EU-kommissær: Nu SKAL mobil-taksterne ned

EU’s telekommissær, Viviane Reding, vil foreslå at skære kraftigt i de gebyrer, mobilbrugerne pålægges, når de sender på tværs af landegrænserne.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Computerworld News Service: EU-kommissær Viviane Reding forventes at fremlægge sit forslag, inden hun afslører sine planer om at skære i priserne for at sende og modtage data, mens man er i udlandet, fortæller hendes talsmand, Martin Selmayr.

Termineringsafgifter er de gebyrer, teleoperatørerne opkræver hinanden for at forbinde opkald til deres netværk. Gebyret sendes så videre til kunden.

Afgifterne varierer meget inden for EU og ligger på op til 1,42 kroner i nogle lande. Viviane Reding vil have priserne til at være på niveau med de gebyrer, operatørerne bliver opkrævet for terminering – omkring 0,15 kroner.

Forslaget om at skære i termineringsafgifterne bliver sammenlignet med det amerikanske marked, hvor afgifterne er blevet droppet helt, og operatørerne i stedet opkræver deres abonnenter for at modtage opkald.

Opkrævningssystemet omtales ofte som 'receiving party pays' eller 'book and keep'.

Frist til 1. juli

Men Martin Selmayr advarer om, at det i Europa vil være meget upopulært, hvis man vælger at opkræve kunderne for modtagne opkald, da man ikke er vant til at betale for at modtage opkald andre steder end i udlandet.

Europa-Kommissionen vil præsentere sine planer for termineringsafgifterne inden udgangen af denne måned.

Mobiloperatørerne har fået indtil 1. juli til at reducere deres gebyr for roaming – det gebyr man betaler for at sende eller modtage sms og andre dataoverførsler i udlandet.

The GSM Association - sammenslutningen af europæiske GSM-operatører - meddelte i sidste uge, at roaming-priserne er faldet.

Ikke nok

Men i slutningen af sidste uge sagde Viviane Reding, at hun ikke var imponeret over faldet - ifølge kommissionen et fald på 0,07 kroner til 2,10 kroner.

Viviane Reding ønsker at reducere prisen for at sende en sms til 0,90 kroner, men der er mange politikere – blandt andre den danske regering – der vil have prisen helt ned på 0,37 kroner.

Prisen for at sende andre data i udlandet varierer en hel del, fortæller Martin Selmayr.

Det er muligt, at Viviane Reding foreslår en pris på 2,6 kroner per megabyte data der overføres, men den endelige beslutning tages først efter 1. juli.

”Vi forventer at præsentere vores planer for data-roaming i midten af juli,” siger Martin Selmayr.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS