Politiet vurderer CSC som risiko-leverandør

Politiet, som i sidste uge havde problemer med kriminalregisteret, der drives af CSC, vurderer den store it-leverandør som en risikofaktor.

Artikel top billede

Dansk Politi vurderer sin måske vigtigste leverandør af it-systemer som en risikofaktor. Det fremgår af et dokument, som Justitsministeriet har sendt til Folketinget.

I sidste uge satte it-driftdelen af CSC to store offentlige myndigheder skak, da hveken Skat og Politi kunne få adgang til helt centrale it-systemer. Og når det gælder it-gigantens udvikling af nye løsninger, så er der ikke fuld tillid til virksomheden.

Dokumentet er en status på Politiets nye sagsbehandlingssystem, som CSC skal levere. Det omfattende projekt, der koster 221 millioner, bliver også vurderet ud fra risiko.

På en skala fra et til fem vurderes risikoen ved CSC at til fire.

CSC vurderes som en risikofaktor af flere grunde. Projektet er meget komplekst og presset på tid – afleveringsdatoen blev for mere end et år siden skubbet til sommeren 2010. Samtidig vurderer rigspolitiet, at CSC har svært ved at finde nok personale til projektet.

Indbygget risiko

Risikovurderingen har været høj i flere år nu, og direktør for CSC's offentlig sektor arbejde, Fritjof Lind, fortæller, at firmaet konsekvent arbejder for at få bragt risikovurderingen ned.

"Der peges på den almindelige mangel på kvalificeret arbejdskraft. Det er fair nok at gøre det, for det er vigtigt, at vi hele tiden er opmærksomme på, hvad der er af risikomomenter," siger Fritjof Lind, der understreger at risikovurderingen ikke har flyttet sig i de seneste år.

Fritjof Lind forklarer, at der trods hård konkurrence om de bedste medarbejdere, er et råderum for CSC:

"Der er 3.000 medarbejdere i CSC Danmark, og der er muligheder for at allokere medarbejdere fra andre projekter, efterhånden som de bliver færdige," siger Fritjof Lind.

Han mener, at projektets omfang har betydet en høj risikovurdering fra begyndelsen. Fritjof Lind forklarer, at CSC netop i denne måned har leveret den sidste fase af designdelen af projektet.

Nu går konstruktionen af systemet for alvor i gang, og Fritjof Lind vurderer, at de seneste tidsplaner kommer til at holde.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S