Torsdagens aviser om it

Midtjysk it-firma får millionindsprøjtning.TDC-afgift slår Fullrates overskud omkuld. Spamfighter i rekordvækst.

Midtjysk it-firma får millionindsprøjtning

Asetek i Brønderslev, der fremstiller kølesystemer til pc’er og servere, får fyldt 20 millioner kroner i pengekassen fra selskabets investorkreds, der omfatter danske og udenlandske ventureselskaber og kapitalfonde.
(Erhvervsbladet)

TDC-afgift slår Fullrates overskud omkuld

En særlig afgift for adgang til TDC’s fastnet stiger så meget i pris, at bredbåndsselskabet Fullrate skal betale, hvad der svarer til over seks gange det beløb i afgift om halvandet år, som bredbåndsudfordreren tjente på hele driften i 2007. ”De stigende priser rammer os hårdt, og det gør mig meget irriteret, at pengene går direkte i TDC’s lommer,” siger Stig Myken, administrerende direktør for Fullrate. (Børsen)

Spamfighter i rekordvækst

De seneste års stigende antal spam-mails, som oversvømmer indbakker verden over, har skabt et enormt marked for at sælge filtre, der opfanger de irriterende e-mails. Det nyder Spamfighter, der har Jubii-stifterne Martin Thorborg og Henrik Sørensen blandt ejerne, godt af. Selskabets omsætning steg i 2007 til 47 millioner kroner mod 21 millioner kroner året før. Årets resultat efter skat voksede fra lige under en million kroner i 2006 til 5,9 millioner kroner i 2007. (Erhvervsbladet)

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks