Tv-afsløring lægger bombe under overvågningslov

Sveriges Riksdag skal i morgen stemme om en vidtrækkende overvågningslov, men loven risikerer at blive stemt ned, fordi flere riksdags-medlemmer overvejer at bryde partidisciplinen.

Artikel top billede

Det er endnu uvist, om svenskerne får deres overvågningslov.

Flere svenske riksdags-medlemmer overvejer at bryde partidisciplinen og stemme mod det vidtrækkende lovforslag, der skal give de svenske myndigheder ret til at overvåge borgenes brug af internet og telefon.

Ifølge den svenske avis Aftonbladet skal der blot flyttes fire stemmer, før forslaget falder.

Karl Sigfrid, der sidder i Riksdagen fra det borgerlige regeringsparti Moderaterne, har meddelt, at han stemmer mod loven.

De seneste rygter i de svenske medier fortæller ligeledes, at flere medlemmer fra det social-liberale Centerpartiet og Folkepartiet Liberalerne vil bryde partidisciplinen.

Ulovlig overvågning i 10 år

Debatten kulminerede i aftes, da SVT's dokumentarudsendelse Rapport afslørede, at den svenske efterretningstjeneste, Försvarets radioanstalt (FRA), i al hemmelighed har overvåget svenske borgeres telefonsamtaler og brug af internettet gennem de seneste 10 år.

I et hemmeligt dokument, som svensk tv er kommet i besiddelse af, skriver en chef fra den svenske efterretningstjeneste dog, at den nye lovgivning sandsynligvis vil være en begrænsning for tjenesten, fordi den nu skal være 'mere præcis' i sit arbejde. Det skriver den svenske avis Expressen.

Politikerne mailbombes

Stor folkelig modstand har sat sit præg på debatten allerede før den kontroversioelle dokumentarudsendelse.

Svenske politikere har modtaget tusindvis af protestmails, og Computerworld har tidligere fortalt, at en svensk protestgruppe i sidste uge indrykkede en annonce i avisen Dagens Nyheter.

Den voldsomme debat har gjort indtryk på de svenske politiker, fortæller Sven Bergström, der sidder i Riksdagen.

"Det er klart, at folkeopinionen gør indtryk på mig. Hele Riksdagen er blevet mailbombet," siger han til Expressens hjemmeside.

Derfor har Centerpartiet siddet i krisemøde om lovgivningen i nat og hele formiddagen, oplyser den svenske tv-station SVT.

Debatten i den svenske Riksdag kører i dag, og onsdag formiddag skal forslaget til afstemning.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos