Helge Sander vil tvinge priser på mobildata ned

Regeringen vil have lavere priser på sms og mobildata på tværs af landegrænser. God idé, men dræb ikke konkurrencen, lyder advarslen fra Telekommunikations-industrien.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Det koster kassen at downloade data på mobilen i udlandet. Og det er 10 gange dyrere at sende en sms hjem fra ferien, end når det sker inden for Danmarks grænser. Det vil videnskabsminister Helge Sander (V) nu have EU til at gøre noget ved.

Ministeren har netop fået en undersøgelse fra IT- og Telestyrelsen, som viser, at mobilkunderne betaler en alt for høj pris.

"Undersøgelsen bekræfter desværre den mistanke, jeg på forhånd havde. Vi betaler alt for meget for at bruge vores telefoner på ferier eller på forretnings-rejser," siger Helge Sander og tilføjer, at problemet er blevet mere aktuelt.

"Da brugen af sms og andre datatjenester er i kraftig vækst i disse år, risikerer danskerne rekordregninger efter udlandsophold," siger ministeren.

Sidste år blev priserne på mobilsamtaler mellem EU-lande reguleret, og i år skal EU-kommisionen vurdere, om der også skal gribes ind overfor priserne på data, sms og mms.

Det er den vurdering, som Helge Sander nu rykker for. Og ministeren lægger ikke skjul på, at han vil have et indgreb.

"Der er tale om helt urimeligt høje priser, som skal forhindres hurtigst muligt gennem et indgreb i EU. Derfor har jeg igen rettet henvendelse til den ansvarlige kommissær, så vi kan få bugt med de skyhøje priser," siger Helge Sander.

Uvant støtte

De danske telekommunikationsvirksomheder bakker overraskende op om et indgreb.

Ib Tolstrup, som er direktør i Telekommunikations-industrien, telebranchens organisation, forklarer, at de danske selskaber har en interesse i, at priserne får et mere fornuftigt leje.

"Vores kunder i Danmark er vant til at bruge de her ydelser. Det gælder både private og erhvervskunder," siger Ib Tolstrup og tilføjer:

"Vi kan sagtens nå frem til, at vore kunder fortjener bedre."

Han mener dog, at EU-kommisionen skal lære noget af sidste års indgreb i forhold til priserne på samtaler. For han mener, at det indgreb har fejlet.

"Man regulerede detaillpriserne, og det er endt med, at alle følger maksimumpriserne. Man kan tale om, at det er blevet et statsligt marked," siger Ib Tolstrup.

Han mener, at EU-kommisionen i stedet skal lave en regulering af engros-priserne. På den måde mener han, at der stadig vil være plads til konkurrence på prisen til forbrugerne.

Giganter kan selv

De største virksomheder på det internationale telemarked er efterhånden til stede med eget netværk i mange lande. Og hvis konkurrencen skærpes, kan det på et tidspunkt betyde, at de højere roaming-priser forsvinder.

"Vi ser det allerede på nogle markeder," konstaterer Ib Tolstrup, der dog ikke mener, at roaming-fri abonnementer er lige rundt om hjørnet. Men muligheden er der allerede nu.

"Det er begyndt, og de store internationale virksomheder kan gøre det, hvis det passer dem," siger han.

Ib Tolstrup tilføjer dog, at selv de store selskaber ikke er til stede på alle markeder, så der vil alligevel være behov for samarbejdsaftaler og et en gros marked for data til mobilen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S