Tv-afsløring lægger bombe under overvågningslov

Sveriges Riksdag skal i morgen stemme om en vidtrækkende overvågningslov, men loven risikerer at blive stemt ned, fordi flere riksdags-medlemmer overvejer at bryde partidisciplinen.

Artikel top billede

Det er endnu uvist, om svenskerne får deres overvågningslov.

Flere svenske riksdags-medlemmer overvejer at bryde partidisciplinen og stemme mod det vidtrækkende lovforslag, der skal give de svenske myndigheder ret til at overvåge borgenes brug af internet og telefon.

Ifølge den svenske avis Aftonbladet skal der blot flyttes fire stemmer, før forslaget falder.

Karl Sigfrid, der sidder i Riksdagen fra det borgerlige regeringsparti Moderaterne, har meddelt, at han stemmer mod loven.

De seneste rygter i de svenske medier fortæller ligeledes, at flere medlemmer fra det social-liberale Centerpartiet og Folkepartiet Liberalerne vil bryde partidisciplinen.

Ulovlig overvågning i 10 år

Debatten kulminerede i aftes, da SVT's dokumentarudsendelse Rapport afslørede, at den svenske efterretningstjeneste, Försvarets radioanstalt (FRA), i al hemmelighed har overvåget svenske borgeres telefonsamtaler og brug af internettet gennem de seneste 10 år.

I et hemmeligt dokument, som svensk tv er kommet i besiddelse af, skriver en chef fra den svenske efterretningstjeneste dog, at den nye lovgivning sandsynligvis vil være en begrænsning for tjenesten, fordi den nu skal være 'mere præcis' i sit arbejde. Det skriver den svenske avis Expressen.

Politikerne mailbombes

Stor folkelig modstand har sat sit præg på debatten allerede før den kontroversioelle dokumentarudsendelse.

Svenske politikere har modtaget tusindvis af protestmails, og Computerworld har tidligere fortalt, at en svensk protestgruppe i sidste uge indrykkede en annonce i avisen Dagens Nyheter.

Den voldsomme debat har gjort indtryk på de svenske politiker, fortæller Sven Bergström, der sidder i Riksdagen.

"Det er klart, at folkeopinionen gør indtryk på mig. Hele Riksdagen er blevet mailbombet," siger han til Expressens hjemmeside.

Derfor har Centerpartiet siddet i krisemøde om lovgivningen i nat og hele formiddagen, oplyser den svenske tv-station SVT.

Debatten i den svenske Riksdag kører i dag, og onsdag formiddag skal forslaget til afstemning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S