgen kunne vi se, at systemet reagerede som det plejer. Medlemmerne kunne logge på systemet i samme hastighed, som de plejer," siger Bjørn Siebbern.

Manglende milliardomsætning

Det er uklart, hvad de to dages nedbrud på de nordiske børser har kostet i kroner og ører.

Den svenske avis Dagens Industri fortæller, at en gennemsnitsdag på de nordiske børser genererer en omsætning på omkring 39,7 milliarder kroner.

Tirsdag var omsætningen nede på 24,4 milliarder kroner. Ifølge avisen er det 40 procent mindre end normalt.

I København gik det dog ikke helt så galt. Her nåede handelen trods tabet af fem en halv time op på 70 procent af den normale omsætning, nemlig tre milliarder kroner, fortæller Bjørn Siebbern.

Ærgelig på kunders vegne

Direktøren er dog ikke i tvivl om, at it-nedbruddet har kostet noget på den goodwillkonto, firmaet har oparbejdet gennem tiden.

"Det har kostet os noget på goodwill-kontoen. Men omfanget har været begrænset," siger Bjørn Siebbern.

Han fortæller, at firmaet har goodwill hos medlemmerne, fordi systemet har fungeret fejlfrit i to år.

"På kundernes vegne er jeg rigtig ked af det og ærgerlig over det. Heldigvis føler jeg, at de har forståelse for problemet," siger Bjørn Siebbern.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job