Gode it-direktører er en eftertragtet race

Årets CIO 2008: Virksomheder er nødt til at have styr på it, hvis de vil overleve i en globaliseret verden, og derfor står dygtige it-direktører højt på ønske-listen hos topcheferne.

Artikel top billede

Engang en lidt ligegyldig, om end nødvendig race - i dag komplet uundværlig og særdeles eftertragtet.

Rollen som it-leder gennemlever i disse år en massiv transformation. Jobbet, der tidligere krævede personer med stor teknisk viden, kræver i dag folk med tæft for at få informationsteknologien til at spille i samme takt og toneart som forretningsstrategien.

Og de dygtigste it-direktører, som for eksempel Niels Molzen fra Danisco, der i aftes blev kåret til årets it-direktør, Årets CIO 2008, bevæger sig mere på direktionsgangen end i serverrummet.

»Rollen er blevet forretningskritisk. For at optimere virksomhedernes forretningsmodel er det nødvendigt at understøtte med et velfungerende it-system,« siger partner Stephen Bruyant-Langer fra headhunterfirmaet Ray & Berndtson.

Krav fra topchefer

Budskabet om rollens relativt nyvundne status som forretningskritisk rungede i flere afskygninger på konferencen Årets CIO 2008, der fandt sted i går eftermiddags.

Her fik de godt 100 fremmødte it-direktører en række bud på, hvordan de skal styrke deres kompetencer for at navigere i den nye fremtid.

Det skete blandt andet med baggrund i analyser af topchefernes forventninger til it-lederne.

Ifølge Per Andersen, administrerende direktør hos IDC Nordic, forlanger topcheferne nemlig, at virksomhedernes nytænkninger og innovationer i fremtiden udklækkes og støbes i netop it-afdelingerne.

»Vores undersøgelser viser, at der er større og større krav til IT-direktørerne til at være med til at skabe forretningen,« siger han.

Ikke kun it-analysehuset IDC ser denne tendens. Så sent som i fjor viste en undersøgelse fra Rambøll Management, at 26 procent af danske topchefer i landets 500 største virksomheder mener, at itfor dem er det vigtigste, strategiske kort at spille for at udvikle forretningen.

It er overalt

Ifølge headhunter Stephen Bruyant-Langer hænger it-direktør-rollens stigende attraktivitet tæt sammen med de megatrends, der i øjeblikket præger forretningsmiljøet: Globalisering, digitalisering og individualisering. Tre tendenser, hvori informationsteknologien er en uundgåelig ingrediens.

I globaliseringen, der står højt på agendaen i mange virksomheder på grund af øgede vækstmuligheder, vil it-understøttelsen være helt uundværlig for at binde verden sammen.

I tilknytning til digitaliserings-trenden, hvor virksomhederne med ny teknologi får en form for kollektiv intelligens, giver vigtigheden af it nærmest sig selv.

Og i forbindelsen med den tredje megatrend, individualiseringen, hvor virksomhederne får mulighed for at genopfinde sig selv og via den nye teknologi skabe en ny dialog med stakeholderne, vil teknologien også spille en stor rolle, fortæller Stephen Bruyant-Langer.

Men opgaverne stopper ikke her. It-direktørernes mission kommer i fremtiden også til at handle om at optimere kommunikationen, skabe gennemsigtighed og åbenhed, styrke mobiliteten, sikre smidige integrationer af opkøbte virksomheder og skabe stor indsigt ved at anvende data til at træffe beslutninger.

»I det hele taget er IT-direktøren i dag mere en stærk forretnings-leder end teknologi-ekspert,« siger Stephen Bruyant-Langer.

Rolleskiftet er dog ikke lige nemt for alle it-ledere, fortæller administrerende direktør hos IDC, Per Andersen:

»Tidligere var it-afdelingen en leverandør af en it-service, som forretningen bestilte. Fremover skal it-afdelingen være med til at definere forretningen,« siger han og peger på, at it for eksempel ændrer spillereglerne for klassiske forretningsdiscipliner som markedsføring og afsætningen.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil