EU-kommissær: Nu SKAL mobil-taksterne ned

EU’s telekommissær, Viviane Reding, vil foreslå at skære kraftigt i de gebyrer, mobilbrugerne pålægges, når de sender på tværs af landegrænserne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Computerworld News Service: EU-kommissær Viviane Reding forventes at fremlægge sit forslag, inden hun afslører sine planer om at skære i priserne for at sende og modtage data, mens man er i udlandet, fortæller hendes talsmand, Martin Selmayr.

Termineringsafgifter er de gebyrer, teleoperatørerne opkræver hinanden for at forbinde opkald til deres netværk. Gebyret sendes så videre til kunden.

Afgifterne varierer meget inden for EU og ligger på op til 1,42 kroner i nogle lande. Viviane Reding vil have priserne til at være på niveau med de gebyrer, operatørerne bliver opkrævet for terminering – omkring 0,15 kroner.

Forslaget om at skære i termineringsafgifterne bliver sammenlignet med det amerikanske marked, hvor afgifterne er blevet droppet helt, og operatørerne i stedet opkræver deres abonnenter for at modtage opkald.

Opkrævningssystemet omtales ofte som 'receiving party pays' eller 'book and keep'.

Frist til 1. juli

Men Martin Selmayr advarer om, at det i Europa vil være meget upopulært, hvis man vælger at opkræve kunderne for modtagne opkald, da man ikke er vant til at betale for at modtage opkald andre steder end i udlandet.

Europa-Kommissionen vil præsentere sine planer for termineringsafgifterne inden udgangen af denne måned.

Mobiloperatørerne har fået indtil 1. juli til at reducere deres gebyr for roaming – det gebyr man betaler for at sende eller modtage sms og andre dataoverførsler i udlandet.

The GSM Association - sammenslutningen af europæiske GSM-operatører - meddelte i sidste uge, at roaming-priserne er faldet.

Ikke nok

Men i slutningen af sidste uge sagde Viviane Reding, at hun ikke var imponeret over faldet - ifølge kommissionen et fald på 0,07 kroner til 2,10 kroner.

Viviane Reding ønsker at reducere prisen for at sende en sms til 0,90 kroner, men der er mange politikere – blandt andre den danske regering – der vil have prisen helt ned på 0,37 kroner.

Prisen for at sende andre data i udlandet varierer en hel del, fortæller Martin Selmayr.

Det er muligt, at Viviane Reding foreslår en pris på 2,6 kroner per megabyte data der overføres, men den endelige beslutning tages først efter 1. juli.

”Vi forventer at præsentere vores planer for data-roaming i midten af juli,” siger Martin Selmayr.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,