Politiet vurderer CSC som risiko-leverandør

Politiet, som i sidste uge havde problemer med kriminalregisteret, der drives af CSC, vurderer den store it-leverandør som en risikofaktor.

Artikel top billede

Dansk Politi vurderer sin måske vigtigste leverandør af it-systemer som en risikofaktor. Det fremgår af et dokument, som Justitsministeriet har sendt til Folketinget.

I sidste uge satte it-driftdelen af CSC to store offentlige myndigheder skak, da hveken Skat og Politi kunne få adgang til helt centrale it-systemer. Og når det gælder it-gigantens udvikling af nye løsninger, så er der ikke fuld tillid til virksomheden.

Dokumentet er en status på Politiets nye sagsbehandlingssystem, som CSC skal levere. Det omfattende projekt, der koster 221 millioner, bliver også vurderet ud fra risiko.

På en skala fra et til fem vurderes risikoen ved CSC at til fire.

CSC vurderes som en risikofaktor af flere grunde. Projektet er meget komplekst og presset på tid – afleveringsdatoen blev for mere end et år siden skubbet til sommeren 2010. Samtidig vurderer rigspolitiet, at CSC har svært ved at finde nok personale til projektet.

Indbygget risiko

Risikovurderingen har været høj i flere år nu, og direktør for CSC's offentlig sektor arbejde, Fritjof Lind, fortæller, at firmaet konsekvent arbejder for at få bragt risikovurderingen ned.

"Der peges på den almindelige mangel på kvalificeret arbejdskraft. Det er fair nok at gøre det, for det er vigtigt, at vi hele tiden er opmærksomme på, hvad der er af risikomomenter," siger Fritjof Lind, der understreger at risikovurderingen ikke har flyttet sig i de seneste år.

Fritjof Lind forklarer, at der trods hård konkurrence om de bedste medarbejdere, er et råderum for CSC:

"Der er 3.000 medarbejdere i CSC Danmark, og der er muligheder for at allokere medarbejdere fra andre projekter, efterhånden som de bliver færdige," siger Fritjof Lind.

Han mener, at projektets omfang har betydet en høj risikovurdering fra begyndelsen. Fritjof Lind forklarer, at CSC netop i denne måned har leveret den sidste fase af designdelen af projektet.

Nu går konstruktionen af systemet for alvor i gang, og Fritjof Lind vurderer, at de seneste tidsplaner kommer til at holde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect