IBM forbedrer web 2.0-værktøjer til virksomheder

IBM kommer med opgraderinger til sine web 2.0-baserede social networking-værktøjer til virksomheder.

Artikel top billede

Blandt de nye Lotus-tjenester er profilering, så man kan søge på folk ud fra deres kompetencer, og en community-tjeneste, så folk kan lære af hinanden.

Computerworld News Service: Virksomheden udsender fredag version 2.0 af værktøjet Lotus Connections med en række funktioner til social networking.

Senere på måneden kommer et relateret produkt, IBM Atlas til Lotus Connections 2.0, til datavisualisering inden for et socialt netværk.

Begge værktøjer blev præsenteret ved konferencen Enterprise 2.0 i Boston i sidste uge.

"Connections er en kombination af fem forskellige tjenester, der gør det muligt at finde ekspertise inden for en virksomhed, så man kan få bedre resultater med sit daglige arbejde," fortæller Chris Lamb, worldwide marketing manager for Lotus Communications hos IBM.

Tjenesterne inkluderer profilering (så man kan søge på folk ud fra deres kompetencer), bookmarking (så man kan vælge bestemte sider som referencekilder), en community-tjeneste (så folk kan lære af hinanden), blogging til at dele informationer via en browser og REST eller Atom feeds.

Alle disse funktioner er blevet forbedret i version 2.0. En hjemmeside kan også vise billeder af data, så brugeren kan få et hurtigt overblik over relevante punkter, herunder relaterede blog-indlæg.

People tagging

Den forbedrede profilering i version 2.0 giver brugerne mulighed for at finde personer og invitere dem til at blive kollegaer. Brugerne kan selv vælge, hvilke oplysninger der skal vises om dem. 'People tagging' giver brugerne mulighed for at tagge sig selv eller kolleger med ekspertområder. Der er blevet tilføjet diskussionsfora og integration med tjenesterne Social Text og Atlassian Wiki til kollaborativ redigering af indhold.

"Lotus Connections 2.0 øger produktets kvalitet i forhold til version 1.0," udtaler Kathleen Reidy, senioranalytiker hos The 451 Group.

"Lotus Connections er en række tjenester, der kan bruges sammen eller hver for sig. Med 2.0 giver det mere mening for slutbrugerne at bruge dem sammen, fordi der er en personlig startside og et bedre koncept for communities," siger hun.

Oversat af Mille Bindslev

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S