Gode it-direktører er en eftertragtet race

Årets CIO 2008: Virksomheder er nødt til at have styr på it, hvis de vil overleve i en globaliseret verden, og derfor står dygtige it-direktører højt på ønske-listen hos topcheferne.

Artikel top billede

Engang en lidt ligegyldig, om end nødvendig race - i dag komplet uundværlig og særdeles eftertragtet.

Rollen som it-leder gennemlever i disse år en massiv transformation. Jobbet, der tidligere krævede personer med stor teknisk viden, kræver i dag folk med tæft for at få informationsteknologien til at spille i samme takt og toneart som forretningsstrategien.

Og de dygtigste it-direktører, som for eksempel Niels Molzen fra Danisco, der i aftes blev kåret til årets it-direktør, Årets CIO 2008, bevæger sig mere på direktionsgangen end i serverrummet.

»Rollen er blevet forretningskritisk. For at optimere virksomhedernes forretningsmodel er det nødvendigt at understøtte med et velfungerende it-system,« siger partner Stephen Bruyant-Langer fra headhunterfirmaet Ray & Berndtson.

Krav fra topchefer

Budskabet om rollens relativt nyvundne status som forretningskritisk rungede i flere afskygninger på konferencen Årets CIO 2008, der fandt sted i går eftermiddags.

Her fik de godt 100 fremmødte it-direktører en række bud på, hvordan de skal styrke deres kompetencer for at navigere i den nye fremtid.

Det skete blandt andet med baggrund i analyser af topchefernes forventninger til it-lederne.

Ifølge Per Andersen, administrerende direktør hos IDC Nordic, forlanger topcheferne nemlig, at virksomhedernes nytænkninger og innovationer i fremtiden udklækkes og støbes i netop it-afdelingerne.

»Vores undersøgelser viser, at der er større og større krav til IT-direktørerne til at være med til at skabe forretningen,« siger han.

Ikke kun it-analysehuset IDC ser denne tendens. Så sent som i fjor viste en undersøgelse fra Rambøll Management, at 26 procent af danske topchefer i landets 500 største virksomheder mener, at itfor dem er det vigtigste, strategiske kort at spille for at udvikle forretningen.

It er overalt

Ifølge headhunter Stephen Bruyant-Langer hænger it-direktør-rollens stigende attraktivitet tæt sammen med de megatrends, der i øjeblikket præger forretningsmiljøet: Globalisering, digitalisering og individualisering. Tre tendenser, hvori informationsteknologien er en uundgåelig ingrediens.

I globaliseringen, der står højt på agendaen i mange virksomheder på grund af øgede vækstmuligheder, vil it-understøttelsen være helt uundværlig for at binde verden sammen.

I tilknytning til digitaliserings-trenden, hvor virksomhederne med ny teknologi får en form for kollektiv intelligens, giver vigtigheden af it nærmest sig selv.

Og i forbindelsen med den tredje megatrend, individualiseringen, hvor virksomhederne får mulighed for at genopfinde sig selv og via den nye teknologi skabe en ny dialog med stakeholderne, vil teknologien også spille en stor rolle, fortæller Stephen Bruyant-Langer.

Men opgaverne stopper ikke her. It-direktørernes mission kommer i fremtiden også til at handle om at optimere kommunikationen, skabe gennemsigtighed og åbenhed, styrke mobiliteten, sikre smidige integrationer af opkøbte virksomheder og skabe stor indsigt ved at anvende data til at træffe beslutninger.

»I det hele taget er IT-direktøren i dag mere en stærk forretnings-leder end teknologi-ekspert,« siger Stephen Bruyant-Langer.

Rolleskiftet er dog ikke lige nemt for alle it-ledere, fortæller administrerende direktør hos IDC, Per Andersen:

»Tidligere var it-afdelingen en leverandør af en it-service, som forretningen bestilte. Fremover skal it-afdelingen være med til at definere forretningen,« siger han og peger på, at it for eksempel ændrer spillereglerne for klassiske forretningsdiscipliner som markedsføring og afsætningen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse