Kulde gør server-køling meget svær på Grønland

Dansk serverrumsfirma har bygget to plug-and-play serverrum til Thule Air Base i Nordvestgrønlands ekstreme kuldegrader. Deroppe er køling en udfordring i mere end én forstand.

Artikel top billede

Ekstreme kuldegrader kræver ekstreme serverrum.

Serverrum skal køles, men hvor svært kan det være i Nordvestgrønland, 1.500 km fra Nordpolen, hvor der altid er dejlig koldt?

Rimelig svært er svaret. I de ekstreme kuldegrader, der ofte ligger på 50 minusgrader, er udfordringen med at køle serverne korrekt endnu større.

Det kan serverrumsspecialisterne i den jyske virksomhed, Inservio, tale med om.

Her er de netop ved at færdiggøre leveringen af to styk plug-and-play serverrum til Thule Air Base, der skal sørge for, at it-udstyret fungerer i det voldsomme klima.

Serverrummene er bygget i to 20-fods containere, der har undergået en radikal forvandling for at kunne klare forholdene på flyvestationen, som benyttes af det amerikanske luftvåben.

Varme, ikke køle

Containerne er forstærket og special-isolerede.

De er brand-, vand-, gas- og støvsikre, og er forsynet med to uafhængige temperatur- og strømsystemer, der sikrer, at it-udstyret fungerer, også når det blæser 67 meter i sekundet og containerne er dækket af sne.

Inservio er til daglig optaget af at spare strøm ved at finde de mest hensigtsmæssige måder at køle serverne på. I dette tilfælde har strømbesparelse ikke været et emne.

Man kan ikke benytte frikøling, når det er så koldt udenfor, så de grønne løsninger må vente til en anden gang.

”Vi er nødt til at varme luften op i stedet for at køle den, og på grund af temperatursvingninger og den ekstremt lave luftfugtighed deroppe, er rummene udstyret med et avanceret fugtstyringsudstyr,” siger Christian Laursen, administrerende direktør i Inservio.

Toiletter og serverrum

De to serverrumscontainere vejer fire tons hver og er solgt for 1,2 millioner kroner stykket.

Inservio regner dog ikke med at tjene penge på projektet.

”Det har taget siden januar at bygge, så det bliver ikke en overskudsforretning. Men det er en spændende opgave, som vi har lært meget af,” siger Christian Laursen.

Køberen er Greenland Contractors, der har ansvaret for den daglige drift af Thule Airbase, fra toiletter over landingsbane til serverum.

Greenland Contractors er en driftsorganisation ejet af entreprenørselskabet MT Højgaard og Inuit Service Company.

Afsted til tiden

Luftbasen i Thule er også militært område, hvor man ikke bare lige får lov at komme ind.

Greenland Contractors sendte også deres egen elektriker til Danmark, som brugte to måneder på at lave væsentlige dele af el-arbejdet i containerne.

”De skal kunne lave det hele selv deroppe, for man ringer ikke bare efter en elektriker, hvis der er noget galt,” siger Christian Laursen.

De to containere er stort set færdige og afleveres til køber om en måneds tid, for at blive sejlet til Nordøstgrønland.

Brudte tidsplaner er ikke en mulighed.

”Der er kun åbent for sejlads i det område i cirka 10 uger om året. Det er for dyrt at flyve dem derop, så containerne kommer af sted til tiden,” siger Christian Laursen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S